08 Marca 2023
Aktualności
Prof. Marks-Bielską do plebiscytu zgłosiła Fundacja Edukacyjna „Promyk Energii” w Nowym Mieście Lubawskim, z którą od wielu lat współpracuje.
„Z sukcesem łączy aspekty teoretyczne, wyniki prowadzonych badań naukowych z praktyką gospodarczą. Ceniona przez przedsiębiorców, z którymi chętnie współpracuje. Integruje naukowców z biznesmenami i przedstawicielami instytucji otoczenia biznesu, w tym z samorządowcami. Zorganizowała wiele konferencji naukowo-praktycznych, a wypracowane z samorządowcami i przedsiębiorcami efekty ułatwiają prowadzenie polityki społeczno-gospodarczej. Udowadnia, że w małej, wiejskiej gminie włodarz może stać się liderem rozwoju” – czytamy w uzasadnieniu nominacji.
Jury plebiscytu wybrało „Złotą dziesiątkę” spośród 24 kandydatek. To, kto otrzyma zaszczytny tytuł „Kobieta sukcesu Warmii i Mazur” będzie wiadome po gali finałowej, która odbędzie się w środę 8 marca w Olsztynie.
Nie tak dawno prof. Renata Marks-Bielska odniosła inny sukces – naukowy. Na mocy postanowienia prezydenta RP otrzymała tytuł profesora nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse.
Zainteresowania naukowo-badawcze prof. Marks-Bielskiej koncentrują się na problematyce polityki gospodarczej i społecznej, a w szczególności dotyczą: rozwoju regionalnego i lokalnego, rozwoju obszarów wiejskich, przekształceń strukturalnych w rolnictwie, rynku ziemi rolniczej, przedsiębiorczości gospodarczej i ekologicznych aspektów gospodarowania.
Więcej o prof. Marks-Bielskiej TUTAJ.
W ostatnich latach laureatkami plebiscytu z UWM były: dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prof. Danuta Kruk, mgr Patrycja Kunert (Jackowska). Plebiscyt od 25 lat organizuje red. Ewa Domaradzka-Ziarek wraz fundacją, której jest prezesem. Wyniki ogłasza zawsze w Dniu Kobiet.
lek, mw
Aktualizacja:
8 marca odbyła się 25 Gala Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur. W uroczystości wziął udział rektor UWM, prof. Jerzy Przyborowski, który osobiście wręczył wyróżnienie Magdalenie Fuk – prezesce Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich. Wśród wyróżnionych pań znalazła się też prof. Renata Marks-Bielska z Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM.
Lista pozostałych laureatek:
1. Krystyna Abramczyk Puzio – amatorka, rekordzistka w podnoszeniu ciężarów;
2. Anna Bałdyga – twórczyni ludowa z Mazuchówki w gminie Wydminy;
3. Magdalena Brążkiewicz – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubominie oraz Sekretarz Stowarzyszenia Działaczy Pomocy Społecznej „Wszyscy Razem”,
4. Mirosława Duńczyk – założycielka i dyrektor placówek rehabilitacyjno-edukacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w Szczytnie i usług pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej dla dorosłych AURA;
5. Wanda Fuks – jedyna modystka w Olsztynie;
6. Kamila Guzewicz – animatorka w Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej w Ełku prowadzonym przez Stowarzyszenie Adelfi;
7. Anna Kamińska – założyła i prowadzi Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Zwierząt „Jelonki” w Nowym Monasterzysku pod Elblągiem;
8. Beata Sokołowska – pierwsza kobieta burmistrz w historii gminy Biała Piska.
red