08 Listopada 2023
Aktualności
Po sukcesie ubiegłorocznego wydarzenia, kontynuacja była nie tylko wyczekiwana, ale wręcz konieczna. Student EXPO UWM ma szansę stać się stałym punktem w harmonogramie uczelni, między innymi dlatego, że – jak zaznaczył dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM i prorektor ds. studenckich – inicjatywa odpowiada na potrzeby społeczności akademickiej.
– Student EXPO UWM to kolejne bardzo ważne wydarzenie organizowane przez nasz Uniwersytet. Ekspozycje skierowane są przede wszystkim do studentów pierwszego roku, aby wdrożyć tych młodych ludzi w funkcjonowanie uczelni – mówił prorektor UWM. – Warto podkreślić, że Uniwersytet to nie tylko nauka i dydaktyka, ale także wszystko to, czym żyje i co oferuje. A oferuje bardzo wiele różnych aktywności.
Zdaniem prof. Przybylińskiego udział w Student EXPO UWM to świetna okazja, by znaleźć ofertę służącą rozwojowi pasji oraz pomyśleć o przyszłości i zacząć projektować ścieżkę kariery.
Kierownik Biura ds. Studenckich, Paweł Łojewski, przyznaje, że oferta uczelni jest tak duża, że nawet osoby, które poświęcają jej sporo uwagi, nie są w stanie wskazać wszystkich możliwości rozwoju otwierających się przed osobami studiującymi na UWM.
– Zeszłoroczny Student EXPO UWM udowodnił, że warto organizować takie wydarzenia. To okazja do tego, aby zobaczyć co ciekawego się dzieje na uczelni, a dzieje się naprawę wiele. Mnie i pracownikom Biura ds. Studenckich wydaje się, że wiemy dużo, bo pracujemy na co dzień ze studentami. Dopiero podczas takich spotkań możemy jednak zobaczyć, jak naprawdę wygląda praca w kołach naukowych. To jest nie do przecenienia – podkreślił Paweł Łojewski.
W poszukiwaniu nowych wyzwań
Przecenić nie sposób także zaangażowania wielu osób, które włączyły się w przygotowanie wydarzenia. Największy ciężar odpowiedzialności spoczął na Radzie Uczelnianej Samorządu Studenckiego, ale wspierali ją w tym przedstawiciele różnych jednostek uniwersyteckich – od wspomnianego już Biura ds. Studenckich, przez Centrum Marketingu i Mediów aż po Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym oraz Akademickie Centrum Kultury. A to zaledwie początek tej listy!
Marcin Leliwa, członek prezydium RUSS przyznaje, że przygotowanie Student EXPO to duże wyzwanie.
– Organizacja Student EXPO 2023 była bardzo pracochłonna i trwała od dawna. Co się zmieniło od zeszłego roku? Mamy więcej wystawców, przygotowaliśmy ponad 80 stanowisk. Oprócz tego studenci mogą odbyć przysposobienie biblioteczne w grupach 25-osobowych i zapoznać się z Biblioteką Uniwersytecką – mówi jeden z organizatorów. – Mam nadzieję, że wydarzenie poskutkuje tym, że każdy znajdzie coś dla siebie i oprócz nauki będzie również rozwijał swoje zainteresowania.
O tym, jak wygląda podążanie za swoimi pasjami, można było dowiedzieć się od tych, którzy przygotowania do egzaminów łączą z działalnością w kołach naukowych, agendach kulturalnych czy drużynach sportowych.
Maciej Samul, zawodnik AZS UWM Olsztyn Lakers, student IV roku prawa, przyznał, że dzięki udziałowi w pierwszej edycji Student EXPO UWM jego drużyna zyskała nowych zawodników.
– Zachęcamy studentów, aby dołączyli do drużyny futbolu amerykańskiego i poczuli klimat jak z amerykańskiego filmu. Jesteśmy jak rodzina. Zapraszamy każdego, bez względu na wzrost czy wagę – przekonywał. I wskazał zalety związane z trenowaniem futbolu w barwach kortowskiego zespołu: – Trenujemy, jeździmy na zawody, zwiedzamy różne miejsca, poznajemy ciekawych ludzi i ciągle uczymy się czegoś nowego. Oprócz tego mamy też inne profity: dodatkowe punkty do stypendium czy możliwość ubiegania się o sportową nagrodę rektora. Obecnie trzy osoby od nas są w reprezentacji Polski.
Na pozytywny wpływ wydarzenia na wzrost liczby członków wskazywał też Łukasz Bohno z Akademickiego Klubu Miłośników Fantastyki „Olifant”: – Zajmujemy się głównie grami planszowymi, karcianymi, papierowymi RPG-ami oraz LARP-ami. Mieliśmy już sporo osób, które są zainteresowane wspólnym graniem. W Student EXPO UWM bierzemy udział po raz kolejny. W poprzednim roku dołączyło do naszego koła wiele osób.
Koła pełne pasji
Do udziału w wydarzeniu nie trzeba było przekonywać m.in. kół naukowych. W Bibliotece zameldowało się ich kilkadziesiąt.
– Jesteśmy tu, bo chcemy się podzielić naszą pasją do nietypowych zwierząt i rozpowszechniać o nich wiedzę oraz różne ciekawostki. Ja mam np. węża, koleżanka wije świecące w UV, a kolega hoduje pająki. Studenci chętnie odwiedzają nasze stanowisko, żeby np. zobaczyć wielkiego ślimaka afrykańskiego – mówiła w Bibliotece Uniwersyteckiej Olga Kosińska, przewodnicząca RWSS na Wydziale Biologii i Biotechnologii, członkini Koła Naukowego Zoologów.
Na wielość możliwości otwierających się przed studentami wskazywała m.in. Tatiana Bruniecka z I roku pielęgniarstwa.
– Atmosfera jest tu rewelacyjna, ludzie bardzo mili, a oferta ogromna. Chcę się zapisać do jakiegoś koła naukowego i rozwijać swoje zainteresowania i pasje, ale naprawdę trudno się zdecydować – przyznała.
Byli i tacy, którym podjęcie decyzji o dołączeniu do koła naukowego przyszło z większą łatwością. Paweł Krzemieniewski, student I rok zarządzania, przyznał, że ma już swój typ.
– To Koło Naukowe EGEA Olsztyn, które zrzesza studentów zainteresowanych geografią i podróżowaniem. To coś na zasadzie Erasmusa, ale wyjazdy są krótsze, np. tygodniowe. To świetna okazja, aby zwiedzić świat za niewielkie pieniądze – przekonywał Paweł.
Kultura studencka do odkrycia
Studenci biorący udział w wydarzeniu, wykazywali duże zainteresowanie agendami kulturalnymi.
– Przyszłam tutaj z myślą o zapoznaniu się z Zespołem Pieśni i Tańca „Kortowo”, do którego bardzo chciałabym dołączyć. Może jeszcze nie teraz, bo pierwsze kolokwia przede mną, ale w drugim półroczu na pewno się zgłoszę – mówiła Aleksandra Dąbrowska, która studiuje na I roku dietetyki. Jak przyznała, różnorodność oferty była dla niej zaskoczeniem. – Nie wiedziałam, że istnieje np. coś takiego jak hokej podwodny. Z koleżankami zrobiłyśmy zdjęcie ze szczupakiem, które na pewno wrzucę na Instargrama.
Aleksandra nie była jedyną, dla której hokej podwodny był odkryciem. Alicja Maziarek, przedstawicielka drużyny Szczupaki z Olsztyna, przyznała: – Wzbudzamy zainteresowanie, bo niewiele osób słyszało o takim sporcie jak hokej podwodny. Gramy na dnie basenu wyposażeni w maski, rurki, płetwy, rękawice ochronne i kijek. Naszym zadaniem jest wepchnąć krążek do bramki przeciwnika. Zapraszamy wszystkich, którzy lubią wodę. Jedyne wymaganie to umiejętność pływania, reszty nauczymy.
Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”, do którego chce dołączyć studentka dietetyki, jest doskonale rozpoznawalną agendą Akademickiego Centrum Kultury. Dało się to też zauważyć podczas Student EXPO.
– Zainteresowanie jest bardzo duże, studenci pytają o nabory, robią zdjęcia w elementach strojów ludowych, otrzymują różne pamiątki związane z Zespołem Pieśni i Tańca „Kortowo” – kalendarze, magnesy – mówiła Julia Osmólska, tancerka „Kortowa” i studentka I roku analizy i kreowania trendów.
O krok od kariery
Pasja i rozwój kariery mogą iść w parze, o czym przekonywali przedstawiciele firm współpracujących z UWM.
Katarzyna Zadrożna, specjalistka ds. rekrutacji i employer brandingu w Michelin Polska zapraszała studentów do dołączenia do jednej z największych firm w Olsztynie.
– Ruszamy z projektem „Zostań innowatorem Michelin”. Chcemy zachęcić studentów z różnych wydziałów, kół naukowych do współpracy nad modernizacją, ulepszeniem i wynajdowaniem różnych ciekawych rzeczy dla firmy – mówiła. – Z jednej strony uczymy młodzież czegoś nowego, bo jesteśmy firmą międzynarodową, która ma bardzo duże osiągnięcia w zakresie innowacji, a z drugiej strony – chcemy czerpać pomysły od nich. Jako firma realizujemy program różnorodności i jednym z jego punktów jest pokoleniowość, dlatego nasza obecność tutaj to strzał w dziesiątkę, bo na UWM jest dużo fajnych studentów.
Na współpracę ze studentami otwarta jest też firma Transcom.
– Oferta pracy, którą prezentujemy, związana jest przede wszystkim z obsługą klienta, także w języku niemieckim. Atutem jest to, że to nie tylko praca stacjonarna w Olsztynie, ale także zdalna z całej Polski – podkreślał Mateusz Jabłoński, senior recruitment marketing specialist. – Osoby, które zdecydują się do nas dołączyć, najpierw przejdą szkolenie, podczas którego mogą liczyć na nasze wsparcie, a następnie rozpoczną pracę jako konsultanci. Ale to dopiero początek ich kariery. Wraz z rozwojem i zdobyciem doświadczenia mogą pracować jako team liderzy, trenerzy, a nawet menadżerowie. W zeszłym roku nasze stoisko także cieszyło się dużym zainteresowaniem i część studentów dołączyło do naszego zespołu.
– Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem – mówiła Anna Leszczyńska z firmy EXPOM S.A., zaznaczając, że współpraca przedsiębiorstwa i Uniwersytetu trwa od dłuższego czasu. – Od kilku lat mamy podpisaną umowę o współpracy z UWM. Bierzemy udział w wydarzeniach na uczelni, przedstawiciele UWM zapraszani są również do naszej firmy, aby swoim uczestnictwem, prelekcjami czy wykładami wzbogacić nasze imprezy, nasi inżynierowie mają wykłady dla studentów Wydziału Nauk Technicznych.
O to, by studenci UWM mogli świadomie podejmować decyzje dotyczące swojej ścieżki zawodowej, dbało także uniwersyteckie Biuro Karier, które nie tylko w czasie takich wydarzeń, ale i na co dzień wspiera młode osoby w lepszym rozpoznawaniu swoich mocnych stron oraz rozwoju kompetencji szczególnie cenionych przez pracodawców.
Uczelniane EXPO trwa tylko kilka godzin, ale możliwości, które zostały zaprezentowane studentom biorącym udział w wydarzeniu, nie kończą się nigdy. I organizatorzy, i uczestnicy mają więc nadzieję, że studenci będą z nich czerpać pełnymi garściami.
dbp, syla
Pełną listę wystawców można znaleźć >>> na stronie internetowej