31 Marca 2023

Aktualności


Tysiące młodych ludzi, którzy już niedługo będą decydować, jakie studia wybrać, odwiedziły Kortowo. Podczas Dnia Otwartego UWM czekali na nich przedstawiciele wydziałów, kół naukowych i wielu jednostek uczelni. Nie zabrakło specjalnych gości, wśród których znaleźli się m.in. Paulina Mikuła i Konrad Bukowiecki.

 

Pierwszy taki Dzień Otwarty

Po raz pierwszy w historii UWM Dzień Otwarty odbył się w gościnnych progach Biblioteki Uniwersyteckiej. W nowoczesnych przestrzeniach wydzielono kilka stref, dzięki którym odwiedzający Kortowo uczniowie i towarzyszący im ich rodzice oraz nauczyciele, mogli jeszcze lepiej zapoznać się z ofertą uczelni.

Prezentowały się wydziały, koła naukowe, studenckie agendy kulturalne i sportowe, jednostki ogólnouniwersyteckie oraz – to nowość w formule wydarzenia – firmy, które współpracują z uczelnią, organizując m.in. praktyki dla studentów czy współtworząc studia dualne.

Uczniowie szkół średnich mieli możliwość wzięcia udziału w spotkaniach z przedstawicielami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, którzy rozwiewali wszystkie wątpliwości dotyczące tego, jak będzie wyglądała matura. Przez zasady procesu rekrutacji na studia przeprowadzali ich z kolei pracownicy uniwersyteckiego Biura ds. studenckich.

Dzień Otwarty UWM 2023 - uczniowie czytający folder

 

Strefa inspirujących spotkań

Gości w Kortowie powitał gospodarz – rektor UWM. Prof. Jerzy Przyborowski w rozmowie z Piotrem Szauerem z Radia UWM FM wspominał swoje studenckie czasy. Przyznał, że o jego decyzji o podjęciu studiów w Olsztynie zdecydowało… piękno Kortowa.

Młodym ludziom radził, by pozostawali wierni swoim zasadom i wartościom oraz korzystali z szans, jakie otwierają przed nimi dzisiaj studia. Rektor przypomniał o możliwościach wymian studenckich i odbywania staży czy praktyk poza granicami Polski. Zaznaczył także, że czas studiów jest najlepszym okresem na rozwój, także ten pozanaukowy.

 

Dzień Otwarty UWM 2023 - rektor prof. Jerzy Przyborowski i Piotr Szauer

 

Na specjalne zaproszenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego do Olsztyna przyjechała Paulina Mikuła, świetnie znana internautom jako prowadząca kanał językowy „Mówiąc Inaczej”. Spotkanie z autorką książek i popularyzatorką wiedzy o polszczyźnie cieszyło się z dużym zainteresowaniem. Paulina Mikuła mówiła czym, jej zdaniem, warto kierować się przy wyborze kierunku studiów. Rozprawiła się z kilkoma stereotypami i przypomniała uczniom szkół średnich, żeby z dystansem podchodzili do egzaminu maturalnego. Zapewniała, że wiele zależy nie tylko od ich przygotowania, ale i podejścia. Nie zabrakło także opowieści o tym, czym Paulina Mikuła zajmuje się dzisiaj, a więc była mowa o prowadzeniu kanału edukacyjnego poświęconego językowi polskiemu.

 

Dzień Otwarty UWM 2023 - Paulina Mikuła

 

O popularyzacji nauki w Internecie rozmawiano także z przedstawicielkami UWM. Dr Katarzyna Andruszkiewicz (Doktorka od marketingu), Jagoda Czajkowska (Dziewczyna od jeleni) i Anna Makarewicz (Babka od polaka) podczas panelu dyskusyjnego "Nasze w sieci" opowiedziały o prowadzonych przez siebie profilach w mediach społecznościowych.

Rozmowy można wysłuchać >>> na stronie Radia UWM FM.

Dzień Otwarty UWM 2023 - Daria Bruszewska-Przytuła, Jagoda Czajkowska, Katarzyna Andruszkiewicz i Anna Makarewicz

 

Kortowo pełne pasji

W ostatni marcowy piątek Biblioteka Uniwersytecka wypełniła się nie tylko kandydatami na studia, ale i tymi, którzy już należą do studenckiej społeczności. Przedstawiciele kół naukowych, agend kulturalnych i sportowych własnym przykładem ręczyli za to, że nawet podczas studiów na bardzo wymagających i angażujących kierunkach znaleźć można czas na realizowanie swoich pasji.

Dzień Otwarty UWM 2023 - Mateusz Poręba, Konrad Bukowiecki i Piotr Szauer

 

O swoich wyzwaniach sportowych mówili m.in. Konrad Bukowiecki - utalentowany kulomiot związany z AZS UWM oraz Mateusz Poręba - przedstawiciel siatkarskiej drużyny Indykpol AZS Olsztyn. Z innymi sportowcami na co dzień trenującymi w Kortowie można było nie tylko porozmawiać o sporcie, ale i go pouprawiać. Cicha na ogół Biblioteka zamieniła się nawet w boisko.

O to, żeby podczas Dnia Otwartego było głośno i wesoło zadbali także przedstawiciele Akademickiego Centrum Kultury oraz Ośrodka Inicjatyw Artystycznych.

Dzień Otwarty UWM 2023 - Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo"

 

Szeroko otwarte drzwi na wydziałach

Centrum kortowskiego świata stała się 31 marca Biblioteka Uniwersytecka, ale swoje drzwi otworzyły przed młodzieżą także siedziby poszczególnych wydziałów. Kandydaci na studia mieli szansę zajrzeć do auli, sal i laboratoriów, a także wziąć udział w specjalnie dla niej przygotowanych wydarzeniach.

Na Wydziale Geoinżynierii odbyły się np. warsztaty budowlane, w czasie których można było dowiedzieć o ochronie cieplnej budynków, betonie, konstrukcji jako podstawie obiektu budowlanego, projektowaniu i nowoczesnych narzędziach kosztorysowych. Na Wydziale Nauki o Żywności uczestnicy Dnia Otwartego mieli możliwość dokładnie obejrzeć halę technologiczną Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością. Wydział Humanistyczny zaprosił na cykl warsztatów prowadzonych przez kadrę akademicką, a Wydział Medycyny Weterynaryjnej oprowadził wszystkich chętnych po salach, w których prowadzone są zajęcia. Wydział Sztuki w swoim budynku przy ul. Szrajbera zaprezentował z kolei m.in. wystawy prac studentów oraz przeprowadził na warsztaty wokalne i poświęcone kaligrafii.

Dzień Otwarty UWM 2023 - wizyta na Wydziale Geoinżynierii

 

Stawiamy na relacje

– Było kolorowo, gwarnie, tłumnie – podsumowywał Dzień Otwarty prof. Sławomir Przybyliński, prorektor ds. studenckich. I przyznał: – Właśnie na tym nam zależało, bo UWM jest uczelnią otwartą dla wszystkich, którzy chcą być częścią społeczności akademickiej. Mnie jako osobę odpowiadającą za sprawy studenckie bardzo cieszy widok tych tłumów, bo bez studentów uczelnia nie istnieje. Nic nie zastąpi bezpośrednich relacji, więc otwarcie drzwi naszego Uniwersytetu jest dla nas czymś bardzo istotnym.

Jak podkreślał prorektor Przybyliński, UWM jest wielowymiarową i różnorodną uczelnią.

– Niezwykle ważne jest również to, że oferujemy wsparcie tym, którzy mają gorszy czas w swoim życiu, bo każdy z nas może znaleźć się na zakręcie – mówił, przypominając o działalności uniwersyteckiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji „Empatia”. I dodał: – Niczego nie powinny obawiać się również osoby z niepełnosprawnościami, ponieważ z powodzeniem odnajdą się na naszej uczelni.

 

Dzień Otwarty UWM 2023 - Astronauta pozuje do zdjęcia z flagą Kortowiady

 

Przypomnijmy, że rekrutacja na studia prowadzone na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w języku polskim rozpoczyna się 7 czerwca 2023 roku. W systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów zarejestrować się można do wtorku 11 lipca. Tego dnia upłynie też termin składania dokumentów i dokonania opłaty rekrutacyjnej. Listę zakwalifikowanych na studia będzie można sprawdzić 17 lipca o godzinie 12:00.

 

A co o Dniu Otwartym UWM mieli do powiedzenia goście?

Ewa Suchocka, nauczycielka z Zespołu Szkół Budowlanych w Olsztynie

Nasza szkoła otrzymała zaproszenie na Dzień Otwarty UWM, a że jestem wychowawczynią klasy maturalnej, to z chęcią je przyjęłam. Zebrałam swoje uczennice z żeńskiej klasy i przyjechałyśmy. One także bardzo chciały tu być, bo zastanawiają się nad wyborem kierunku studiów i liczyły na to, że ten przyjazd pomoże im podjąć decyzję. Oferta kształcenia UWM jest bardzo szeroka, więc jestem pewna, że spełniła ich oczekiwania.

Daria Jezierska, Zespół Szkół Budowlanych w Olsztynie

Przyjechałam na Dzień Otwarty UWM z koleżanką, z którą wybieram się na psychologię. Dowiedziałyśmy się, jakie przedmioty trzeba zdawać na maturze, jakie będą zajęcia, ile trwają studia itd. Myślę, że dzisiejsza wizyta pomoże nam podjąć ostateczną decyzję, chociaż skłaniam się ku temu, żeby studiować w Olsztynie, bo mam tutaj przyjaciół. To, co dzisiaj zobaczyłam, bardzo mnie zachęciło.

Ania, LO II

To, co zastałam na miejscu, przerosło moje oczekiwania, ponieważ myślałam, że podczas Dnia Otwartego poruszane będą kwestie wyłącznie związane z nauką, a było wiele spotkań, występów i innych atrakcji. Coraz bardziej przekonuję się do studiowania na UWM, ponieważ wszyscy opowiadają bardzo ciekawe rzeczy, jest dużo kół naukowych, w których można się później realizować.

Ola, Szkoła Rolnicza w Gołotczyźnie

Przyjechałam na Dzień Otwarty UWM, bo w mojej szkole uczę się na kierunku architektura krajobrazu i chciałabym to kontynuować. Chciałam zobaczyć UWM, zapoznać się z tym, co oferuje, a także odwiedziłam stoisko Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa, bo na tym wydziale jest interesujący mnie kierunek. Moje wrażenia po tej wizycie są bardzo dobre – było bardzo ciekawie i wielkie wrażenie zrobił na mnie gmach Biblioteki Uniwersyteckiej.

Dominika Parobczak – Budimex, dział HR

Poszukujemy praktykantów do działów infrastruktury, kubatury, kolei, energetyki oraz pracowników na etat na nasze realizacje w całej Polsce. Praktyki odbywają u nas już uczniowie technikum, a na studiach praktyki są płatne, więc jesteśmy tutaj, żeby pokazać, że rozpoczynając naukę na UWM na kierunku budownictwo, studenci będą mieli możliwości zdobywania wiedzy zawodowej w naszej firmie.

Damian Banaczek, Michelin, kierownik działu konstrukcyjnego

Potencjalnym kandydatom na studia chcieliśmy pokazać automatykę przemysłową, której używamy w naszej pracy na co dzień, gogle 3D służące nam do zdalnych ekspertyz itd. Mamy szereg ofert dla konstruktorów opon, technologów, programistów itd. Firma jest bardzo duża, więc mamy mnóstwo miejsc pracy – tylko przyjść studiować, a potem u nas pracować. Ściśle współpracujemy z Wydziałem Nauk Technicznych UWM, dzięki czemu już podczas studiów można znaleźć u nas zatrudnienie i zacząć się rozwijać.

Mateusz Kawka, uczeń Zespołu Szkół Budowlanych w Olsztynie

Jeszcze nie wiem, co będę studiował. Biorę pod uwagę UWM, ale dopiero się rozglądam. Czymś, co może mnie przekonać do studiowania tutaj, jest klimat miasteczka studenckiego .

Tomasz Zygnerski, nauczyciel fizyki z Zespołu Szkół Budowlanych w Olsztynie

Zachęcam uczniów do studiowania na UWM, bo budownictwo tutaj jest kontynuacją naszej szkoły. Zespół Szkół Budowlanych kształci budowlańców i na UWM mogą pogłębiać swoją wiedzę i podwyższać kwalifikacje. To lokalny patriotyzm.

Karolina Sabiała z czwartej klasy technikum z Płocka

Zastanawiam się nad geodezją i kartografią. Fascynuje mnie praca w terenie. Od początku myślałam o UWM. Moi nauczyciele tutaj studiowali i zachęcają do wyboru tej uczelni. Jestem w Kortowie pierwszy raz, jest bardzo fajnie. Chcę tutaj studiować.

Agata Lewandowska z technikum analitycznego w Grudziądzu

Zawsze ciekawiła mnie chemia i chciałam się w niej rozwijać. Interesuje mnie technologia żywności i wykorzystanie w niej chemii. Podjęłam decyzję, że będę studiować w Olsztynie. Podobają mi się kierunki studiów tutaj i słyszałam, że jest dobry poziom. Bardzo podoba mi się Olsztyn, a Kortowo jest piękne. Mam już w Olsztynie siostrę, która skończyła na UWM licencjat z matematyki i robi magisterkę z zarządzania.

Filip Strzyżewski, uczeń technikum z Grudziądza

W technikum mam rozszerzoną chemię i biologię. Biorę pod uwagę technologię żywności, ale bardziej chciałbym studiować mikrobiologię i zootechnikę. Na te kierunki i jeszcze na biologię planuję składać dokumenty.

Emilia Prusko, nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych w Wysokiem Mazowieckiem

Zachęcam uczniów do studiowania na UWM, bo sama jestem absolwentką tej uczelni. Uczniowie w szkole, gdzie pracuję, mają profile związane z technologią żywności, mleczarstwem, gastronomią.

 

O Dniu Otwartym można posłuchać także w >>> relacjach Radia UWM FM.

 

Rodzaj artykułu