08 Listopada 2023

Aktualności


Po raz drugi Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego we współpracy z innymi jednostkami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zaprosiła do Biblioteki Uniwersyteckiej osoby zainteresowane ofertą uczelni. Podczas Student EXPO UWM, które odbyło się 8 listopada, do współpracy zachęcało żaków kilkadziesiąt kół naukowych, kilkanaście firm i instytucji oraz wiele agend kulturalnych i drużyn sportowych.

Po sukcesie ubiegłorocznego wydarzenia, kontynuacja była nie tylko wyczekiwana, ale wręcz konieczna. Student EXPO UWM ma szansę stać się stałym punktem w harmonogramie uczelni, między innymi dlatego, że – jak zaznaczył dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM i prorektor ds. studenckich – inicjatywa odpowiada na potrzeby społeczności akademickiej.

Student EXPO UWM to kolejne bardzo ważne wydarzenie organizowane przez nasz Uniwersytet. Ekspozycje skierowane są przede wszystkim do studentów pierwszego roku, aby wdrożyć tych młodych ludzi w funkcjonowanie uczelni – mówił prorektor UWM. – Warto podkreślić, że Uniwersytet to nie tylko nauka i dydaktyka, ale także wszystko to, czym żyje i co oferuje. A oferuje bardzo wiele różnych aktywności.

Prof. Sławomir Przybyliński podczas Student EXPO UWM

 

Zdaniem prof. Przybylińskiego udział w Student EXPO UWM to świetna okazja, by znaleźć ofertę służącą rozwojowi pasji oraz pomyśleć o przyszłości i zacząć projektować ścieżkę kariery.

Kierownik Biura ds. Studenckich, Paweł Łojewski, przyznaje, że oferta uczelni jest tak duża, że nawet osoby, które poświęcają jej sporo uwagi, nie są w stanie wskazać wszystkich możliwości rozwoju otwierających się przed osobami studiującymi na UWM.

Zeszłoroczny Student EXPO UWM udowodnił, że warto organizować takie wydarzenia. To okazja do tego, aby zobaczyć co ciekawego się dzieje na uczelni, a dzieje się naprawę wiele. Mnie i pracownikom Biura ds. Studenckich wydaje się, że wiemy dużo, bo pracujemy na co dzień ze studentami. Dopiero podczas takich spotkań możemy jednak zobaczyć, jak naprawdę wygląda praca w kołach naukowych. To jest nie do przecenienia – podkreślił Paweł Łojewski.

Student EXPO UWM 2023

 

W poszukiwaniu nowych wyzwań

Przecenić nie sposób także zaangażowania wielu osób, które włączyły się w przygotowanie wydarzenia. Największy ciężar odpowiedzialności spoczął na Radzie Uczelnianej Samorządu Studenckiego, ale wspierali ją w tym przedstawiciele różnych jednostek uniwersyteckich – od wspomnianego już Biura ds. Studenckich, przez Centrum Marketingu i Mediów aż po Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym oraz Akademickie Centrum Kultury.  A to zaledwie początek tej listy!

Marcin Leliwa, członek prezydium RUSS przyznaje, że przygotowanie Student EXPO to duże wyzwanie.

Organizacja Student EXPO 2023 była bardzo pracochłonna i trwała od dawna. Co się zmieniło od zeszłego roku? Mamy więcej wystawców, przygotowaliśmy ponad 80 stanowisk. Oprócz tego studenci mogą odbyć przysposobienie biblioteczne w grupach 25-osobowych i zapoznać się z Biblioteką Uniwersytecką – mówi jeden z organizatorów. – Mam nadzieję, że wydarzenie poskutkuje tym, że każdy znajdzie coś dla siebie i oprócz nauki będzie również rozwijał swoje zainteresowania.

Student EXPO UWM 2023

 

O tym, jak wygląda podążanie za swoimi pasjami, można było dowiedzieć się od tych, którzy przygotowania do egzaminów łączą z działalnością w kołach naukowych, agendach kulturalnych czy drużynach sportowych.

Maciej Samul, zawodnik AZS UWM Olsztyn Lakers, student IV roku prawa, przyznał, że dzięki udziałowi w pierwszej edycji Student EXPO UWM jego drużyna zyskała nowych zawodników.

Zachęcamy studentów, aby dołączyli do drużyny futbolu amerykańskiego i poczuli klimat jak z amerykańskiego filmu. Jesteśmy jak rodzina. Zapraszamy każdego, bez względu na wzrost czy wagę – przekonywał. I wskazał zalety związane z trenowaniem futbolu w barwach kortowskiego zespołu: – Trenujemy, jeździmy na zawody, zwiedzamy różne miejsca, poznajemy ciekawych ludzi i ciągle uczymy się czegoś nowego. Oprócz tego mamy też inne profity: dodatkowe punkty do stypendium czy możliwość ubiegania się o sportową nagrodę rektora. Obecnie trzy osoby od nas są w reprezentacji Polski.

Na pozytywny wpływ wydarzenia na wzrost liczby członków wskazywał też Łukasz Bohno z Akademickiego Klubu Miłośników Fantastyki „Olifant”: – Zajmujemy się głównie grami planszowymi, karcianymi, papierowymi RPG-ami oraz LARP-ami. Mieliśmy już sporo osób, które są zainteresowane wspólnym graniem. W Student EXPO UWM bierzemy udział po raz kolejny.  W poprzednim roku dołączyło do naszego koła wiele osób.

 

Student EXPO UWM 2023

 

Koła pełne pasji

Do udziału w wydarzeniu nie trzeba było przekonywać m.in. kół naukowych. W Bibliotece zameldowało się ich kilkadziesiąt.

Jesteśmy tu, bo chcemy się podzielić naszą pasją do nietypowych zwierząt i rozpowszechniać o nich wiedzę oraz różne ciekawostki. Ja mam np. węża, koleżanka wije świecące w UV, a kolega hoduje pająki. Studenci chętnie odwiedzają nasze stanowisko, żeby np. zobaczyć wielkiego ślimaka afrykańskiego – mówiła w Bibliotece Uniwersyteckiej Olga Kosińska, przewodnicząca RWSS na Wydziale Biologii i Biotechnologii, członkini Koła Naukowego Zoologów.

Na wielość możliwości otwierających się przed studentami wskazywała m.in. Tatiana Bruniecka z I roku pielęgniarstwa.

Atmosfera jest tu rewelacyjna, ludzie bardzo mili, a oferta ogromna. Chcę się zapisać do jakiegoś koła naukowego i rozwijać swoje zainteresowania i pasje, ale naprawdę trudno się zdecydować – przyznała.

Byli i tacy, którym podjęcie decyzji o dołączeniu do koła naukowego przyszło z większą łatwością. Paweł Krzemieniewski, student I rok zarządzania, przyznał, że ma już swój typ.

To Koło Naukowe EGEA Olsztyn, które zrzesza studentów zainteresowanych geografią i podróżowaniem. To coś na zasadzie Erasmusa, ale wyjazdy są krótsze, np. tygodniowe. To świetna okazja, aby zwiedzić świat za niewielkie pieniądze – przekonywał Paweł.

Student EXPO UWM 2023

 

Kultura studencka do odkrycia

Studenci biorący udział w wydarzeniu, wykazywali duże zainteresowanie agendami kulturalnymi.

Przyszłam tutaj z myślą o zapoznaniu się z Zespołem Pieśni i Tańca „Kortowo”, do którego bardzo chciałabym dołączyć. Może jeszcze nie teraz, bo pierwsze kolokwia przede mną, ale w drugim półroczu na pewno się zgłoszę – mówiła Aleksandra Dąbrowska, która studiuje na I roku dietetyki. Jak przyznała, różnorodność oferty była dla niej zaskoczeniem. – Nie wiedziałam, że istnieje np. coś takiego jak hokej podwodny. Z koleżankami zrobiłyśmy zdjęcie ze szczupakiem, które na pewno wrzucę na Instargrama.

Student EXPO UWM 2023

 

Aleksandra nie była jedyną, dla której hokej podwodny był odkryciem. Alicja Maziarek, przedstawicielka drużyny Szczupaki z Olsztyna, przyznała: Wzbudzamy zainteresowanie, bo niewiele osób słyszało o takim sporcie jak hokej podwodny. Gramy na dnie basenu wyposażeni w maski, rurki, płetwy, rękawice ochronne i kijek. Naszym zadaniem jest wepchnąć krążek do bramki przeciwnika. Zapraszamy wszystkich, którzy lubią wodę. Jedyne wymaganie to umiejętność pływania, reszty nauczymy.

Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”, do którego chce dołączyć studentka dietetyki, jest doskonale rozpoznawalną agendą Akademickiego Centrum Kultury. Dało się to też zauważyć podczas Student EXPO.

Zainteresowanie jest bardzo duże, studenci pytają o nabory, robią zdjęcia w elementach strojów ludowych, otrzymują różne pamiątki związane z Zespołem Pieśni i Tańca „Kortowo” – kalendarze, magnesy – mówiła Julia Osmólska, tancerka „Kortowa” i studentka I roku analizy i kreowania trendów.

Student EXPO UWM 2023

 

O krok od kariery

Pasja i rozwój kariery mogą iść w parze, o czym przekonywali przedstawiciele firm współpracujących z UWM.

Katarzyna Zadrożna, specjalistka ds. rekrutacji i employer brandingu w Michelin Polska zapraszała studentów do dołączenia do jednej z największych firm w Olsztynie.

Ruszamy z projektem „Zostań innowatorem Michelin”. Chcemy zachęcić studentów z różnych wydziałów, kół naukowych do współpracy nad modernizacją, ulepszeniem i wynajdowaniem różnych ciekawych rzeczy dla firmy – mówiła. – Z jednej strony uczymy młodzież czegoś nowego, bo jesteśmy firmą międzynarodową, która ma bardzo duże osiągnięcia w zakresie innowacji, a z drugiej strony – chcemy czerpać pomysły od nich. Jako firma realizujemy program różnorodności i jednym z jego punktów jest pokoleniowość, dlatego nasza obecność tutaj to strzał w dziesiątkę, bo na UWM jest dużo fajnych studentów.

 

Student EXPO UWM 2023

 

Na współpracę ze studentami otwarta jest też firma Transcom.

Oferta pracy, którą prezentujemy, związana jest przede wszystkim z obsługą klienta, także w języku niemieckim. Atutem jest to, że to nie tylko praca stacjonarna w Olsztynie, ale także zdalna z całej Polski – podkreślał Mateusz Jabłoński, senior recruitment marketing specialist. – Osoby, które zdecydują się do nas dołączyć, najpierw przejdą szkolenie, podczas którego mogą liczyć na nasze wsparcie, a następnie rozpoczną pracę jako konsultanci. Ale to dopiero początek ich kariery. Wraz z rozwojem i zdobyciem doświadczenia mogą pracować jako team liderzy, trenerzy, a nawet menadżerowie. W zeszłym roku nasze stoisko także cieszyło się dużym zainteresowaniem i część studentów dołączyło do naszego zespołu.

– Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem – mówiła Anna Leszczyńska z firmy EXPOM S.A., zaznaczając, że współpraca przedsiębiorstwa i Uniwersytetu trwa od dłuższego czasu. – Od kilku lat mamy podpisaną umowę o współpracy z UWM. Bierzemy udział w wydarzeniach na uczelni, przedstawiciele UWM zapraszani są również do  naszej firmy, aby swoim uczestnictwem,  prelekcjami czy wykładami wzbogacić nasze imprezy, nasi inżynierowie mają wykłady dla studentów Wydziału Nauk Technicznych.

O to, by studenci UWM mogli świadomie podejmować decyzje dotyczące swojej ścieżki zawodowej, dbało także uniwersyteckie Biuro Karier, które nie tylko w czasie takich wydarzeń, ale i na co dzień wspiera młode osoby w lepszym rozpoznawaniu swoich mocnych stron oraz rozwoju kompetencji szczególnie cenionych przez pracodawców.

Uczelniane EXPO trwa tylko kilka godzin, ale możliwości, które zostały zaprezentowane studentom biorącym udział w wydarzeniu, nie kończą się nigdy. I organizatorzy, i uczestnicy mają więc nadzieję, że studenci będą z nich czerpać pełnymi garściami. 

dbp, syla

 

 

Pełną listę wystawców można znaleźć >>> na stronie internetowej

 

Rodzaj artykułu