20 Czerwca 2023

Aktualności


Światowy Kongres Kopernikański w Olsztynie (21-24 czerwca) to cztery dni wykładów i dyskusji poświęconych biografii Mikołaja Kopernika oraz namysłowi nad zagadnieniami muzealno-konserwatorskimi związanymi z troską o pozostawione przez niego dziedzictwo. Organizatorzy zadbali także o artystyczny hołd dla wielkiego astronoma.

O atrakcjach towarzyszących olsztyńskiej części ŚKK opowiada prof. Andrzej Korytko, historyk z UWM i przewodniczący komitetu organizacyjnego wydarzenia.

Toruńska i krakowska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego za nami. Teraz czas na Olsztyn. Czy organizując wydarzenie, podążaliście Państwo wytyczonym przez poprzedników szlakiem?

Jeśli chodzi o ogólny zamysł Kongresu, to staraliśmy się zachować pewną spójność wszystkich jego części. Planując wydarzenia towarzyszące, postawiliśmy jednak na naszą inwencję twórczą. Na niektóre decyzje organizacyjne wpływ miała specyfika tematyki, którą będziemy poruszać podczas obrad w Olsztynie. Ponieważ w naszym >>> programie znalazły się sekcje biograficzne i muzealno-konserwatorskie, które skupiają przede wszystkim badaczy mówiących w języku polskim, zdecydowaliśmy się na mniejszą – niż to było w przypadku krakowskiej części ŚKK – liczbę paneli anglojęzycznych. Oczywiście, nie oznacza to, że wśród zagranicznych badaczy nie ma osób zajmujących się biografią Kopernika. Jednym z takich naukowców jest nasz gość specjalny, profesor Karl Galle, który przyjedzie do nas ze Stanów Zjednoczonych, by wygłosić wykład pt. pt. „An Astronomer and His Castles: The Scientist as Public Servant in Copernicus’s Era and Our Own”, i który będzie miał też dla nas pewną niespodziankę. Więcej w tej chwili nie zdradzę, ale to będzie coś bardzo ciekawego.

Mamy zatem powód, by naszego gościa honorowego, który pisze o sobie, że jest historykiem nauki specjalizującym się w historii astronomii i różnych pograniczach nauk matematycznych i artystycznych, wypatrywać z jeszcze większą uwagą. A skoro o uwadze mowa – na czym się Państwo skupiliście, przygotowując program ŚKK dla Olsztyna?

Wydaje się, że o Koperniku napisano już wszystko, co było można, ale że to nieprawda, udowadniają nam wybitni badacze jego życia i dorobku, wśród nich także uczestnicy naszego Kongresu. Jednocześnie mamy świadomość, że nawet ci, którzy świetnie znają biografię Kopernika, nie zawsze mieli okazję ruszyć w podróż śladami astronoma. Chcemy więc pokazać zaproszonym przez nas gościom te miejsca, po których stąpał Kopernik. Objazd Szlakiem Kopernikowskim to wartość dodana Kongresu.

Centrum Konferencyjne UWM, miejsce obrad ŚKK
Centrum Konferencyjne UWM, miejsce obrad ŚKK

 

Ile osób przyjedzie do Olsztyna?

W tej chwili swój udział w wydarzeniu potwierdziło ponad stu zaproszonych przez nas gości. Ponad 50 z nich to prelegenci Kongresu. Wiemy jednak, że w tym czasie będzie z nami zdecydowanie więcej osób, bo >>> rejestracja na wydarzenie jeszcze trwa i jest otwarta dla wszystkich, którzy chcą lepiej poznać Mikołaja Kopernika.

Na jakie atrakcje będą mogli liczyć uczestnicy olsztyńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego?

Podczas rozpoczęcia wydarzenia odbędzie się koncert pt. „Kanonik warmiński”. W rolę narratora wcieli się świetny aktor Adam Ferency, a zaśpiewa sopranistka Ewa Alchimowicz-Wójcik, której akompaniować będą: tworzące duet AbsoLutes Maria Wilgos i Klaudyna Żołnierek (lutnie), profesor Leszek Szarzyński (flet), Lucyna Żołnierek (fortepian) i Paweł Panasiuk (wiolonczela).

 

Artyści występujący na rozpoczęciu ŚKK - Adam Ferency, duet AbsoLutes, Leszek Szarzyński, Ewa Alchimowicz
Artyści występujący na rozpoczęciu ŚKK: Adam Ferency, duet AbsoLutes, Leszek Szarzyński, Ewa Alchimowicz

 

W kolejnych dniach zaplanowaliśmy także zwiedzanie olsztyńskiego zamku. Tam też odbędzie się koncert zespołu wokalnego ProForma oraz pokaz wypalania form ceramicznych w piecu raku. We Fromborku uczestnicy naszego Kongresu będą mieli szansę wysłuchać koncertu organowego, a na zakończenie obrad w Centrum Konferencyjnym zaprezentują się Orkiestra Akademicka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Studio Wokalne UWM.

Proforma
ProForma

 

Tym, co wzbogaci z pewnością wydarzenie, będzie wystawa prac, które zostały nagrodzone w konkursie na plakat związany z Mikołajem Kopernikiem. Jurorzy mieli przed sobą trudne zadanie, bo wpłynęło ponad pół tysiąca prac od autorów pochodzących z 27 krajów. Jestem pod ogromnym wrażeniem tych dzieł i jestem przekonany, że takie samo zrobią na uczestnikach Kongresu.

Mamy nadzieję, że sporą atrakcją zarówno dla gości ŚKK, jak i dla mieszkańców Olsztyna i okolic okaże się Festiwal Kopernikański, który zaplanowaliśmy w sobotnie popołudnie w kampusie uniwersyteckim. Na zakończenie olsztyńskiej części Kongresu i dobre rozpoczęcie wakacji na plaży kortowskiej odbędą się pokazy przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik, a koncert zagrają Czarek Makiewicz i Koltersi. Atrakcjami wydarzenia będą także balony, które pojawią się w Kortowie za sprawą Grudziądzkiego Klubu Balonowego, oraz grill nad jeziorem.

Rozmawiała: Daria Bruszewska-Przytuła

 

O olsztyńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego prof. Andrzej Korytko opowiadał także >>> w Radiu UWM FM

Rodzaj artykułu