06 Marca 2025

Aktualności


W środę 5 marca Uniwersytet Warmińsko-Mazurski uczcił swoją przynależność do sojuszu ChallengeEU. Prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM, wręczył akty powołania osobom zaangażowanym w projekt, którego celem jest tworzenie jeszcze lepszej przestrzeni edukacyjnej w Europie. Jak podkreślali przedstawiciele UWM, jest on ogromną szansą nie tylko dla rozwoju uczelni, ale także regionu.

Rozpoczynając spotkanie w kortowskiej Starej Kotłowni, prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przypomniał, że droga UWM do programu Uniwersytetów Europejskich była dość długa, a jej pierwszych etapów można szukać m.in. w nawiązaniu współpracy z Hochschule Offenburg (Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Offenburgu) przed dwiema dekadami. Choć wtedy nic jeszcze nie wskazywało na to, że Komisja Europejska zdecyduje się na uruchomienie programu, który będzie zmieniał oblicze edukacji na Starym Kontynencie, uczelnie z Olsztyna i Offenburga już budowały fundament dla swoich partnerskich relacji.

Od jakiegoś czasu mamy doskonałą współpracę z Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Offenburgu. Zaczęło się od biotechnologii w ochronie środowiska, czyli programu realizowanego na studiach drugiego stopnia, który zakładał, że studenci tego kierunku jeden semestr spędzali w Olsztynie, a drugi w Offenburgu i decydowali, na którym z uniwersytetów przygotują swoją pracę dyplomową – przypomniał prof. Jerzy Przyborowski. – Współpraca ta układała się bardzo dobrze. Rektor uczelni z Offenburga zaproponował więc, żebyśmy ją rozwinęli o kolejny kierunek, czyli inżynierię procesową produkcji żywności. Kształcimy na nim nadal i w tym roku mieliśmy bardzo dobrą rekrutację, czyli na poziomie 72 osób.

 

Spotkanie inaugurujące projekt ChallengeEU na UWM

 

Współpraca, która owocuje

Wraz z ogłoszeniem programu Uniwersytetów Europejskich olsztyńsko-offenburska współpraca mogła nabrać innego wymiaru. Uczelnie będące świadome potencjału towarzyszącego inicjatywie Komisji Europejskiej szukały kolejnych partnerów, z którymi będą mogły budować nową jakość w nauce i edukacji.

Kilka lat przygotowań, które podczas spotkania inaugurującego projekt ChallengeEU na UWM, zreferował prof. Paweł Wielgosz, pełnomocnik UWM ds. Uniwersytetów Europejskich, zaowocowało wspaniałym sukcesem. W czerwcu 2024 roku Komisja Europejska wyraziła zgodę na powołanie kolejnego z sojuszy w ramach Uniwersytetów Europejskich – ChallengeEU.

Ostatecznie w jego powstanie zaangażowały się:

  • Hochschule Offenburg (Offenburg, Niemcy) – lider konsorcjum,
  • SEEU – South East European University (Tetovo, Północna Macedonia),
  • ECAM LaSalle (Lyon, Francja),
  • Mid Sweden University (Sundsvall, Szwecja),
  • Universidad Europea de Lisboa (Lizbona, Portugalia),
  • University of Warmia and Mazury in Olsztyn (Olsztyn, Polska),
  • LBTU – Latvia University of Life Sciences and Technologies (Jełgawa, Łotwa),
  • Universidad Europea de Valencia (Walencja, Hiszpania),
  • University of Applied Sciences Northwestern Switzerland (Brugg-Windisch, Szwajcaria) jako partner stowarzyszony.

 

Uczelnie łączy wspólna misja polegająca na kształtowaniu europejskiego, otwartego, różnorodnego i inkluzywnego kampusu. Kampus ten ma być przestrzenią edukacyjną i naukową odpowiadającą na wyzwania i potrzeby współczesności. To szansa, by wzmacniać współpracę międzynarodową, promować mobilność oraz rozwijać kompetencje międzykulturowe i językowe studentów, naukowców i pracowników administracyjnych uczelni.

Kształcenie nowego pokolenia Europejczyków

Wśród kluczowych kwestii będących fundamentem sojuszu znajduje się m.in. dążenie do umożliwienia zdobywania wykształcenia na różnych uczelniach oraz uzupełnianie go kursami i szkoleniami, którym towarzyszyć mają tzw. mikropoświadczenia.

Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego nie ma wątpliwości, że to rozwiązanie, na które czeka dziś wiele osób.

To ogromna szansa dla absolwentów. W zdecydowanie bardziej elastyczny i szybszy sposób mogą oni zdobywać kwalifikacje i przechodzić do drugiego etapu życia, jakim jest kariera zawodowa – podkreślał prof. Jerzy Przyborowski, dodając, że będzie miało to też duże znaczenie dla otoczenia społeczno-gospodarczego. Firmy i instytucje będą mogły czerpać z doświadczenia kadry wykształconej na poziomie międzynarodowym.

Aby projekt przyniósł jak najwięcej dobrych zmian, konieczne jest zaangażowanie tych, z myślą o których są one wprowadzane. Każdą uczelnię w projekcie reprezentują więc zarówno pracownicy naukowi i administracyjni, jak i studenci.

Rektor UWM zaznaczył też, że dużych nadziei na rozwój europejskiej nauki upatruje we wspólnych badaniach i pojawiających się w związku z nimi innowacjach.

 

Spotkanie inaugurujące projekt ChallengeEU na UWM

 

Z myślą o rozwoju regionu

Projekt ChallengeEU wprowadzi też nowy model transferu wiedzy, nazywany Multi-Actor Research & Knowledge Exchange Teams (M.A.R.K.E.T.s), którego celem jest wzmocnienie partnerstwa między środowiskiem akademickim a interesariuszami z otoczenia społeczno-gospodarczego. Chodzi o to, by studenci, naukowcy, przedstawiciele biznesu i różnych organizacji mieli szansę wspólnie stawiać czoła wyzwaniom, dzielić się wiedzą i napędzać rozwój.​ To właśnie dlatego w uroczystej inauguracji projektu w Kortowie wzięła udział nie tylko społeczność akademicka, ale także przedstawicielki i przedstawiciele samorządu, firm i organizacji pozarządowych, które będą współpracować z uczelnią. Na tym nie koniec – celem sojuszu jest tworzenie szans na nawiązywanie współpracy między biznesem i instytucjami z różnych krajów. To dlatego tak wyraźnie podkreśla się, że Uniwersytety Europejskie zmieniają na lepsze nie tylko uczelnie, ale i wpływają na rozwój regionów. Jak tłumaczył podczas spotkania w Kortowie prof. Paweł Wielgosz, idea stojąca za ChallengeEU bliska jest zarówno inteligentnym specjalizacjom Warmii i Mazur, jak i odpowiada na wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem.

Partnerzy, którzy przyjęli zaproszenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie do udziału w projekcie, to:

  • Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego,
  • Gmina Stawiguda,
  • Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny,
  • Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie,
  • Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce,
  • Fundacja „Borussia”,
  • Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy,
  • CEDROB S.A.,
  • Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” w Grajewie,
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy.

 

Zespół gotowy do pracy

Uroczyste spotkanie w kortowskiej Starej Kotłowni było okazją do podziękowania osobom zaangażowanym w powstawanie projektu ChallengeEU. Prof. Jerzy Przyborowski podkreślał, że miał okazję obserwować pracę osób przygotowujących wniosek do Komisji Europejskiej i wie, ile wysiłku zostało włożonego w powstanie koncepcji sojuszu. Gratulował i życzył sukcesów wszystkim pracującym i studiującym na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, którzy działają na rzecz tego międzynarodowego projektu. Warto dodać, że na ich barkach spoczywa duża odpowiedzialność, ponieważ UWM jest wiceliderem sojuszu i odpowiada w nim przede wszystkim za komunikację i rozpowszechnianie wyników działań podejmowanych przez jego członków. Istotne zadania stoją także przed przedstawicielami władz Uniwersytetu. Rektor należy do gremium zarządczego (Strategy Board), a prof. Jakub Sawicki i prof. Paweł Wysocki, czyli prorektorzy odpowiedzialni – kolejno – za naukę i współpracę międzynarodową oraz kształcenie, wspierają radę akademicką (Academic Council).   

 

Spotkanie inaugurujące projekt ChallengeEU na UWM

 

Prof. Paweł Wielgosz, który stoi na czele olsztyńskiego zespołu, podkreślał, że uczelnie należące do działających obecnie sojuszy w ramach Uniwersytetów Europejskich, stanowią niecałe 10 proc. wszystkich szkół wyższych na Starym Kontynencie. Oznacza to, że UWM znajduje się w wyjątkowym gronie, które ma szansę nie tylko wpływać na przyszłość europejskiej edukacji, ale i tworzyć nowe przestrzenie do rozwoju dla swojego najbliższego otoczenia.

W przyszłym tygodniu (11-12 marca) przedstawiciele UWM wspólnie ze swoimi partnerami ze wszystkich uczelni tworzących sojusz ChallengeEU wezmą udział w spotkaniu inaugurującym projekt. Jego gospodarzem będzie Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Offenburgu. Spotkanie będzie okazją do namysłu nad wspólnymi przedsięwzięciami oraz kolejnymi krokami w rozwoju sojuszu.

dbp

ChallengeEU to:

  • transformacja uniwersytetów​ – od podejścia tematycznego do opartego na wyzwaniach i wpływie w badaniach i edukacji,
  • partnerstwo w edukacji​ – rozwój w modelu poczwórnej helisy (nauka, gospodarka, administracja, społeczeństwo);
  • innowacyjny kampus​ – wzmacnianie współpracy, mobilności i kompetencji międzykulturowych;
  • ekosystem innowacji​ – trwała współpraca w ramach inteligentnych specjalizacji;
  • inkluzywna edukacja​ – eliminacja barier w dostępie do edukacji.

 

Spotkanie inaugurujące projekt ChallengeEU na UWM

 

 

ChallengeEU logo

 

Rodzaj artykułu