19 Grudnia 2023

Aktualności


Prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego spotkał się ze studentami i doktorantami, aby pogratulować im szczególnych osiągnięć. Specjalne nagrody trafiły do 54 osób, które zgłosiły się do pierwszego rektorskiego konkursu dla sportowców i społeczników.

Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podzielił ćwierć miliona złotych pomiędzy 54 osoby, które w roku akademickim 2021/2022 były zaangażowane w życie Uniwersytetu oraz promowały go swoimi sukcesami. 

O nagrodę za działalność społeczną ubiegało się 129 osób, kolejne 33 konkurowało o nagrodę za osiągnięcia sportowe. Ostatecznie nagrodzonych zostało 26 społeczników zaangażowanych w życie uczelni i 28 osób mogących się pochwalić świetnymi wynikami w sporcie. Oficjalne wręczenie dyplomów i dodatkowych upominków odbyło się 18 grudnia. Wręczyli je wspólnie prof. Jerzy Przyborowski i prof. Sławomir Przybyliński. Nagrody pieniężne na konta laureatów wpłynęły wcześniej.

Jak przypomniał prof. Sławomir Przybyliński, prorektor ds. studenckich, nagrody były pomysłem prof. Jerzego Przyborowskiego. Można je traktować nie tylko jako formę docenienia aktywności studentów, ale i odpowiedź na pewne ograniczenia, które wynikają z regulaminu przyznawania stypendiów dla najlepszych studentów: trafiają one tylko do 10 proc. studiujących i wymagają świetnych wyników w nauce.

Pomyśleliśmy więc, że należy nagrodzić tych, którzy bardzo dużo pracują na rzecz uniwersytetu, rozsławiając go poprzez swoje osiągnięcia sportowe bądź pracując społecznie na rzecz innych lub uczelni – przyznał prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM.

Rektor UWM przyznał, że zdaje sobie doskonale sprawę z wysiłku, który towarzyszy pracy na rzecz osiągnięć sportowych. Zaznaczył też, że przynosi ona jednak wiele korzyści nie tylko samym sportowcom, ale i ich kibicom.

– My, jako władze Uniwersytetu, dostrzegamy i doceniamy także to, jak pozytywnie wpływa to na wizerunek naszej uczelni – dodał prof. Przyborowski.

Rektor postanowił docenić nie tylko sportowców, ale i te osoby, które na co dzień nie pozostają obojętne na potrzeby innych. Jak zaznaczył, to szczególne istotne w rzeczywistości, w której tak często docierają do nas sygnały o tym, że młodzież niechętnie angażuje się w działalność społeczną. 

– To bardzo ważne, że są ludzie, którzy mają w sobie ten "gen" społecznika - zaznaczył rektor podczas uroczystości, dodając, że właśnie takie są w stanie zachęcić do podobnej działalności także innych, swoim przykładem dowodząc, że robienie czegoś z myślą nie tylko o sobie, przynosi to wiele satysfakcji. – Trzeba to dzisiaj bardzo mocno doceniać, bo to jest jeden z elementów budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Jak zapewniali laureaci konkursu, tego typu wyróżnienia są miłym dopełnieniem tego, czym zajmują się na co dzień.

– To motywacja do dalszych działań – mówił Fabian Miszewski, który odebrał nagrodę za działalność społeczną, a który dał się poznać m.in. jako bardzo aktywny członek koła naukowego i Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego. W tym roku z prezydium RUSS się pożegnał, mając nadzieję, że zastąpią go młodsi koledzy.

Fabian Miszewski odbiera gratulacje od rektora UWM

 

Oliwia Cwalińska, wyróżniona nagrodą za sportowe sukcesy odnoszone wspólnie z pierwoszligowym klubem futsalowym AZS UWM High Heels Olsztyna mówiła z kolei:  – To wyróżnienie jest dowodem, że jesteśmy doceniane za to, że robimy coś w imieniu UWM.

Zawodniczka przyznała, że sport wymaga dużego zaangażowania. 

Nie mamy tyle czasu na naukę, jak byśmy tego chciały. Poświęcamy go na treningi i mecze - zaznaczyła studentka. Jak dodała, wszystko da się pogodzić, jeśli się jest odpowiednio zmotywowanym. Świadczą o tym zresztą sukcesy futsalistek z UWM. W tym sezonie wszystkie mecze kończyły się wygraną naszej uniwersyteckiej drużyny, w poprzednim zwyciężyła ona też w Akademickich Mistrzostwach Polski.

Paweł Łojewski, kierownik Biura ds. Studenckich, który na co dzień jest blisko spraw młodych ludzi, zaznacza, że osoby zajmujące się działalnością na rzecz innych działają często w cieniu. O ile bowiem osiągnięciom sportowym towarzyszą brawa kibiców, o tyle wolontariat czy zaangażowanie w sprawy uczelni trudniej jest zauważyć. Rektorski konkurs był więc szansą, by odkryć tych, którzy na co dzień nie działają w blasku fleszy. 

– Rektor musiał wybrać zaledwie garstkę spośród tych wielu osób, które są aktywne i robią wiele fantastycznych rzeczy. Są wśród nich przedstawiciele samorządu studenckiego, są też osoby, które aktywnie działają w kołach naukowych i prowadzą działalność popularyzatorską także poza Uniwersytetem, np. w mieście. Najmniej widoczna jest działalność charytatywna. Wiele osób pracuje po cichu, pomagając innym. Jesteśmy dumni, że mamy takich studentów, a ta nagroda to wyraz podziękowania za ich trud – dodał Paweł Łojewski.

dbp

Oliwia Cwalińska z rektorem UWM

 

Nagroda Rektora za działalność społeczną na rzecz uczelni otrzymali:

Agata Szymanowicz
Natalia Zduńczyk-Sawka
Iwona Pająk
Piotr Jachimowicz
Fabian Miszewski
Bartosz Naumowicz
Marcin Leliwa
Przemysław Piech
Aleksandra Siwiecka
Aleksandra Oworuszko
Jakub Wrocławski
Krzysztof Skerda
Margarita Khoperia
Bartosz Prusik
Maria Doroszczak
Paweł Dudziec
Karolina Karwowska
Łukasz Szymański
Karol Sarnecki
Mateusz Dawid
Bartosz Skonieczny
Michał Konieczny
Bartosz Gąsiniak
Agata Kordalska
Weronika Libuda    
Klaudia Dorota Majewska

Nagroda Rektora za osiągnięcia sportowe przyznano następującym osobom:

Kacper Lewalski
Mikołaj Żyźniewski
Szymon Piątkowski
Martyna Stasik
Sebastian Michalak
Paulina Mazurkiewicz
Oliwia Cwalińska
Natalia Łapińska
Aneta Wasilewska    
Patryk Rutkowski
Dawid Rutkowski
Weronika Dąbrowska    
Ewelina Sakowicz
Kamil Bagan
Aleksandra Rojek
Aleksandra Jabłonka    
Rafał Dąbrowski
Karolina Szymańska
Dawid Deptuła
Maja Lemanowicz    
Marcel Cichowski
Maciej Kwiatkowski
Aneta Chmielewska
Karolina Szyszkowska
Ostap Kondyukh
Wiktoria Rutkowska
Kamil Łabęcki
Weronika Zych

Rodzaj artykułu