23 Kwietnia 2024
Aktualności
VI Międzynarodowe Studenckie Seminarium Językoznawcze odbyło się 17 kwietnia w formule hybrydowej. Tegoroczne spotkanie zorganizowane zostało pod hasłem „Język kluczem do kultury”.
Studentki olsztyńskiej i lwowskiej polonistyki wygłosiły referaty naukowe, którymi po raz kolejny dowiodły, że językoznawstwo niejedno ma imię. Rozmawiały m.in. o słownictwie medycznym, stylizacji językowej w „Lalce” Prusa, zapożyczeniach, komunikacji więziennej, określeniach używanych wobec społeczności LGBT+ czy… języku w pszczelarstwie. Jak się więc okazuje, zakres tematyczny był bardzo szeroki, co pozwoliło na pogłębianie wiedzy z różnych obszarów językoznawstwa. Uczestniczki podejmowały także dyskusje po poszczególnych panelach.
Młode pasjonatki lingwistyki wzajemnie się motywowały i z uwagą słuchały wystąpień kolejnych prelegentek – w końcu każda z nich stawia w ten sposób swoje pierwsze naukowe kroki. Na uwagę zasługuje także fakt, że MSSJ to niejedyna konferencja, w której studentki czynnie uczestniczą, a ponadto… planują także publikację artykułów.
Podczas seminarium olsztyńską polonistykę reprezentowały:
- Sofia Daliak;
- Olha Palii;
- Julia Żwierko;
- Maria Doroszczak;
- Julia Gadomska;
- Natalia Kozłowska;
- Sylwia Szyszko;
- Aleksandra Orzoł;
- Wiktoria Sudoł.
Warto zaznaczyć, że mimo trwającej w Ukrainie wojny udaje się utrzymać bliską współpracę między uniwersytetami w Olsztynie i we Lwowie. Wśród studentek filologii polskiej na UWM są też Ukrainki, które dwa lata temu, niedługo po rozpoczęciu wojny, przyjechały do Polski.
Nad obradami czuwały opiekunki obu zaprzyjaźnionych kół – prof. Renata Makarewicz z Katedry Języka Polskiego i Logopedii UWM i prof. Oksana Łozińska z Katedry Filologii Polskiej LNU.
md, red.