07 Marca 2025
Aktualności
Prof. dr hab. inż. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska jest specjalistką w dziedzinie biotechnologii środowiskowej. Kapituła, w której zasiada m.in. dr hab. Teresa Astramowicz-Leyk, prof. UWM z Instytutu Nauk Politycznych, doceniła jej dorobek naukowy oraz innowacyjne podejście do badań nad ochroną środowiska. Naukowczyni z UWM o tytuł konkurowała z 38 innymi kobietami aktywnie działającymi na rozmaitych polach – kulturalnym, społecznym czy biznesowym. Nagrodę odebrała podczas gali, która w piątek 7 marca odbyła się w Ostródzie.
– Bardzo się cieszę, że praca, jaką wkładam w badania skoncentrowane na usuwaniu mikrozanieczyszczeń ze środowiska, została doceniona. Wraz z moim zespołem od wielu lat realizujemy te badania i trzeba przyznać, że teraz nabierają one wyjątkowego znaczenia, ponieważ świadomość społeczna jest coraz większa. Mikroplastik i generalnie mikrozanieczyszczenia są dużym zagrożeniem dla zdrowia nas wszystkich i środowiska naturalnego – mówiła prof. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska w rozmowie z „Wiadomościami Uniwersyteckimi”.
Prof. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska prowadzi badania nad biotechnologicznymi rozwiązaniami dla zrównoważonego rozwoju. Jej prace mają istotne znaczenie dla ochrony zasobów wodnych i walki z globalnymi problemami środowiskowymi. Jest ceniona za prace związane z mikrobiologicznymi i technologicznymi podstawami granulacji tlenowej, umożliwiającej efektywne oczyszczanie ścieków. Uważa, że zadaniem naukowców jest popularyzowanie wiedzy i zwiększanie świadomości społecznej. Pomagać mogą w tym media, a wraz z nimi i takie inicjatywy jak plebiscyt Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur.
– Bardzo dobrze, że tematy związane z ochroną środowiska przebijają się do tzw. mainstreamu. Cieszę się, że interesują się tym środki masowego przekazu i że w takim plebiscycie jak ten dostrzeżono moją działalność. Każdy z nas chce spędzać czas na łonie natury, wejść do jeziora z czystą wodą, pochodzić po lesie, gdzie da się odpocząć od hałasu i pooddychać świeżym powietrzem. Ale żeby to było możliwe, to musimy pewne rzeczy w naszym życiu pozmieniać – np. dokonywać mądrych wyborów konsumenckich – wyjaśnia prof. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska.
Rozstrzygnięcie Wyborów Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur nie bez przyczyny odbywa się w przededniu Międzynarodowego Dnia Kobiet, który stwarza okazję do dyskusji o prawach i sukcesach kobiet. Zwycięstwo badaczki zajmującej się ochroną środowiska, przeczy stereotypowi, że jest to dziedzina nauki zdominowana przez mężczyzn, a z drugiej strony dowodzi, że panie doskonale radzą sobie w wielu obszarach życia.
– Ja na szczęście nigdy nie miałam poczucia, że jestem w jakikolwiek sposób ograniczana w związku ze swoją płcią. Działam naukowo w stereotypowo męskiej dziedzinie, jaką jest ochrona środowiska, ale – jak widać – wiele pań świetnie w niej sobie radzi. Myślę, że powinniśmy wyzbyć się podziału na to, co damskie i męskie. Antidotum na to może stanowić chociażby tworzenie mieszanych zespołów. Myślę też, że kobiety powinny uwierzyć same w siebie, bo czasami jest tak, że to my stawiamy sobie pewne ograniczenia. Musimy być odważne i podążać ścieżką, którą sobie wytyczyłyśmy – mówiła prof. Cydzik-Kwiatkowska i pogratulowała wszystkim paniom nominowanym do tytułu Kobiety Sukcesu Warmii i Mazur. – Bardzo dobrze, że jest takie wydarzenie, które pozwala wyróżnić wiele pań. Każda z nich, zarówno w tej edycji, jak i we wcześniejszych, robi coś ciekawego i potrzebnego – czy to na rzecz lokalnej społeczności, czy na rzecz rozwoju kulturalnego czy dla biznesu. Chciałabym każdej z nich serdecznie pogratulować.
Warto odnotować, że tytuł Kobiety Sukcesu Warmii i Mazur 2025 nie jest jedynym wyróżnieniem, w którym doceniono działalność prof. Cydzik-Kwiatkowskiej. W 2022 roku otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe. Wraz z dr hab. Magdaleną Zielińską, prof. UWM została wyróżniona za nowatorskie badania nad usuwaniem bisfenolu A ze ścieków. Z kolei w 2019 roku w jej ręce trafiła Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju za realizację nowatorskiego projektu „Tlenowy osad granulowany efektywną technologią oczyszczania ścieków oraz źródłem bioproduktów”.
Marta Wiśniewska
Złota dziesiątka 27. edycji Wyborów Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur:
1. prof. dr hab. inż. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska — specjalistka w dziedzinie biotechnologii środowiskowej, kierownik Katedry Biotechnologii w Ochronie Środowiska, wykładowca na Wydziale Geoinżynierii UWM.
2. Joanna Szaban – menedżerka w branży IT (technologii informatycznych), testerka oprogramowania, autorka projektu Fake Detector (wykrywacz fejków/fałszywek w internecie) – platformy AI do identyfikacji kontentu online.
3. Elżbieta Zabłocka — starosta Powiatu Bartoszyckiego, działaczka samorządowa.
4. Barbara Marta Morawska – mrągowianka urodzona na Wileńszczyźnie, prezeska Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, od 30 lat współorganizatorka Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie.
5. Monika Kazimierczyk — instruktorka teatralna i animatorka kultury, reżyserka i dramoterapeutka, twórczyni Teatru „Przebudzeni” z PSONI Koło w Ostródzie.
6. Marta Drózda-Kulkowska — dyrygent chóru OSM I stopnia oraz nauczyciel teorii muzyki w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu, Dyrygent i Dyrektor Artystyczny chóru „Cantata” z Elbląga.
7. Magdalena Socha — psycholog, dyrektorka międzynarodowego festiwalu o tematyce penitencjarnej w Olsztynie, rzeczniczka prasowa Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Olsztynie, w stopniu majora.
8. Agnieszka Ewald — znana jako „Facetka od Stresu”, certyfikowana coach, trenerka biznesu i konsultantka kryzysowa. Twórczyni pierwszej w Polsce platformy z relaksacjami dla pokolenia Z.
9. Anna Lewikowska — sołtyska sołectwa Waszulki; animator kultury lokalnej, szkoleniowiec z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości społecznej.
10. Beata Brokowska — dziennikarka, freelancerka; badaczka losów i twórczości warmińsko-mazurskiej rzeźbiarki Balbiny Świtycz-Widackiej.