05 Lipca 2023

Aktualności


Zwiedzanie Lizbony i spotkania z organizacjami pozarządowymi – to główne punkty programu wizyty studyjnej studentów pedagogiki szkolnej z animacją kulturalną w Portugalii.

Do zorganizowania wyjazdu zainspirowały studentów Wydziału Nauk Społecznych zajęcia z dr Moniką Ryndzionek oraz dr. Cezarym Kurkowskim z Katedry Pedagogiki Społecznej i Metodologii Badań Edukacyjnych UWM. Symulowali na nich zakładanie własnej firmy – InnoWay WNS. Realizując ten projekt, odbywali m.in. rozmaite podróże. Kiedy pojawiła się możliwość wyjazdu do Portugalii, nie wahali się ani chwili.

Bardzo rozwijające było zwiedzanie Lizbony z przewodnikiem, bo dzięki temu dowiedzieliśmy się wiele o jej historii, kulturze i rozmaitych społecznych inicjatywach, które mają tam miejsce. Mieliśmy szczęście, bo trafiliśmy również na obchody związane ze świętem św. Antoniego, więc mogliśmy podpatrzeć działania animacyjne, które angażują lokalną społeczność. Zaobserwowaliśmy wiele zjawisk przydatnych w zawodzie pedagoga czy animatora kultury. Gdyby nie ten wyjazd, z pewnością bym takiej wiedzy nie zdobył – powiedział w rozmowie z „Wiadomościami Uniwersyteckimi” Maciej Urbanowicz, student pedagogiki szkolnej z animacją kulturalną.

Studenci zwiedzili uniwersytet w Coimbrze – czyli najstarszą i najważniejszą uczelnię wyższą w Portugalii – wraz z jego zabytkową salą obron oraz biblioteką, która słynie z tego, że żyją w niej nietoperze, które zjadają insekty mogące potencjalnie zaszkodzić zbiorom. Dość dobrze poznali też Lizbonę, dowiadując się wiele o jej historii, kulturze i realiach życia społecznego. Na uczestnikach wyjazdu wrażenie zrobiła działalność organizacji pozarządowej Fruta Feia (dosł. brzydki owoc), która odkupuje od rolników niechciane przez duże sklepy spożywcze owoce, tworzy listę potencjalnych nabywców i rozprowadza je, zapobiegając zmarnowaniu.

Zwiedzanie miasta z przewodnikiem oraz wizyta w organizacjach pozarządowych idealnie wpisywały się w program studiów uczestników wyjazdu. Dzięki niemu mogli wzbogacić wiedzę i nabyć wiele cennych doświadczeń, przede wszystkim praktycznych. Warto podkreślić, że studenci od początku do końca sami zorganizowali sobie ten wyjazd. Jestem pod wrażeniem, jak świetnie sobie z tym poradzili – dodaje dr Monika Ryndzionek, która wraz z dr Katarzyną Białobrzeską i dr Moniką Maciejewską z Wydziału Nauk Społecznych UWM towarzyszyła studentom podczas wyjazdu.

W Portugalii było w sumie 20 studentów ostatniego roku studiów pierwszego stopnia. Przebywali tam od 2 do 7 czerwca. Wyjazd był możliwy dzięki projektowi „Uniwersytet Wielkich Możliwości – program podniesienia jakości zarządzania procesem kształcenia i jakości nauczania” współfinansowanemu przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

logo

mw

Rodzaj artykułu