30 Kwietnia 2023

Aktualności


Dr Jarosław Bujny, który prowadzi na Wydziale Sztuki UWM pracownię projektowania graficznego, regularnie odnosi sukcesy artystyczne w dziedzinie plakatu. Ostatnio jego prace trafiły do finałów trzech konkursów.

Praca "Home Skull" zakwalifikowała się do wystawy konkursu tematycznego tegorocznego 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Tegorocznym hasłem przewodnim konkursu jest "dom". Organizatorzy chcieli zachęcić artystów do refleksji nad rolą, jaką odgrywa dom w życiu człowieka, jego tożsamości i kulturze. 

"Home Skull" to, jak mówił sam autor, bardzo prosty rysunek czaszki, w której otwierają się malutkie drzwiczki.

- Jest w zasadzie zrobiony, jakby rysowało go dziecko. Intencją jest to, żeby pokazać tę dziecięcość - mówił w studiu Radia UWM FM dr Bujny. I zaznaczył, że projekt ma głębsze dno, związane z doświadczeniami okresu pandemii. - Uczenie się w domu nabrało trudnego rysu psychologicznego. Dzieci, które zostają w domu, przestają mieć kontakt z rówieśnikami. A to rodzi różnego rodzaju powikłania depresyjne. Ale projekt nabrał też innego znaczenia - kiedy przebywanie w domu dzieci naszych przyjaciół z Ukrainy stało się zagrożeniem.

Uroczyste otwarcie Międzynarodowego Biennale Plakatu odbędzie się 24 czerwca.

Plakat "Home Skull" dr. Jarka Bujnego
Plakat "Home Skull" dr. Jarka Bujnego

 

Plakaty dr. Jarka Bujnego będzie można także oglądać od 12 maja na wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Prace dr. Bujnego zostały wybrane na wystawę za sprawą jego udziału w 14. Międzynarodowym Festiwalu Grafiki Projektowej PLASTER w CSW Toruń. W tym roku poświęcony był on sztuce projektowania graficznego bazującej na materiale fotograficznym – wykorzystującej jego fragmenty w formie kolażu, bądź traktującej go jako główny składnik kompozycji.

- Ten kierunek poszukiwań twórczych wynika z faktu, że fotografia posiada ogromny potencjał twórczy, ale w ostatnich czasach jest nieco przez projektantów marginalizowana - informują organizatorzy. I dodają: - W festiwalu biorą udział artyści z całego świata, studenci i absolwenci szkół artystycznych, ale też twórcy profesjonalni zajmujący się plakatem i ilustracją.

Trzecim składem jurorskim, który docenił w ostatnim czasie twórczość dr. Bujnego, jest ten powołany przez organizatorów Satyrykon 2023. Praca "My City" dostała się do finału konkursu i na wystawę w Legnicy. Rok temu to właśnie legnickie jury przyznało dr. Bujnemu za plakat "Home Skull" trzecią nagrodę w dziale tematycznym poświęconym szkole.

 

Plakat "My City" dr. Jarka Bujnego
Plakat "My City" dr. Jarka Bujnego

Dr Jarosław Bujny z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie związał się w 2017 roku. Od około 25 lat tworzy projekty graficzne. - Moją ulubioną formą projektową są plakaty, zwłaszcza społecznie zaangażowane - mówił w rozmowie z reporterem Radia UWM FM.

Podczas prestiżowego Biennale Plakatu „BICeBé” w Boliwii zdobył I nagrodę w kategorii  „Plakat społeczny”.

Rodzaj artykułu