23 Maja 2023

Aktualności


Studenci drugiego roku gospodarki przestrzennej na UWM odwiedzili Vytautas Magnus University Agriculture Academy w Kownie. Wizyta była częścią wymiany studenckiej zorganizowanej dzięki Erasmus BIP oraz BOVA University Network.

Inicjatorką wyjazdu była dr hab. inż. Krystyna Kurowska, prof. UWM z Katedry Gospodarki Nieruchomościami Systemów Informacji Geograficznej na Wydziale Geoinżynierii UWM. Prof. Kurowska współpracuje z uniwersytetami na Litwie, Łotwie i w Estonii od wielu lat.

Do Kowna pojechało dziesięcioro studentów drugiego roku gospodarki przestrzennej. Towarzyszyli im koledzy z Łotwy, Estonii oraz Francji.

- Mam nadzieję, że dzięki takim wyjazdom przekonamy i zachęcimy studentów naszego wydziału i uniwersytetu do wymiany studenckiej w programie Erasmus. Na jesień planujemy kolejny wyjazd. Instytucją goszczącą będzie Faculty of Environment and Civil Engineering z Latvia University of Life Sciences and Technologies w Jelgavie na Łotwie. Mam nadzieję, że nasz Uniwersytet również przystąpi do programu Erasmus BIP i będziemy mogli podejmować podobne inicjatywy w Olsztynie – powiedziała „Wiadomościom Uniwersyteckim” prof. Krystyna Kurowska.   

Innowacyjność kursu, który odbył się podczas tej wymiany, polegała na połączeniu doświadczeń uczelni partnerskich. Skoncentrowano się przede wszystkim na zmianach istniejącego systemu gospodarowania nieruchomościami, instrumentach planowania przestrzennego, wycenie nieruchomości, urbanizacji, scalenia gruntów oraz wprowadzaniu nowych technologii.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia poprowadzone przez pracowników UWM: dr. inż. Cezarego Kowalczyka i dr. inż. Rafała Kaźmierczaka, którzy zaprezentowali możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji oraz wirtualnej rzeczywistości w gospodarce przestrzennej. Warto podkreślić, że na uczelniach partnerskich nowoczesne technologie w dydaktyce nie są wykorzystywane w tak dużym zakresie jak na Wydziale Geoinżynierii UWM.

W sumie ten kurs trwał miesiąc. Tygodniowy pobyt w Kownie poprzedził pierwszy etap przeprowadzony w formie zdalnej. Każdy student otrzymał certyfikat udziału w kursie oraz trzy punkty ETCS. 

Studenci, z którymi rozmawialiśmy po powrocie do Polski, wypowiadali się o odbytej przygodzie w samych superlatywach. 

- Ten wyjazd był bardzo ciekawym doświadczeniem, ponieważ dowiedzieliśmy się, jak kształci się na kierunku gospodarka przestrzenna w innym kraju. Mogliśmy dostrzec różnice i podobieństwa, a nasi wykładowcy pokazali nam kilka bardzo interesujących rzeczy, jak chociażby kamery 360 stopni wykorzystywane w gospodarce przestrzennej – mówiła Weronika Kiraga, studentka drugiego roku gospodarki przestrzennej, a jej kolega potakująco kiwał głową. 

- Takie wyjazdy są świetne i ten też taki był. Szczerze mówiąc, obawiałem się go trochę, bo słabo mówię po angielsku, ale potem pomyślałem sobie, że dzięki temu będę mógł się w tym poprawić. Jestem też pod wrażeniem nowych technologii, które nam pokazano – ChatGPT czy okularów VR – dodał Kazimierz Skirca.  

Marta Wiśniewska

fot. archiwum prywatne wykładowców i studentów

Rodzaj artykułu