05 Lipiec 2023

Aktualności


Wyniki matur pojawią się 7 lipca, więc ci, którzy ich wypatrują, coraz intensywniej zastanawiają się też nad wyborem kierunku studiów. Niezdecydowanym pomocne mogą być wskazówki przedstawicieli władz poszczególnych wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, którzy ofertę dydaktyczną swojej jednostki znają od podszewki. Co (i dlaczego) warto studiować na UWM opowiadali oni w Radiu UWM FM.

Ichtiologia i akwakultura, zootechnika oraz zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii to kierunki realizowane na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt. Do ich wyboru zachęcała na antenie Radia UWM FM prof. Magdalena Koziorowska-Gilun.

Biologia, biotechnologia oraz mikrobiologia to oferta Wydział Biologii i Biotechnologii. Charakterystykę tych kierunków omówiła prodziekan ds. kształcenia dr Beata Dulisz.

Tegoroczna oferta Wydziału Geoinżynierii obejmuje sześć kierunków: budownictwo, geodezję i kartografię, geoinformatykę, gospodarkę przestrzenną, inżynierię środowiska oraz turystykę i rekreację. Ich specyfikę i rynek pracy dla absolwentów przedstawiła prodziekan ds. kształcenia prof. Urszula Filipkowska.

Analiza i kreowanie trendów, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, filologia angielska, filologia germańska, filologia polska, filologia rosyjska, filozofia, historia, interdyscyplinarne studia strategiczne, lingwistyka w biznesie oraz logopedia – to oferta kierunków na Wydziale Humanistycznym. Każdy z nich scharakteryzowała prodziekan ds. promocji – prof. Joanna Chłosta-Zielonka.

Kierunek lekarski jest jednym z najchętniej wybieranych z oferty Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Tym samym nie łatwo dostać się na studia medyczne. Dlaczego warto próbować? W studiu Radia UWM FM opowiadała o tym prodziekan ds. studenckich i kształcenia Wydziału Lekarskiego prof. Agnieszka Skowrońska.

Matematyka i informatyka to kierunki prowadzone na Wydziale Matematyki i Informatyki. Korzyści wynikające z ich studiowania przedstawił prodziekan ds. kształcenia – dr Mariusz Bodzioch.

W ofercie Wydziału Medycyny Weterynaryjnej jest jeden kierunek – weterynaria. O europejskiej akredytacji, kategorii naukowej A i pozostałych mocnych stronach kierunku opowiedziała prodziekan ds. rozwoju – prof. Agata Bancerz-Kisiel.

Bezpieczeństwo i certyfikacja żywności, gastronomia – sztuka kulinarna oraz technologia żywności i żywienie człowieka – to trzy kierunki kształcenia oferowane w trwającej rekrutacji przez Wydział Nauki o Żywności. O tym, jakie umiejętności zyskają studenci, którzy skorzystają z tej oferty, mówił w studiu Radia UWM FM dr inż. Adam Więk, prodziekan WNoŻ ds. studenckich.

Wydział Nauk Społecznych przygotował dla kandydatów na studia dziewięć kierunków kształcenia: analitykę i zarządzanie publiczne, bezpieczeństwo narodowe, pedagogikę, pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną, pedagogikę specjalną, psychologię, politologię i stosunki międzynarodowe, pracę socjalną oraz socjologię. Dodatkowo na studentów wydziału czeka nowy budynek. Do studiowania poszczególnych kierunków przekonywała dr Beata Adrjan, prodziekan ds. kształcenia.

Ekonomia, zarządzanie a także zarządzanie i inżynieria produkcji – to trzy kierunki kształcenia oferowane w trwającej rekrutacji na studia w roku akademickim 2023/2024 przez Wydział Nauk Ekonomicznych. O ich charakterystykę Radio UWM FM zapytało dr. Tomasza Wierzejskiego, prodziekana ds. kształcenia.

W ofercie Wydziału Nauk Technicznych znajdziemy energetykę, inżynierię w logistyce, mechanikę i budowę maszyn oraz mechatronikę. Do wyboru jednego z wymienionych kierunków zachęca prodziekan ds. kształcenia dr inż. Konrad Nowak.

Wydział Prawa i Administracji prowadzi studia na pięciu kierunkach. To administracja, bezpieczeństwo wewnętrzne, doradztwo podatkowe, kryminologia oraz prawo. O ich specyfice mówił prof. Piotr Chlebowicz, prodziekan ds. studenckich.

Wydział Rolnictwa i Leśnictwa oferuje kształcenie w zakresie architektury krajobrazu, chemii, leśnictwa, ochrony środowiska oraz rolnictwa. O specyfice poszczególnych kierunków opowiedział prof. Jacek Olszewski.

Wydział Teologii oferuje dwa kierunki kształcenia – teologię oraz nauki o rodzinie. Charakterystykę tych kierunków przybliżył ks. dr Zdzisław Kieliszek.

W Szkole Zdrowia Publicznego można studiować dietetykę, fizjoterapię, pielęgniarstwo, położnictwo oraz ratownictwo medyczne. Korzyści ze studiowania wymienionych kierunków przedstawiła dr n med. Olga Bielan.

Wydział Sztuki proponuje trzy kierunki studiów: edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej, edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych, a także produkcję muzyczną i realizację dźwięku. Czego mogą się spodziewać studenci poszczególnych kierunków? Na to pytanie odpowiedział prodziekan prof. Jan Połowianiuk.

 

Szczegółowe informacje o trwającej rekrutacji i pełną ofertę kształcenia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie można znaleźć na stronie: rekrutacja.uwm.edu.pl.

 

Rodzaj artykułu