12 Stycznia 2024

Aktualności


Praca po ukończeniu leśnictwa nie ogranicza się tylko do Lasów Państwowych. Doskonale wiedzą o tym studenci z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa UWM, którzy już po raz drugi zorganizowali ogólnopolską konferencję „Rynek pracy dla leśnika”.

Konferencja rozpoczęła się 12 stycznia i zakończy dzień później. Jej pomysłodawcą jest dr Dariusz Rutkowski z Katedry Leśnictwa i Ekologii Lasu, a organizatorami studenci leśnictwa UWM.

Zainteresowanie poprzednią konferencją było bardzo duże i wiele osób pytało, kiedy odbędzie się druga edycja. W tym roku mamy ok. 130 uczestników, studentów z całej Polski. Termin też nie jest przypadkowy, ponieważ za niecały miesiąc odbędzie się rekrutacja na II stopień studiów na kierunku leśnictwo – wyjaśnia Weronika Szypczyńska, studentka i organizatorka konferencji. – Chcemy pokazać, że po ukończeniu leśnictwa pracować można nie tylko w Lasach Państwowych, ale są też inne ścieżki rozwoju kariery zawodowej.

Rynek pracy dla leśnika

W tym roku studenci zaprosili na konferencję ok. 20 prelegentów i 20 gości pracujących w szeroko rozumianej branży leśnej. Wśród nich znaleźli się m.in.:

  • Zdobysław Czarnowski – leśniczy w Nadleśnictwie Kościerzyna, w przeszłości jeden z administratorów głównego profilu Lasów Państwowych na Facebooku, współtwórca kanału „Oblicza lasów” na YouTube,
  • Rafał Jajor – prezes wydawnictwa Lasmedia, redaktor naczelny miesięcznika „Gazeta Leśna” oraz portalu „firmylesne.pl”, dyrektor biura Polski Związek Pracodawców Leśnych,
  • Tomasz Jarczyk – pracownik Wydziału Zarządzania Zasobami w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, leśnik, geomatyk oraz koordynator systemów informacji przestrzennej,
  • Wojciech Kalinowski – pasjonat i ekspert w dziedzinie arborystyki, właściciel firmy arborystycznej, członek Federacji Arborystów Polskich, uczestnik i sędzia Mistrzostw Polski we Wspinaczce Drzewnej,
  • Kamil Szarmacha – drwal, pięciokrotny członek kadry Polski na Mistrzostwach Świata Drwali, prezes Stowarzyszenia Lignator,
  • Anna Pikus – edukatorka przyrodnicza, trenerka i facylitatorka, współpracowniczka Zespołu Aktywnej Edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego,
  • Marzena Żachowska – specjalistka w dziedzinie lasoterapii i edukacji przyrodniczej, która reprezentuje Centrum Terapii Leśnej dr Katarzyny Simonienko i jest współzałożycielką Polskiego Towarzystwa Przewodników Kąpieli Leśnych i członkinią Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.

O studiach II stopnia na kierunku leśnictwo i nowoczesnym podejściu do leśnictwa opowie dr hab. Jakub Borkowski, prof. UWM, kierownik Katedry Leśnictwa i Ekologii Lasu.

Rynek pracy dla leśnika

 

Wśród gości nie zabrakło także przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Chcemy przedstawiać możliwości zatrudnienia, rozwoju i ścieżki kariery w naszej olsztyńskiej dyrekcji. W ciągu roku zatrudniamy ok. 40-50 stażystów, ale oczekiwania mamy zdecydowanie większe, bo już wkrótce wielu naszych pracowników nabędzie prawa emerytalne i chcielibyśmy sprawnie zapełnić po nich miejsce. Myślę, że konferencja jest świetnym pomysłem i cieszę się, że już drugi raz możemy w niej uczestniczyć – podkreśla Dawid Pańkowski, naczelnik Wydziału Organizacji i Kadr Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Oprócz gości i prelegentów w konferencji udział wzięli licznie przybyli studenci. Maciej Słabek i Kamil Serek są studentami II roku leśnictwa UWM na studiach II st. Aby kontynuować kształcenie na tym kierunku, do Olsztyna przyjechali z Lublina.

W Lublinie nie było studiów drugiego stopnia na kierunku leśnictwo, więc stanęliśmy przed wyborem innej uczelni. Nie lubimy dużych miast, jak Kraków czy Warszawa, więc Olsztyn wydawał się być idealnym miejscem blisko natury. Zachęcił nas też przepiękny kampus. Bardzo się cieszymy, że wybraliśmy UWM – zaznaczają.

Rynek pracy dla leśnika

 

Na konferencję przyjechali także studenci leśnictwa z Białegostoku, Warszawy, Poznania, Łodzi, Lublina, a nawet Krakowa.

W zeszłym roku moje koleżanki uczestniczyły w tej konferencji i zachęciły mnie do wzięcia udziału w tym roku. Chcę dowiedzieć się, jaka przyszłość może mnie czekać po studiach, gdzie mogę podjąć pracę, a także dowiedzieć się ciekawych rzeczy, o których w trakcie zajęć się nie mówi – mówi Anna Kucharska, studentka III roku leśnictwa w Filii Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim. – W Olsztynie jestem pierwszy raz i bardzo mi się podoba Kortowo, czuć tu uniwersytecki klimat.

O studiach II stopnia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim myśli Izabela Węgrzynek, studentka z Lublina.

Takie konferencje to doskonała okazja do poznania nowych osób, zapoznania się z uczelnią i zasięgnięcia informacji o samym kierunku. Chcę kontynuować naukę i niewykluczone, że wybiorę UWM – dodaje Iza.

Czasy studenckie za sobą ma już Magdalena Fafińska, zeszłoroczna absolwentka leśnictwa na UWM, a obecnie stażystka w Nadleśnictwie Olsztynek.

– Bardzo ciepło i dobrze wspominam studia, chociaż ten ostatni czas był dość dziwny przez pandemię. Od czerwca jestem na stażu. Pracy jest dużo, ale codziennie uczę się czegoś nowego i zdobywam doświadczenie – podsumowuje Magdalena.

syla

Rodzaj artykułu