10 Października 2023

Aktualności


Minął już ponad tydzień od rozpoczęcia roku akademickiego, a więc wyjątkowego momentu w życiu studentów, szczególnie tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę na Uniwersytecie. Mamy świadomość, że zmiany, choć są szansą, są też trudne i stresujące. Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego publikujemy więc tekst Moniki Stutz-Kowalskiej. Autorka współpracuje z Ośrodkiem Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji UWM „Empatia”, który oferuje wsparcie całej naszej wspólnocie akademickiej.

Zmiana. Tym słowem zdecydowanie opisać możemy to, co dzieje się w życiu pierwszorocznych studentów naszego Uniwersytetu. Bo zmienia się wiele: od miejsca zamieszkania, trybu nauki, ludzi wokół, po sposoby organizacji codzienności, a także to, co dzieje się w kontekście uczuć i emocji.

W języku chińskim słowo zmiana składa się z dwóch znaków. Jeden oznacza „szansa”, a drugi „zagrożenie” – i pod tym właśnie kątem warto rozpatrywać zmiany, które zachodzą w naszym życiu.

Przechodząc przez proces zmiany, a takim niewątpliwie jest rozpoczęcie studiów, warto zatrzymać się i zapytać samego siebie: jak się czuję z tym, co właśnie dzieje się wokół mnie. Jakie szanse widzę w tej sytuacji: na naukę na kierunku zgodnym z zainteresowaniami, usamodzielnienie się, może przeprowadzkę do większego miasta? A z drugiej strony: jakie obawy mi dzisiaj towarzyszą: konieczność zbudowania nowej sieci kontaktów, kwestie ekonomiczne?

 

Monika Stutz-Kowalska
Monika Stutz-Kowalska współpracuje z środkiem Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji UWM „Empatia”
Fot. Archiwum prywatne

 

Czy istnieją sposoby, które mogą nam pomóc radzić sobie ze zmianą?

Oczywiście!

Psychologowie twierdzą, że aby zmiana jawiła się nam raczej jako szansa niż zagrożenie, warto:

  • Uświadomić sobie swoje obawy i dać sobie prawo do strachu – zastanowić się, co jest dla mnie trudne, porozmawiać o tym z bliskimi, może specjalistą? Pamiętaj! Strach jest naturalną emocją. Przyjrzyj jej się i zobacz, co chce Ci przekazać.
  • Wiedzieć jak najwięcej – czyli zbierać informacje o tym, co zmiana przyniesie w naszym życiu. Warto więc dokładnie poznać mapę okolicy, struktury uczelni, uczestniczyć w spotkaniach adaptacyjnych.
  • Wyobrazić sobie przyszłość po zmianie – warto zastanowić się w tym miejscu, jak chciał(a)bym, aby wyglądało moje nowe, studenckie życie. Czy chcę mieć dużą grupę nowych znajomych, jak widzę moją aktywność na uczelni, jak mogę utrzymać więzi z rodziną, jednocześnie zyskując większą samodzielność?
  • Przetestować nowe rozwiązania – nie zawsze pierwsze są najlepsze! Warto dać sobie przyzwolenie na to, by próbować. Być może zdecydowałaś/eś się zamieszkać w akademiku, ale stwierdzisz, że to nie dla Ciebie? Może okaże się, że lepiej jest wstać godzinę wcześniej i wypić kawę, niż nastawiać budzik na ostatnią chwilę i gnać na zajęcia?
  • Celebrować sukcesy – te małe i duże. Zauważaj i ciesz się nimi! Zobacz, jak te małe rzeczy, których czasami nie zauważamy, wpływają na Twoją rzeczywistość. To z nich składa się życie.

Jeśli jesteś studentką/studentem pierwszego roku, przechodzisz teraz niezwykle ważny etap. Jeśli potraktujesz zmianę jako szansę, a jednocześnie dasz sobie prawo do sprawdzenia, jak Ci jest w nowej sytuacji, posłuchasz swoich uczuć, emocji i tego, co mówi Twoje ciało, masz szansę szybciej się do niej zaadaptować i z satysfakcją rozgościć w nowej rzeczywistości.

Monika Stutz-Kowalska

 

 

Słowo od przedstawicielek Ośrodka Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji UWM „Empatia”:

 

Sam wybór kierunku studiów może być trudnym procesem, a poczucie lub przekonanie o podjęciu nieodpowiedniej decyzji może stwarzać wyzwania dla osób rozpoczynających kształcenie na pierwszym roku. Jednak ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że wątpliwość dotycząca trafności swoich wyborów nie musi od razu oznaczać rezygnacji ze studiów. I choć myślenie o zmianie kierunku może sprawiać trudność, a podjęcie decyzji o zmianie wzbudzać różne emocje i wzmagać stres, to jest też doskonałą okazją do samorefleksji, odkrywania swoich pasji i podejmowania bardziej odpowiednich decyzji. Wsparcie ze strony doradców zawodowych, psychologów, coachów kariery, terapeutów i innych profesjonalistów w tym także nauczycieli akademickich może pomóc osobom studiującym w znalezieniu właściwej drogi w swojej edukacji i przyszłej karierze.

Chcąc pomóc naszym pierwszorocznym studentom w odnalezieniu się w gąszczu zmian, Ośrodek Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji UWM „Empatia” przygotowuje bezpłatne warsztaty dotyczące „Oswajania zmiany”. Pokażemy, że zmiana ma swoje naturalne oblicza, zaprosimy do przyjrzenia się różnym obszarom, w których pojawiają się wyzwania i emocje związane z nowym etapem życia oraz poszukamy zasobów, które można wykorzystać, aby lepiej poradzić sobie w nowej rzeczywistości i bardziej świadomie podejmować decyzje.

Takie miniwarsztaty prowadziliśmy już podczas tegorocznego Adapciaka i utwierdziliśmy się w przekonaniu, że jest to bardzo ważne i potrzebne na starcie w przyszłość, która otwiera nowe możliwości, jednocześnie niosąc ze sobą wiele obaw i niepokoju.

Ania Piotrowska,

kierownik Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia UWM w Olsztynie,

psycholog-sekusolog, psychotraumatolog, terapeuta EMDR, doradca zawodowy

 

Marzena Radzka-Wiśniewska,

streetworkerka

 

 

Zapraszamy także do śledzenia profilu "Empatii" na Facebooku, na którym pojawią się wkrótce informacje o bezpłatnych warsztatach dla studentów pierwszorocznych dotyczące oswajania zmiany.

Zachęcamy również do kontaktu oraz do zapoznania się z ofertą wsparcia Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia:

http://zagiel.uwm.edu.pl/empatia

https://bon.uwm.edu.pl

 

Warsztaty podczas Adapciaka
UCW zorganizowało warsztaty dla nowych studentów UWM. Odbyły się one podczas "Adapciaka"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rodzaj artykułu