01 Marca 2023

Aktualności


Prof. Jerzy Wilde z Katedry Drobiarstwa i Pszczelnictwa UWM został doceniony za wieloletnią pracę na rzecz zachowania bioróżnorodności gatunkowej pszczoły miodnej w kraju i za granicą.

Medal jest przyznawany od 2002 r. dla uczczenia pamięci prof. Tadeusza Vetulaniego, wybitnego uczonego, biologa i zootechnika, prekursora badań nad bioróżnorodnością zwierząt gospodarskich. W ubiegłym roku podjęto starania, aby wręczyć medal kolejnym wyróżniającym się naukowcom i praktykom, którzy zasłużyli się w działaniach na rzecz szeroko pojmowanej bioróżnorodności.

Na stronie poznańskiej uczelni czytamy, że prof. Jerzy Wilde to „uczony o wielkich zasługach badawczych i praktycznych dla ochrony bioróżnorodności pszczół i polepszania ich dobrostanu, współzałożyciel międzynarodowej sieci badawczej na rzecz zrównoważonej hodowli pszczół”.

Jestem bardzo szczęśliwy, że otrzymałem ten medal, ale nie tyle z powodów osobistych, ale z racji tego, że dzięki niemu dostrzeżono rolę pszczoły miodnej w zachowaniu bioróżnorodności. Dopóty dopóki pszczoły są, możemy spać spokojnie. Większość myśli, że pszczoły dają tylko miód, ale to nie wszystko, co robią. Zapylają kwiaty, dzięki czemu mamy owoce i różnorodność gatunków kwiatowych, a także, poprzez zapylanie krzewów i krzewinek, które są poza zasięgiem zainteresowania człowieka, powstają owoce, którymi odżywiają się małe gryzonie czy ptaki, które w łańcuchu pokarmowym są pokarmem dla większych zwierząt. Bez tej wielkiej pracy pszczół zachowanie bioróżnorodności byłoby niemożliwe – wyjaśnia prof. Jerzy Wilde w rozmowie z „Wiadomościami Uniwersyteckimi”.

Działalność związaną z zachowaniem bioróżnorodności pszczół prof. Wilde prowadził m.in. w Nepalu, Indiach, Tajlandii i Butanie. W uznaniu zasług na tym polu został uhonorowany złotym medalem Langstrotha za wybitne osiągnięcia w zakresie hodowli matek pszczelich i technologii pasiecznych podczas II International Beekeeping Conference w Butanie. Działalność naukową prowadzi również w Europie – brał udział w dużym projekcie badawczym Coloss (COLOSS – honey bee research association), którego misją jest poprawa dobrostanu pszczół (w szczególności pszczoły miodnej na poziomie światowym). Jest autorem dwóch rozdziałów w opracowaniach opublikowanych jako podsumowanie tego projektu.

Oprócz prof. Jerzego Wilde medalem im. prof. Tadeusza Vetulaniego zostali wyróżnieni również: prof. Wanda Olech-Piasecka z SGGW w Warszawie oraz prof. Andrzej Falniowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

mw

fot. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu 

O pszczołach w Kortowie rozmawialiśmy z prof. Jerzym Wilde w lipcu 2022 r. Wywiad można przeczytać TUTAJ

Rodzaj artykułu