17 Września 2024

Aktualności


Jakie przedmioty zdawać na maturze, aby dostać się na wymarzony kierunek? Tego i innych przydatnych rzeczy w wyborze dalszej ścieżki kształcenia mogli dowiedzieć się uczniowie, którzy odwiedzili Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i wzięli udział w Olsztyńskim Salonie Maturzystów.

Uniwersytet Warmińsko–Mazurski w Olsztynie już po raz kolejny gościł w swych murach młodzież z całego regionu, która w przyszłym roku będzie zdawać egzamin dojrzałości. Olsztyński Salon Maturzystów zorganizowany został 17 września w Centrum Konferencyjno–Szkoleniowym w Kortowie. Data wydarzenia nie była przypadkowa: do końca września przyszłoroczni maturzyści muszą zdecydować, które przedmioty chcą zdawać na egzaminie dojrzałości. Salon ma im pomóc w wyborze kierunków studiów i uczelni oraz podpowiedzieć, jak spełnić swoje marzenia. Pierwszym krokiem jest właśnie zdanie matury z przedmiotów, które są brane pod uwagę w procesie rekrutacji na konkretny kierunek studiów.

Odwiedzających Olsztyński Salon Maturzystów w imieniu rektora prof. Jerzego Przyborowskiego oraz całej społeczności akademickiej przywitał dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM, prorektor ds. studenckich.

– Jako prorektorowi ds. studenckich szczególnie leży mi na sercu to, aby nasz kampus i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski tętniły życiem, żeby w aulach wykładowych i salach ćwiczeń było tak dużo osób jak dzisiaj. Cieszę się, że jesteście. To ważny moment, więc nie bójcie się pytać. Będziemy za was trzymać kciuki w maju i jeżeli uznacie, że chcecie być z nami w Kortowie od października 2025 r., to serdecznie zapraszam. Uczelnia stoi przed państwem otworem – podkreślał podczas oficjalnego otwarcia Olsztyńskiego Salonu Maturzystów prorektor i zachęcał do zwiedzania kampusu.

Olsztyński Salon Maturzystów

 

Tradycyjnie już, jak co roku podczas wydarzenia, pracownicy uniwersyteckiego Biura ds. studenckich odpowiadali na pytania zadawane przez młodzież oraz prezentowali bogatą ofertę kształcenia UWM.

Najczęściej pytania dotyczą wymaganych przedmiotów na poszczególne kierunki podczas rekrutacji. Pojawiają się też konkretne pytania o kierunek lekarski, psychologię i kryminologię, które cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Najważniejsze dzisiaj jednak dla tych młodych ludzi jest spotkanie z przedstawicielami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, czyli ludźmi, którzy będą sprawdzać ich arkusze egzaminacyjne – wyjaśnia Paweł Łojewski, kierownik Biura ds. studenckich.

Dr Agnieszka Muzyk, dyrektorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży opowiadała uczniom klas średnich, co należy zrobić, aby przystąpić do egzaminu dojrzałości, jakie są przedmioty obowiązkowe, na co należy zwrócić uwagę na maturze, jakie obowiązują procedury oraz jakie prawa przysługują zdającym uczniom.

Przyjechali ze mną też eksperci z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, którzy będą mówić o poszczególnych przedmiotach na maturze. Salon Maturzystów to niepowtarzalna okazja, aby zadać nam pytania, a jest ich całkiem sporo. Często otrzymuję pytania dotyczące dostosowania egzaminu maturalnego dla osób z niepełnosprawnościami. Z kolei eksperci pytani są o konkretne zadania, które występowały na maturze w 2024 r. – podkreśla dyrektorka.

Olsztyński Salon Maturzystów

 

Podczas Olsztyńskiego Salonu Maturzystów swoje stoiska przygotowali także przedstawiciele wydziałów UWM, którzy zachęcali do studiowania, tłumaczyli zasady naboru oraz opowiadali, jak studiuje się na olsztyńskim uniwersytecie.

Uczniowie przede wszystkim pytają nas, jakie przedmioty zdawać na maturze, żeby dostać się na weterynarię, czy jest trudno się dostać, ilu jest kandydatów na jedno miejsce i czy trzeba się dużo uczyć –   wymienia dr n. wet. Justyna Radwińska z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

Dużym powodzeniem cieszy się filologia angielska, ale pytania padają też o inne kierunki – dodaje mgr Bartosz Kuczyński, wykładowca z Wydziału Humanistycznego.

Dr Joanna Dziekońska z Wydziału Nauk Społecznych nie ukrywa, że największym zainteresowaniem cieszy się psychologia. Z kolei mgr inż. Małgorzata Kempa–Kulas z Wydziału Geoinżynierii przyznaje, że uczniowie na razie prowadzą rozeznanie i skupiają się przede wszystkim na maturze.

–  Wiele osób, z którymi rozmawiamy, jeszcze nie wie, czy wybierze studia w Olsztynie. Podchodzą do stoiska zaciekawieni i pytają między innymi o drony – dodaje.

Olsztyński Salon Maturzystów

 

Na Uniwersytecie Warmińsko–Mazurskim zaprezentowały się też inne uczelnie z Polski, m.in. z Warszawy, Gdańska, Lublina czy Torunia.

Największym zainteresowaniem cieszą się kierunki ekonomiczne, ale również psychologia, lingwistyka i informatyka. Uczniowie pytają także o kierunki artystyczne. Podpowiadamy, rozwiewamy wątpliwości  i zapraszamy do Lublina. Nasza uczelnia oferuje ponad 250 specjalności, więc każdy znajdzie coś dla siebie – mówi dr Taras Bondarenko z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Magdalena Szwajda z Działu Promocji i Komunikacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prezentowała ofertę kształcenia uczelni oraz pilotażowy program boxów edukacyjnych, który bardzo interesował przybyłych na Salon Maturzystów nauczycieli.

Przygotowaliśmy boxy, w których znajdują się gotowe scenariusze do prowadzenia ciekawych lekcji wychowawczych związanych z wyborem ścieżki edukacyjnej przez tegorocznych maturzystów – wyjaśnia Magdalena Szwajda.

Jak podkreśla Andrzej Wyszyński z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy zainteresowanie Salonem Maturzystów jest ogromne, a listy z zapisami na poszczególne wykłady zostały zamknięte już tydzień temu. Do Kortowa przybyli nie tylko uczniowie z olsztyńskich szkół średnich, ale także z całego regionu, m.in. z Pisza, Giżycka, Mławy, Lubawy czy Ostrołęki.

Zapoznaję się z ofertą różnych uczelni. Interesuje mnie szczególnie psychologia. Czy wybiorę Olsztyn? Jeszcze nie wiem, ale jest to ładne miejsce, słyszałam też, że są świetni wykładowcy i przede wszystkim to uczelnia blisko domu – mówi o planach pomaturalnych Magda Pielacińska, uczennica LO II w Olsztynie.

Rafał Parniewicz, również z II LO chciałby studiować na Politechnice w Gdańsku, ale nie wyklucza też tego, ze zostanie w Olsztynie i podejmie studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

– Zainteresowała mnie oferta Wydziału Geoinżynierii, a w szczególności to, że podczas nauki wykorzystywane są drony, a w budownictwie VR, co nie jest do końca oczywiste – dodaje uczeń.

Olsztyński Salon Maturzystów

 

Malwina Żmudzka, uczennica z VI LO w Olsztynie razem z koleżankami postanowiła bliżej przyjrzeć się Wydziałowi Biologii i Biotechnologii.

–  Prawda jest taka, że nie znalazłyśmy na czas sali, w której miałyśmy mieć wykład, więc postanowiłyśmy się rozejrzeć i nasz wzrok przykuły karaczany prezentowane przez Wydział Biologii i Biotechnologii UWM. Miałam okazję jednego trzymać i muszę przyznać, że było to dość ciekawe doświadczenie. Jeszcze nie wiem, co będę studiować i czy zostanę w Olsztynie, ale takie wydarzenia jak dzisiejsze są bardzo ważne, ponieważ możemy zapoznać się z ofertą kształcenia na różnych uczelniach – podkreśla przyszłoroczna maturzystka.

Jakub Kołodziej uczy się w ostatniej klasie w Zespole Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie. Jednego jest pewien, chce studiować w Olsztynie.

– Interesują mnie wszystkie kierunki, które są związane z chemią. Nie wiem jeszcze, czy wybiorę biotechnologię, czy może chemię na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa, ale wiem, że chcę studiować na UWM. Póki co otrzymałem informator maturzystów, który posłuży mi za lekturę przed snem – mówi Jakub.

Uczennica czwartej klasy z Lubawy –  Marta Nejm, wie już, kim chciałaby być w przyszłości.

– Interesują mnie kierunki medyczne, pielęgniarstwo i położnictwo. Myślę nad uczelniami w Gdańsku czy Warszawie, ale jednak najbliżej mi do Olsztyna – zaznacza.

Olsztyński Salon Maturzystów to wydarzenie organizowane przez Fundację Perspektywy. Jego gospodarzem w Olsztynie był Uniwersytet Warmińsko–Mazurski.

Sylwia Zadworna

fot. Janusz Pająk

Rodzaj artykułu