23 Kwietnia 2024

Aktualności

Po raz szósty Studenckie Naukowe Koło Językoznawców z UWM i Studenckie Polonistyczne Koło Językoznawców z Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego połączyły siły i zorganizowały konferencję naukową poświęconą językowi. Kontynuują tym samym podtrzymywanie polsko-ukraińskiej więzi i dzielą się pasją do lingwistyki.

VI Międzynarodowe Studenckie Seminarium Językoznawcze odbyło się 17 kwietnia w formule hybrydowej. Tegoroczne spotkanie zorganizowane zostało pod hasłem „Język kluczem do kultury”.

Studentki olsztyńskiej i lwowskiej polonistyki wygłosiły referaty naukowe, którymi po raz kolejny dowiodły, że językoznawstwo niejedno ma imię. Rozmawiały m.in. o słownictwie medycznym, stylizacji językowej w „Lalce” Prusa, zapożyczeniach, komunikacji więziennej, określeniach używanych wobec społeczności LGBT+ czy… języku w pszczelarstwie. Jak się więc okazuje, zakres tematyczny był bardzo szeroki, co pozwoliło na pogłębianie wiedzy z różnych obszarów językoznawstwa. Uczestniczki podejmowały także dyskusje po poszczególnych panelach.

Studentki z UWM w czasie seminarium językoznawczego

Młode pasjonatki lingwistyki wzajemnie się motywowały i z uwagą słuchały wystąpień kolejnych prelegentek – w końcu każda z nich stawia w ten sposób swoje pierwsze naukowe kroki. Na uwagę zasługuje także fakt, że MSSJ to niejedyna konferencja, w której studentki czynnie uczestniczą, a ponadto… planują także publikację artykułów.

Podczas seminarium olsztyńską polonistykę reprezentowały:

• Sofia Daliak;
  • Olha Palii;
  • Julia Żwierko;
  • Maria Doroszczak;
  • Julia Gadomska;
  • Natalia Kozłowska;
  • Sylwia Szyszko;
  • Aleksandra Orzoł;
  • Wiktoria Sudoł.

Warto zaznaczyć, że mimo trwającej w Ukrainie wojny udaje się utrzymać bliską współpracę między uniwersytetami w Olsztynie i we Lwowie. Wśród studentek filologii polskiej na UWM są też Ukrainki, które dwa lata temu, niedługo po rozpoczęciu wojny, przyjechały do Polski.

Nad obradami czuwały opiekunki obu zaprzyjaźnionych kół – prof. Renata Makarewicz z Katedry Języka Polskiego i Logopedii UWM i prof. Oksana Łozińska z Katedry Filologii Polskiej LNU.

md, red.

Studentki z uniwersytetu we Lwowie
Studentki z uniwersytetu we Lwowie, uczestniczki seminarium