29 Marca 2023

Aktualności


Studia na UWM dają przestrzeń do realizacji różnych zainteresowań. W marcu pasjonaci geografii z Wydziału Geoinżynierii uczestniczyli w wymianie międzynarodowej i zwiedzili Budapeszt. Rozmawiamy z Michałem Purtą, organizatorem wyjazdu, założycielem i przewodniczącym olsztyńskiego oddziału Europejskiego Stowarzyszenia Młodych Geografów i Studentów Geografii (EGEA) oraz studentem gospodarki przestrzennej i architektury krajobrazu na UWM.

Olsztyński oddział EGEA funkcjonuje na Wydziale Geoinżynierii jako koło naukowe. Kto może do niego dołączyć?

Stowarzyszenie EGEA skupia nie tylko studentów geografii, ale wszystkich pasjonatów tego przedmiotu. Dołączyć może każdy student, który interesuje się przyrodą i kulturą innych regionów i krajów. Obecnie z olszyńskim oddziałem związane jest około dwadzieścia osób. Założycielem Europejskiego Stowarzyszenia Młodych Geografów i Studentów Geografii był ośrodek w Warszawie. Poza stolicą i Olsztynem wśród polskich ośrodków są jeszcze Wrocław, Kraków i Gdańsk. W Europie EGEA ma ok. 100 jednostek, które organizują wymiany międzynarodowe, wydarzenia tematyczne (także lokalne) i kongresy.

Od kiedy działacie jako jednostka olsztyńska?

Początek naszej działalności to maj 2022. Zostałem wtedy z grupą innych studentów UWM oddelegowanych na kongres EGEA, który odbywał się w Pieckach. Takie kongresy to duże wydarzenia na ok. 100 osób. Posłuchałem wtedy o idei stowarzyszenia, poznałem ciekawych ludzi. Chciałem, by jednostka EGEA działała na UWM, więc ją założyłem. Nie ma u nas geografii jako kierunku, jak np. w Warszawie, ale mamy wielu pasjonatów. Jestem obecnie przewodniczącym oddziału w Olsztynie i contact person – komunikuję się z innymi jednostkami.

Jednym z zadań działania stowarzyszenia są wymiany międzynarodowe. Sami wybraliście Budapeszt?

Na jednym z kongresów EGEA poznałem studenta z Budapesztu. Zaproponowałem wymianę – my pojechaliśmy do nich, potem ich grupa przyjechała do Olsztyna. Wyruszyliśmy pociągiem siedmioosobową grupą: trzy osoby z geodezji i cztery osoby z gospodarki przestrzennej. Od 3 do 5 marca zwiedzaliśmy Budapeszt. To było superdoświadczenie poznania nie tylko miasta, ale też nowych ludzi. Zwiedzaliśmy uniwersytet, w tym Wydział Meteorologii. Zostaliśmy oprowadzeni po muzeach. Opowiedziano nam o węgierskich uczelniach. Dowiedzieliśmy się np., że nasi nowi znajomi uczą się na studiach o mazurskich jeziorach. Gdy wróciliśmy, zaczęliśmy przygotowywać przyjazd grupy z Budapesztu do nas i plan zwiedzania. Pięć osób z węgierskiego oddziału EGEA odwiedziło Olsztyn w dniach 11-15 marca.

Studenci Wydziału Geoinżynierii w Budapeszcie z grupą Węgrów, fot.  Archiwum prywatne

 

Co im się podobało najbardziej?

Byli zachwyceni olsztyńskimi jeziorami. Pokazaliśmy im trzy: Jezioro Kortowskie, Ukiel i Długie. Zabraliśmy ich na UWM do szklarni oraz na nasz wydział na pokaz dronów. Spacerowaliśmy też po olsztyńskiej starówce.

Jakie macie dalsze plany jako jednostka EGEA?

W najbliższą sobotę (1 kwietnia) jedziemy na kongres do Rumunii. Potem w planach mamy Wilno. Zapraszamy do dołączenia do naszej jednostki. Można nas obserwować na naszej stronie na Facebooku: https://www.facebook.com/EGEAOlsztyn.

 

Anna Wysocka

 

Michał Purta, fot. archiwum prywatne
Michał Purta, fot. archiwum prywatne

 

Rodzaj artykułu