23 Października 2024

Aktualności


Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie w dn. 22-23 października był organizatorem Konferencji Prorektorów ds. Nauki oraz Kierowników Biur/Działów ds. Nauki Uczelni Przyrodniczych i Rolniczych. Podczas spotkania goście rozmawiali m.in. o grantach Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, a także wybrali nowego przewodniczącego.

Rektorzy oraz kierownicy jednostek administracyjnych odpowiedzialnych za realizację i rozwój nauki na uczelniach o profilu rolniczym i przyrodniczym spotkali się w Centrum Ekspozycyjnym UWM „Stara Kotłownia” w Kortowie.

– Uniwersytet Warmińsko-Mazurski wywodzi się z uczelni przyrodniczej, zatem pole do współpracy z innymi jednostkami o takim profilu jest bardzo szerokie. Dzisiaj porozmawiamy o systemach wspomagających ewaluację nauki oraz o podwyższaniu skuteczności aplikowania o środki międzynarodowe z programu ERC – mówi prof. Jakub Sawicki, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UWM.

Konferencję rozpoczął prof. Jerzy Jaroszewski, były prorektor ds. nauki UWM i zarazem przewodniczący KRUPiR.

– Spotykamy się dwa, trzy razy w roku i omawiamy bieżące sprawy nurtujące nasze środowisko. Zawsze gorącym okresem jest okres przed ewaluacją. Wówczas spotykamy się, aby porozmawiać, na jakim etapie jesteśmy, co jest problematyczne i staramy się sobie pomagać, aby wszystkie te procesy ewaluacyjne przejść sprawnie. Dzisiaj skupimy się w głównej mierze na projektach finansowanych z Unii Europejskiej. Wybierzemy też nowego przewodniczącego Konferencji Prorektorów ds. Nauki – wyjaśnia prof. Jerzy Jaroszewski.

Konferencja Prorektorów ds. Nauki oraz Kierowników Biur/Działów ds. Nauki Uczelni Przyrodniczych i Rolniczych

 

Konferencja Prorektorów ds. Nauki oraz Kierowników Biur/Działów ds. Nauki Uczelni Przyrodniczych i Rolniczych skupia dziesięć jednostek z Polski, w których prowadzone są badania i kształcenie dotyczące szeroko pojętego rolnictwa i nauk przyrodniczych. Do Olsztyna przyjechali przedstawiciele uczelni przyrodniczych i rolniczych z Lublina, Wrocławia, Poznania, Krakowa, Siedlec, Warszawy, Rzeszowa, Bydgoszczy i Szczecina. Z racji tego, że w 2024 odbyły się wybory nowych władz rektorskich i na niektórych uczelniach zmienił się skład kolegium rektorskiego, przewodniczący KRUPiR poprosił zebranych o przedstawienie się i przybliżenie swoich naukowych zainteresowań.

Zapoznanie się z nowymi członkami miało też pomóc w wyborze nowego przewodniczącego na kadencję 2024-2028. Kandydatura była tylko jedna. Prof. Jerzy Jaroszewski zaproponował, aby funkcję po nim objął prof. Bartosz Sołowiej, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Wybór ten argumentował tym, że prof. Sołowiej uczestniczył w obradach ubiegłej kadencji, wie, czego dotyczyły dyskusje, a ponadto ma talent organizacyjny. Członkowie KRUPiR jednomyślnie poparli kandydaturę prof. Bartosza Sołowieja i wybrali go na nowego przewodniczącego. Prof. Sołowiej jest technologiem żywności. Zajmuje się produktami mleczarskimi, szczególnie białkami oraz tworzeniem produktów dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Kieruje również projektem „Sieć badawcza uczelni przyrodniczych na rzecz rozwoju polskiego sektora mleczarskiego – projekt badawczy”, który realizowany jest przez sześć uczelni wyższych – w tym UWM.

– Jest mi bardzo miło, to wielkie wyróżnienie, zwłaszcza, że w naszym gronie znajduje się wielu dobrych kandydatów na to stanowisko. Jest to też dla mnie spore wyzwanie, ponieważ mój poprzednik, prof. Jerzy Jaroszewski, bardzo godnie i dobrze reprezentował naszą społeczność. Postaram się nie zawieść i równie dobrze działać na rzecz nauki uczelni przyrodniczych – mówi nowy przewodniczący i dodaje, że w pierwszej kolejności będzie chciał zorganizować spotkanie z Komisją Ewaluacji Nauki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, aby być na bieżąco z poruszanymi przez nie tematami i ewentualnymi zmianami, aby móc przygotować się do nowej ewaluacji. W planach ma również spotkanie z Radą Doskonałości Naukowej.

Konferencja Prorektorów ds. Nauki oraz Kierowników Biur/Działów ds. Nauki Uczelni Przyrodniczych i Rolniczych

 

Po wyborze nowego przewodniczącego, prof. Jerzy Jaroszewski, podziękował prorektorom oraz kierownikom biur i działów za czteroletnią owocną współpracę, a także nowemu prorektorowi UWM ds. nauki i współpracy międzynarodowej i Annie Smoczyńskiej, dyrektor Centrum Badań i Projektów UWM za organizację spotkania.

Kolejnym punktem spotkania była prelekcja dr Anny Urbańskiej z Biura ds. Doskonałości Naukowej Polskiej Akademii Nauk. Naukowczyni opowiedziała o grantach Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).

To są granty Unii Europejskiej stworzone przez naukowców i dla naukowców. Są bardzo prestiżowe i pozwalają na realizację naukowych projektów marzeń. Dodatkowo są w miarę łatwe do rozliczenia, elastyczne i przyjazne naukowcom. W Polsce nie ma ich wiele, dlatego będę zachęcała, aby o nie aplikować. Nasze biuro wspiera wszystkich naukowców, którzy się o nie starają. Polska jest konkurencyjna w stosunku do innych państw, więc powinniśmy zdobywać ich więcej – zaznacza dr Anna Urbańska.

Kolejną część spotkania poprowadził Łukasz Wawer, dyrektor ds. rozwoju i innowacji w PCG Akademia. Prelegent przedstawił ofertę dotyczącą kompleksowych rozwiązań służących zarządzaniu danymi w uczelniach. PCG Academia to firma zaangażowana w rozwój sektora szkolnictwa. Jest inicjatorem i partnerem licznych konferencji oraz webinariów eksperckich i produktowych.

Po zakończeniu obrad goście zwiedzili Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM „Kortosfera". Organizatorem spotkania w Kortowie było Centrum Badań i Projektów UWM, Sekcja Ewaluacji Nauki i Rozwoju Kadry Naukowej.

syla, fot. Janusz Pająk

Rodzaj artykułu