09 Grudnia 2024
Aktualności
Naukowczynię z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego powołało Ministerstwo Oświaty i Nauki Ukrainy na wniosek władz rektorskich i Senatu Narodowego Uniwersytetu Politechnika Lwowska.
– To wielki zaszczyt nie tylko dla mnie, ale także dla naszego Uniwersytetu i regionu. Politechnika Lwowska w ostatnim rankingu uczelni ukraińskich znalazła się na trzecim miejscu, prowadzi współpracę międzynarodową z całym światem – skomentowała prof. Teresa Astramowicz-Leyk.
Wśród kompetencji Rady Nadzorczej znajduje się m. in.: rozwiązywanie zadań perspektywicznych rozwoju, pozyskiwanie środków finansowych w celu zapewnienia działalności uniwersytetu i sprawowania kontroli nad ich wydatkowaniem, skuteczne współdziałanie uczelni z organami państwowymi i samorządowymi, środowiskiem naukowym, organizacjami społeczno-politycznymi i podmiotami gospodarczymi.
Jako członkini prof. Astramowicz-Leyk będzie mogła brać udział w ustalaniu strategii działania Politechniki Lwowskiej, uczestniczyć z głosem doradczym w pracach senatu uczelni, analizować i oceniać działalność uczelni i rektora, monitorować wykonanie preliminarza budżetu uczelni oraz wnioskować o odwołanie rektora uczelni. W gremium tym zasiadają przedsiębiorcy i organizacje charytatywne znane także poza Ukrainą.
Po raz pierwszy w posiedzeniu Rady Nadzorczej prof. Astramowicz-Leyk weźmie udział 11 grudnia br. Będzie to jej pierwsza wizyta w Ukrainie od początku eskalacji wojny prowadzonej przez Rosję, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 r. W tym samym dniu będzie również gościem Dnia Dobroczyńcy, w którym biorą udział osoby wspierające Politechnikę Lwowską.
Przypomnijmy, że współpraca naukowa Politechniki Lwowskiej i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego trwa od prawie 10 lat. Jednym z najnowszych wspólnie realizowanych projektów jest ten z modułu Erasmus+ Jean Monnet pt. „Globalne odpowiedzialne przywództwo UE: zmiana klimatu, ochrona środowiska i pomoc humanitarna” (EU_LEAD). Jego celem dostarczenie studentom kompleksowej wiedzy na temat UE jako globalnego odpowiedzialnego lidera poprzez pryzmat trzech kluczowych wymiarów jej działalności międzynarodowej: zapobieganie zmianom klimatycznym; ochrona środowiska oraz pomoc humanitarna i ochrona ludności w sytuacjach kryzysowych na całym świecie. Projekt potrwa do 2026 r.
mw