19 Lipca 2024
Aktualności
To tu spotykają się z nimi przedstawiciele różnych biur i jednostek uczelnianych oraz nieco bardziej doświadczone koleżanki i koledzy gotowi w przyjaznej i relaksującej atmosferze podzielić się wiedzą, z którą o wiele łatwiej będzie rozpocząć studencką przygodę.
W czwartek 18 lipca osoby, które aplikowały na stacjonarne studia I stopnia oraz jednolite studia magisterskie, dowiedziały się, czy zostaną przyjęte na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Ci, którzy w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów zobaczyli wyczekiwane hasło o zakwalifikowaniu na studia, już dzień później mogli składać dokumenty potwierdzające chęć studiowania na olsztyńskim Uniwersytecie.
Dokumenty to podstawa
Jeszcze przed otwarciem Punktu Obsługi Kandydata w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej pojawiły się dziesiątki przyszłych studentów. Chcieli oni jak najszybciej dopełnić formalności i ze spokojem w sercu spędzić resztę wakacji.
– Osoby, które starają się o przyjęcie na studia stacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie, do Punktu Obsługi Kandydata muszą dostarczyć własnoręcznie podpisane podanie wydrukowane z sytemu IRK, kopię świadectwa maturalnego oraz zdjęcie zgodne z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych. Dokumenty można nam przesłać, ale trzeba pamiętać, że termin na ich dostarczenie mija 25 lipca o godz. 15. Pod uwagę bierzemy datę wpłynięcia przesyłki, a nie jej wysłania – mówi Agnieszka Zdanowska z Biura ds. Studenckich.
Jak zaznacza sekretarz Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej, spotkanie z przedstawicielem uczelni trwa niedługo – zwykle 2-3 minuty są potrzebne, by dokonana została weryfikacja dokumentów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę czas oczekiwania w kolejce – pracownicy UWM dokładają starań, by był on jak najkrótszy, a formą relaksu przed lub po dopełnieniu formalności mogą być (a nawet powinny!) odwiedziny w Strefie Kandydata UWM.
UWM mówi „Cześć!”
Strefa Kandydata UWM, będąca inicjatywą uczelnianego Centrum Marketingu i Mediów, pojawiła się pod Biblioteką Uniwersytecką po raz trzeci. Od 19 do 25 lipca (w dni robocze) pod charakterystycznym namiotem na kandydatów na studia czekają przedstawiciele Biura ds. studenckich, Biura Karier UWM, Akademickiego Centrum Kultury UWM, Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego UWM oraz Fundacji ŻAK. Wszyscy z nich gotowi są udzielić informacji na temat tego, co ważne dla przyszłych studentek i studentów.
Wśród tematów najczęściej poruszanych przez kandydatki i kandydatów na studia jest, rzecz jasna, możliwość zamieszkania w akademiku. Ale młodzi ludzi chętnie podpytywali także starsze koleżanki i kolegów z samorządu studenckiego o to, jak wyglądają zajęcia na konkretnych kierunkach. Młodzież była też ciekawa tego, o jakie stypendia można się ubiegać.
Aby zadbać o relaks przyszłych studentek i studentów, Centrum Marketingu i Mediów przygotowało nieco atrakcji – można było m.in. zakręcić kołem fortuny i zdobyć uniwersytecki gadżet, pograć w gry wielkoformatowe i zrobić sobie zdjęcie na pamiątkę. Uczelniana ramka do zdjęć staje się już przecież tradycyjną towarzyszką tego ważnego momentu w życiu kandydatek i kandydatów na studia.
Niektórzy, aby potwierdzić chęć studiowania na UWM, dotarli do Kortowa z tak odległych miejscowości jak Lwów czy Wrocław. Byli i tacy, którzy w tym samym celu odbyli krótką podróż.
Alicja i Dominika są z Olsztyna. Na UWM będą studiowały biotechnologię i pedagogikę. Każda z nich inaczej podeszła do wyboru studiów. Alicja, jak przyznała, zdanie zmieniała wielokrotnie, ale jednego była pewna – kierunek miał być związany z biologią.
– Mnie najtrudniej było się zdecydować, czy w ogóle powinnam iść na studia, czy są one dla mnie – mówi Dominika. Odważyła się i w październiku zacznie studia na Wydziale Nauk Społecznych.
Dokumenty złożyły już w piątek, więc zagwarantowały sobie tym samym spokój na resztę wakacji. Dominika będzie pracować, a Alicja na studia przyjdzie bogatsza o doświadczenia wyniesione z podróży po Europie.
W piątek przed południem do Kortowa przyjechali Amelia i Jakub, para z Elbląga. Amelia potwierdziła chęć studiowania na architekturze krajobrazu, a Jakub na ekonomii. Ona nad wyborem kierunków zastanawiała się dość długo, on decyzję podjął szybko.
– Do wyboru Olsztyna jako miejsca studiowania zachęcali nas znajomi – przyznają. Kiedy sami poznali Kortowo, zrozumieli, skąd te zachęty się brały. I zdecydowali, że kolejne kilka lat spędzą właśnie tu.
Wystarczyło zresztą przejść się w piątek po kampusie UWM, żeby spotkać wiele osób z optymizmem spoglądających nie tylko na Jezioro Kortowskie, ale i w przyszłość.
Maturzyści chętnie wybierają UWM
Na optymizm mogą sobie także pozwolić władze uczelni. Pierwszy etap rekrutacji na studia zakończył się sukcesem.
– To wynik pracy wielu osób – zaznacza prof. Sławomir Przybyliński, prorektor UWM ds. studenckich. – Każdego dnia pokazujemy i tu, na uczelni, i na zewnątrz, że warto studiować na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, że warto tworzyć naszą społeczność akademicką.
Dowodem na to, społeczność akademicka ma powody do radości, są konkretne liczby.
– Dzisiaj mamy o ponad 12 proc. więcej kandydatek i kandydatów na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite studia magisterskie niż rok temu w podobnym czasie. Chęć studiowania na naszym Uniwersytecie wyraziło prawie 13 tys. osób – przypomniał prof. Przybyliński. Jak zaznaczył, podjęli oni dobrą decyzję. – To jest wielowymiarowy i wielopłaszczyznowy Uniwersytet, który daje szerokie możliwości rozwoju społecznego i personalnego. Synergia między życiem studenckim i życiem naukowym związanym z obecnością na zajęciach, jest bardzo ważna. Wyniki rekrutacyjne przekonują, że mamy świetną ofertę kształcenia, ale na tym się nie kończy. Mamy też doskonałą kadrę, infrastrukturę dydaktyczną i sportową oraz koła naukowe. Wszystko to daje naprawdę piękny obraz naszego Uniwersytetu i zachęca do tego, żeby tutaj być z nami i studiować.
Wśród kierunków, które cieszą się największym zainteresowaniem maturzystów, są nie tylko te, które na swoją renomę pracowały przez lata, ale i te, na których Uniwersytet Warmińsko-Mazurski rozpoczął kształcenie niedawno.
– Jestem dumny z całej naszej oferty, ponieważ jest ona bardzo dobrze opracowana. Każdego roku ją analizujemy i rezygnujemy z kierunków, które nie cieszą się popularnością i zainteresowaniem młodych ludzi i na które nie ma odzewu z rynku pracy. Po badaniach środowiska społeczno-gospodarczego i rozmowach z kandydatami, ze studentami i z pracodawcami wprowadzamy natomiast do oferty te, które potencjalnie mogą dać absolwentom satysfakcjonującą pracę i lepszy start w przyszłość – zaznacza prorektor. – Psychologia, kryminologia czy fizjoterapia, które można studiować na UWM od niedawna, znalazły się wśród najchętniej wybieranych. To oznacza, że nasza analiza jest trafna i te kierunki, które wprowadzamy do oferty, są rozchwytywane.
W roku akademickim 2024/2025 na UWM rozpocznie się kształcenie na dwóch nowych kierunkach realizowanych na studiach stacjonarnych I stopnia.
– Jeśli chodzi o logistykę, to tutaj mamy przygotowanych 90 miejsc, a kandydatów było ponad 200. To spore zainteresowanie bardzo mnie cieszy, bo na naszym Uniwersytecie była długa dyskusja na temat tego, w jakiej formie, kiedy i jak wprowadzić ten kierunek. Jak widać – trafiliśmy – mówi prof. Przybyliński. – Na drugi z nowych kierunków – sztuki wizualne – także było dwa razy więcej kandydatów niż wynosił limit na tym etapie, więc tu też mamy powody do zadowolenia.
Prorektor ds. studenckich przypomina, że ci, którzy 18 lipca nie mogli się jeszcze cieszyć kwalifikacją na wybrane studia, nie powinni tracić nadziei.
– Do 25 lipca do godziny 15 zakwalifikowani kandydaci i kandydatki mają czas na potwierdzenie chęci studiowania, do czego oczywiście serdecznie zapraszam – mówi prof. Przybyliński. – Dzień po tym terminie, czyli 26 lipca, pojawi się lista zakwalifikowanych na studia w ramach uzupełnienia limitów, czyli osób wyłonionych spośród tych, które znalazły się na tzw. liście rezerwowej.
Kolejna szansa na dołączenie do wspólnoty akademickiej UWM pojawi się we wrześniu.
– Ci, którzy jeszcze się nie zdecydowali na studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, wahają się albo z różnych względów nie mogli wziąć udziału w lipcowym naborze, zapraszamy do rekrutacji wrześniowej, tzw. dodatkowej. Choć oferta będzie bogata, uprzedzam, że nie wszystkie kierunki się w niej znajdą – na niektórych już teraz wyczerpaliśmy limit miejsc – zaznacza prof. Przybyliński.
UWM: Uniwersytet Wielkich Możliwości
Prorektor ds. studenckich, który odpowiada m.in. za rozwój uniwersyteckiego sportu i kultury, przypomina, że uczelnia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom studentów także w kontekście realizowania ich pasji – zarówno tych, z którymi już przychodzą na studia, jak i tych, które odkryją dzięki bogatej ofercie agend kulturalnych i drużyn sportowych, a także uczelnianej infrastruktury służącej treningom: pływalni, hali sportowej, orlikom, kortom tenisowym, stadionowi lekkoatletycznemu czy niedawno powstałemu boisku do gry w disc golfa. Wkrótce do tej infrastruktury dołączyć ma siłownia pod chmurką. Nic zatem dziwnego, że w Kortowie chętnie trenują nie tylko amatorzy, ale i mistrzowie. Czworo zawodników świetnie znających nasz stadion czy ścieżki w kortowskim parku właśnie przygotowuje się do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.
Uniwersytet wspiera nie tylko pasje, ale i codzienne funkcjonowanie studentek i studentów.
– Życie studenckie kosztuje, więc kwestie materialne są ważne. Studenci UWM mogą liczyć na stypendia rektora za wyniki w nauce, stypendia dla osób z niepełnosprawnościami, stypendia socjalne i zapomogi. Poza tym rektor funduje nagrody za działalność społeczną i nagrody za osiągnięcia sportowe, co jest naprawdę wyjątkowe, bo nie na wszystkich uczelniach można liczyć na takie wsparcie. Warto też pamiętać, że finansowo wspieramy także działalność kół naukowych, czego przykładem jest Studencki Grant Rektora – podkreśla prof. Sławomir Przybyliński.
Prorektor ds. studenckich, który w piątek spotykał się w Strefie Kandydata UWM z przyszłymi studentkami i studentami, zachęcał także innych, którzy chcą lepiej poznać uczelnię, do tego, by odwiedzili kampus uniwersytecki. Kortowo słynie przecież z tego, że jest jednym z najpiękniejszych miasteczek akademickich nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
– W Strefie Kandydata jest pięknie, kolorowo, jest wiele uśmiechniętych osób – i tak jest też na naszym Uniwersytecie na co dzień – zaznacza prorektor, który także jest absolwentem UWM. Swoje studia wspomina z nostalgią. – To był cudowny czas. I dlatego tutaj jestem. Kortowo spodobało mi się od samego początku. Moje życie związało się z naszym Uniwersytetem do dzisiaj i jestem z tego dumny.
dbp
Przypominamy: trwa rekrutacja na stacjonarne studia II stopnia oraz studia niestacjonarne
Do 22 lipca Uniwersytet Warmińsko-Mazurski czeka na zgłoszenia kandydatów na studia stacjonarne drugiego stopnia i studia niestacjonarne pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie realizowane w języku polskim. Należy pamiętać, że poza rejestracją w IRK konieczne jest także dokonanie opłaty oraz złożenie dokumentów warunkujących wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego (m.in. kopie świadectwa dojrzałości tzw. starej matury, IB, EB, zaświadczenia o wyniku studiów). Wśród nowości w ofercie są socjologia oraz resocjalizacja z penitencjarystyką.