29 Maja 2023

Aktualności


Bohaterką tegorocznej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych z pewnością jest Natalii Szkurpinska z Zespołu Szkół w Bolesławcu. Wygrała nie tylko blok tematyczny architektura krajobrazu, ale zdobyła najwięcej punktów ze wszystkich zawodników. Natalii jeszcze 2,5 roku temu nie mówiła po polsku.

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w dniach 27-28 maja odbył się finał 46. Ogólnopolskiej Centralnej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Jej organizatorem był Wydział Bioinżynierii Zwierząt UWM, ale angażuje się w nią aż siedem wydziałów UWM: Rolnictwa i Leśnictwa, Nauk Technicznych, Nauki o Żywności, Nauk Ekonomicznych, Nauk Technicznych oraz Medycyny Weterynaryjnej.

W olimpiadzie wzięło udział 185 uczniów ze

111 szkół z całej Polski. Jej zakres tematyczny jest olbrzymi i obejmuje aż dziewięć bloków tematycznych: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, architektura krajobrazu, mechanizacja rolnictwa, technologia żywności, gastronomia, agrobiznes, leśnictwo i weterynaria. Uczestnicy najpierw rozwiązują testy, a potem zadania w części praktycznej.

Najlepszy wynik na olimpiadzie uzyskała Natalii Szkurupinska, uczennica kl. III o specjalności architektura krajobrazu w Zespole Szkół Budowlanych w Bolesławcu. Natalii startowała w bloku architektura krajobrazu. Wygrała, uzyskując 118 na 120 możliwych punktów. Najwięcej ze wszystkich uczestników. Jeszcze 2,5 roku temu Natalii nie mówiła po polsku. Przyjechała do Polski z Ukrainy po zakończeniu kolegium. To odpowiednik polskiego gimnazjum. Wybrała architekturę krajobrazu, bo to lubi.

Natalii z nauczycielką Anną Dudek
Natalii z nauczycielką, Anną Dudek
Fot. Lech Kryszałowicz

W części praktycznej olimpiady musiała obliczyć zapotrzebowanie na kostkę brukową dla 10 m2; zaprojektować ogród deszczowy i opisać palikowanie drzew.

Które było dla niej najtrudniejsze?

Zaprojektowanie ogrodu deszczowego. Nie jestem też pewna jednej odpowiedzi w teście – wyjaśnia Natalii.

Zwycięstwo spadło na dziewczynę tak niespodziewanie, że nie potrafiła powiedzieć, czy jej sprawia radość. Z sukcesu uczennicy cieszyła się jednak z całą pewnością Anna Dudek – nauczycielka architektury krajobrazu, opiekunka ekipy z Bolesławca.

Natalia to bardzo zdolna i pracowita dziewczyna. W ciągu 2,5 roku zrobiła kolosalny postęp. Będę ją namawiać, żeby za rok też wzięła udział w olimpiadzie – dodaje jej nauczycielka. A Natalii nie odżegnuje się od tego. Indeks dowolnej uczelni w Polsce ma już w kieszeni. Którą wybierze?

Nie wykluczam UWM, bo bardzo mi się u was podoba – mówiła tuż po ogłoszeniu wyników.

Spośród laureatów 46. olimpiady poważnie pod uwagę Olsztyn bierze także Hanna Bilińska – uczennica Technikum Weterynaryjnego we Wrocławiu. Hanna wygrała bok weterynaryjny. Dla nauki w tej szkole porzuciła liceum.

Hania od trzeciego roku życia zapowiada, że zostanie lekarzem weterynarii. Oprócz nauki poświęca wiele czasu także na wolontariat w klinice weterynaryjnej i w schronisku dla koni – nie kryje dumy z córki Beata Bilińska, jej mama.

Ona także nie ma nic przeciw temu, aby córka studiowała w Kortowie. Tym bardziej że poleca je także trener jazdy konnej Hani.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych 2023
Fot. Janusz Pająk

Czarnym koniem w bloku produkcja roślinna okazał się Bartek Markiewicz z Zespołu Szkół Rolniczych w Hańczowej w powiecie gorlickim. Bartek wgrał swój blok, chociaż jest uczniem dopiero I klasy technikum. Naprawdę mocny czuje się jednak w… bydle mlecznym.

Pomagam rodzicom w gospodarstwie specjalizującym się w produkcji mleka i w przyszłości zamierzam je przejąć i rozwinąć. Dużo nauczyłem się od swego taty – mówi.

Z kolei dużo od mamy nauczyła się Martyna Król, uczennica IV klasy w Zespole Szkół Rolniczych w Bielsku Białej. Do olimpiady jednak przygotowywał ją nauczyciel Łukasz Wojtus.

Mamy mały ogródek, w którym lubię pracować razem z mama – mówi. Martyna myśli o studiowaniu ogrodnictwa, ale jeszcze sama nie wie gdzie.

 

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych 2023
Fot. Janusz Pająk

Samuel Wróbel z Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku koło Kielc wystartował w Olimpiadzie, aby się sprawdzić i utrzeć nosa pewnej szkole leśnej. To jego drugi start w tej rywalizacji i w bloku leśnictwo. Za pierwszym razem zatrzymał się na eliminacjach regionalnych. Teraz wygrał w swoim bloku.

Maturę już zdałem, czekam na wyniki. Tak, idę na studia, na leśnictwo na SGGW, bo najbliżej domu. Jakie zadanie było najtrudniejsze? Rozpoznać larwy owadów, przyporządkować je osobnikom dorosłym i scharakteryzować – podsumowuje Samuel.

Leśnictwo to trudny kierunek, bardzo szeroki, ale nie mamy problemu z naborem do szkoły. Do nas trafia młodzież zdeterminowana, dlatego chętnie się uczy – uzupełnia Sławomir Szostek, kierownik szkolenia praktycznego, opiekun grup z Zagnańska.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży. Co roku na poziomie szkolnym bierze w niej udział kilka tysięcy uczniów. Finaliści szczebla okręgowego są przyjmowani w nagrodę poza kolejnością na studia związane z tematyką olimpiady, a ogólnopolskiego - na dowolnie wybrane studia. Laureaci szczebla okręgowego są ponadto zwalniani z egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodach odpowiadających zakresom tematycznym olimpiady. Wszyscy otrzymują bogate nagrody od sponsorów, a finaliści centralni – jeszcze nagrody i stypendia Ministra Rolnictwa oraz Edukacji i Nauki.

Wyniki

Blok weterynaria

 1. Hanna Bilińska– Tech. 18 we Wrocławiu
 2. Mateusz Furman– ZS CKR Zduńska Dąbrowa
 3. Waldemar Kasperczak – ZS RCKU w Trzciance

Blok produkcja zwierzęca

 1. Tomasz Maksimiuk– ZS nr 4 w Bielsku Podlaskim
 2. Mariusz Kraśko – ZS nr 4 w Bielsku Podlaskim
 3. Aleksandra Konior – ZS Przyrodniczo- Technicznych w Międzyświeciu

Blok produkcja roślinna

 1. Bartłomiej Markowicz– ZS CKR Hańczowej
 2. Jakub – Potempa ZS w Nakle Śląskim
 3. Mateusz Granosik – ZS w Łowiczu

Blok mechanizacja

 1. Mikołaj Korzeń– ZS CKR w Hańczowej
 2. Łukasz Kwoczko – ZS CKR w Hańczowej
 3. Szymon Wydra – ZS w Miętnem

Blok leśnictwo

 1. Samuel Wróbel– ZS Leśnych w Zagnańsku,
 2. Adam Hamerliński – Technikum Leśne w Tucholi
 3. Dominika Hennik – Technikum Leśne w Tucholi

Blok ogrodnictwo

 1. Martyna Król– ZS CKR w Bielsku Białej
 2. Jan Wieczorek – Tech. Ogrodnicze w ZS nr 39 w Warszawie
 3.  Jakub Chudek – ZS CKR w Bielsku Białej

Blok architektura krajobrazu

 1. Natalii Szkurupinska– ZSB w Bolesławcu
 2. Martyna Masztalerz – ZS Technicznych i Artystycznych w Lesku
 3. Wojciech Kulik – ZS CKR w Bydgoszczy

Blok agrobiznes

 1. Julia Stróżyk– ZS RCKU w Przemystce
 2. Kinga Sochacka– ZS CKR w Żarnowcu
 3. Szymon Jackowski– XIV LO w Warszawie

Najlepsze szkoły otrzymały ekspresy do kawy ufundowane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi

 1. ZS CKR w Hańczowej
 2. 2. Technikum Leśne w Tucholi
 3. ZS nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim

Nagrody ufundował minister rolnictwa i rozwoju wsi za I miejsca w  blokach – po 3000 zł. (uczeń i nauczyciel), za zajęcie II miejsca - 2500 zł. uczeń i za zajęcie III miejsca - 2000 zł uczeń.

Nagrodę rektora UWM dla najlepszego ucznia na olimpiadzie otrzymała Natalia Szkurupińska z ZS Budowlanych w Bolesławcu z bloku architektura krajobrazu. Nagrodę dla najlepszego ucznia z województwa warmińsko-mazurskiego ufundowaną przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie otrzymał Grzegorz Matanowski z Zespołu Szkół CKR w Karolewie z bloku mechanizacja rolnictwa.

Nagrodę dla ucznia, który uzyskał największą punktację w eliminacjach praktycznych ufundowała prof. Anna Wójcik – prezeska Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego, a otrzymał ją – Tomasz Maksimiuk z ZS nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim.

lek

 

 

 

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych 2023
Źródło: Wydział Rolnictwa i Leśnictwa UWM/Facebook

 

Rodzaj artykułu