20 Kwietnia 2023

Aktualności


Prof. Pallavi Majumdar z Royal Thimphu College w Bhutanie odwiedziła Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i wygłosiła wykład na Wydziale Humanistycznym.

Przyszli dziennikarze, którzy kształcą się w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, stanęli przed wyjątkową okazją poszerzenia wiedzy o mediach w Bhutanie. Prof. Pallavi Majumdar wygłosiła wykład w języku angielskim pt. Orality and digitality in Bhutan’s emerging media matrix, dotyczący przenikania się tradycji oralnej i cyfrowej we współczesnych mediach tego małego królestwa położonego we wschodnich Himalajach. 

- Pojęcie media matrix oznacza istnienie wielu różnych platform medialnych i to, jak te nowe media wyrastają z tradycyjnych form przekazu. Media społecznościowe są bardzo popularne w Bhutanie, prawie 70 proc. ludzi korzysta z Internetu, a spośród nich przeszło 90 proc. ma konta w mediach społecznościowych. Jednak to nie oznacza, że inne formy medialne nie istnieją. Np. pierwsza gazeta w Bhutanie, która nazywa się „Kuensel”, została założona w 1967 r. i od tego momentu istnieje kilka niezależnych tytułów prasowych. Początki telewizji i internetu to 1999 r., więc w porównaniu do większości krajów na świecie późno. Obecnie w Bhutanie istnieją wszystkie rodzaje mediów i wszystkie odgrywają istotną rolę. Jednak głównym źródłem informacji dla Bhutańczyków są media społecznościowe – wyjaśnia prof. Pallavi Majumdar w rozmowie z „Wiadomościami Uniwersyteckimi”.

Prof. Majumdar w latach 90. pracowała jako dziennikarka. Była związana z dwoma dużymi tytułami prasowymi w Indiach – „The Times of India” oraz „Business Standard”. Współpracowała również z BBC News. To doświadczenie owocuje w pracy medioznawczyni, którą obecnie wykonuje.

- Kiedy w połowie lat 90. rozpoczęłam pracę w mediach w Indiach, tamtejszy rynek medialny przeżywał prawdziwą eksplozję. Działo się mnóstwo rzeczy w tym samym momencie – otworzyły się rynki, powstała telewizja, wzrastały nakłady prasy - coraz więcej ludzi chciało wiedzieć, co dzieje się na świecie. Jako badaczka zajmująca się rozwojem mediów, badaniem ich historii, bardzo cenię sobie fakt, że byłam kiedyś dziennikarką i to w tak wyjątkowym czasie. To cenne doświadczenie, które teraz pozwala mi spoglądać na media z interesującej perspektywy – opowiada bhutańska badaczka.

To pierwsza wizyta prof. Pallavi Majumdar w Polsce. Nasz kraj oraz region Warmii i Mazur bardzo jej się podobają – cieszy się, że może zwiedzić zupełnie inne miejsce niż Bhutan. 

- Przed moją podróżą do Polski poczytałam trochę o historii waszego kraju i byłam nią zdumiona. Druga wojna światowa, potem czas wielkich protestów, obywatelskich ruchów, przełomów, dążenie do niepodległości i niezależności od ZSRR, niezłomność ludzi. Niesamowite! Jeśli chodzi o Warmię i Mazury, to gdy jechałam pociągiem z Warszawy do Olsztyna, dostrzegłam znaczące zmiany w krajobrazie – teren stał się pagórkowaty, pojawiło się dużo lasów i jezior. To bardzo różniący się krajobraz od tego w Bhutanie, więc mi się tu podoba. Mogę doświadczyć czegoś zupełnie innego – dodaje prof. Pallavi Majumdar.

Spiritus movens wizyty prof. Majumdar jest dr Szymon Żyliński z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, który bada media w Bhutanie i pisze na ten temat habilitację.

- Po raz pierwszy pojechałem do Bhutanu w 2015 r. i od tego czasu byłem tam kilkukrotnie. Staram się podtrzymywać te kontakty, bo to jest fantastyczna przygoda, że możemy poznać media z tak egzotycznego dla nas kraju. W uniwersyteckich wymianach międzynarodowych piękne jest to, że obie strony czegoś się od siebie uczą i – co ciekawe – często okazuje się, że pomimo odległości wynoszącej kilka tysięcy kilometrów, coś nas może łączyć  - mówi dr Żyliński.

To nie pierwszy raz, kiedy Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej odwiedzili naukowcy z Bhutanu. W 2018 r. wizytę złożyły prof. Sonam Deki oraz prof. Vanlallawmkimi.

Marta Wiśniewska

Rodzaj artykułu