06 Czerwca 2023

Aktualności


Prestiżowe wydawnictwo Springer wydało właśnie książkę pt. „Retina Lasers in Ophthalmology Clinical Insights and Advancements”, czyli zastosowanie laserów w chorobach siatkówki. Jej redaktorem jest prof. Andrzej Grzybowski, kierownik Katedry Okulistyki Wydziału Lekarskiego UWM.

Ta książka jest pierwszym źródłem informacji niezbędnych dla wszystkich okulistów i klinicystów poszukujących jasnego i zwięzłego przewodnika po nowoczesnej laseroterapii siatkówki w codziennej praktyce – czytamy w jej opisie.

Lasery w okulistyce znalazły zastosowanie w latach 70. XX wieku. Wykorzystano je do leczenia schorzeń siatkówki, a potem też innych schorzeń całego oka. Od tamtej pory laser siatkówkowy jest uważany za najważniejsze narzędzie ratujące wzrok w niektórych chorobach siatkówki, np. retinopatii cukrzycowej. Niestety klasyczny laser siatkówkowy niszczył pewne obszary siatkówki, co prowadziło m.in. do uszkodzenia widzenia obwodowego. Tak więc klasyczne lasery lecząc jedno schorzenie, mają jednocześnie charakter destrukcyjny – wprowadza w temat prof. Grzybowski.

Mniej więcej 20 lat temu dr Jeffrey Luttrull z USA, zaproponował nową metodę terapii – laseroterapię podprogową z zastosowaniem lasera małej mocy, który nie powoduje niszczących zmian w oku. Tę metodę z powodzeniem rozwija i propaguje m.in. w Instytucie Ochrony Wzroku. Wykonał już ponad 40 tys. zabiegów laserowych siatkówki. Dr Luttrull jest uznanym światowym liderem i największym autorytetem w dziedzinie laserowego leczenia siatkówki. Znajduje się w rankingu 5 proc. wszystkich badaczy na całym świecie według Researchgate.net ze względu na znaczenie i wpływ jego innowacyjnej pracy.

Przez ostatnie 10 lat wspólnie ze współpracownikami rozwijałem tę metodę. W pewnym momencie uznałem, że nadszedł wreszcie czas, aby zebrać w jednym miejscu doświadczenia lekarzy stosujących te metodę. Tak zrodził się pomysł tej książki – opowiada prof. Grzybowski.

okładka książki

Do redakcji „Retina Lasers in Ophthalmology Clinical Insights and Advancements” prof. Grzybowski zaprosił właśnie dr. Luttrulla i dr. Igora Kozaka – Słowaka, który pracuje w oddziale szpitala Moorfields w Abu Dabi. Moorfields Eye Hospital to najsłynniejszy szpital okulistyczny w Europie i jeden z najważniejszych na świecie. Wraz z przylegającym do szpitala Instytutem Okulistyki UCL jest najstarszym i największym ośrodkiem leczenia okulistycznego w Europie. Oprócz tych ekspertów rozdziały napisali także inni autorzy – naukowcy-praktycy.

Publikacja zawiera jednak nie tylko historię rozwoju małoinwazyjnych metod leczenia laserowego w okulistyce i opis interesujących przypadków, ale także podsumowanie stanu wiedzy na ten temat oraz rozważania co do ich przyszłości.

Prof. Andrzej Grzybowski należy do TOP 100 – grona najbardziej wpływowych i inspirujących specjalistów z dziedziny okulistyki 2023 r. w prestiżowym rankingu The Ophthalmologist Power List 2023. Dlatego też został niedawno zaproszony na Międzynarodową Konferencję Badań Klinicznych w Guangzhou w Chinach. Konferencja odbyła się w największym okulistycznym ośrodku naukowo-klinicznym Azji – Centrum Okulistycznym Zhongshan Uniwersytetu Sun Yat-Sen. Profesor Grzybowski wygłosił tam wykład nt. sztucznej inteligencji w okulistyce. Oglądało go ponad 68 tys. uczestników zarówno na miejscu, jak i online na całym świecie. Prelegentami byli najwybitniejsi okuliści z Azji, USA i Europy.

– Obecnie prowadzę rozmowy z tym ośrodkiem na temat nawiązania bliższej współpracy z naszą katedrą – dodaje prof. Grzybowski.

lek

 

Rodzaj artykułu