14 Listopada 2024

Aktualności


Na Wydziale Nauk Technicznych UWM po raz kolejny zaprezentowały się firmy z Warmii i Mazur, które są zainteresowane zatrudnieniem młodych inżynierów. Podczas targów pracy na studenci mogli zapoznać się także z ofertą staży i praktyk.

Pierwsze targi pracy na Wydziale Nauk Technicznych odbyły się w 2018 r. W czasie pandemii przyjęły formę online, a w 2022 r. powróciły do formy stacjonarnej. W tym roku przedsiębiorcy z branży technicznej spotkali się ze studentami i absolwentami Wydziału Nauk Technicznych 14 listopada.

– Główny cel targów pracy jest oczywisty – to nawiązanie kontaktu między studentami a pracodawcami. Ten kontakt jest niezwykle ważny i to na różnych etapach nauki. Na większości kierunków oferowanych przez nasz wydział po drugim roku studiów obowiązują praktyki zawodowe, a na kierunku inżynieria w logistyce – co roku – ponieważ jest to profil praktyczny. W dzisiejszych czasach również pracodawcy mają problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanej kadry  – wyjaśnia dr inż. Jerzy Domański, prorektor ds. kształcenia i dodaje, że w jego opinii cel jest osiągany, gdyż wielu absolwentów zasila szeregi zaprzyjaźnionych z wydziałem firm.

W targach pracy na WNT udział wzięło 11 wystawców. Były to firmy lokalne, z którymi wydział współpracuje na co dzień, ale także oddziały międzynarodowych przedsiębiorstw.

– Przede wszystkim prezentujemy Future Talent Programme, który jest programem rozwoju kariery dla studentów i świeżych absolwentów. Jego celem jest rozpoczęcie stażu w Tetra Pak i płynne przejście ze stanowiska stażysty do docelowej roli, w której dany kandydat najlepiej się czuje. Pierwszy nabór mamy w kwietniu, kolejny we wrześniu. Zainteresowanie jest bardzo duże, a my możemy zaoferować sześć miejsc. Razem ze mną są także absolwenci, którzy już biorą udział w tym programie i na pewno podzielą się swoim doświadczeniem. Dodatkowo organizujemy wizyty studentów w naszej fabryce, aby zaznajomić ich z tym, czym się zajmujemy – mówi Mariusz Rawiński, przedstawiciel Tetra Pak.

Targi pracy na WNT

 

Anna Barańska reprezentowała firmę PRADMA, która oferuje kompleksowe usługi projektowe z zakresu projektowania sieci i instalacji elektrycznych i teletechnicznych.

–  Obecnie poszukujemy absolwentów z Wydziału Nauk Technicznych na stanowisko asystent projektanta. W targach pracy na wydziale bierzemy udział pierwszy raz, ale pojawialiśmy się na targach ogólnouczelnianych. Nasz zespół praktycznie w całości składa się z absolwentów tego wydziału. Są to osoby, które już zakończyły naukę lub ją kontynuują – podkreśla przedstawicielka firmy PRADMA.

LG Electronics Mława wzięło udział w targach, aby pozyskać inżynierów do działów: Produkcji Płyt Głównych (Automotive), Inżynierii Produkcji (Utrzymanie Ruchu), Badawczo–Rozwojowego Mechanicznego, Jakości (Wdrożenie Nowych Modeli), IT i Produkcji (TV, Automotive).

–  Nasza współpraca z Wydziałem Nauk Technicznych trwa od bardzo wielu lat i bardzo dobrze się układa. W naszej firmie pracuje wielu absolwentów UWM i na różnych stanowiskach. W listopadzie więcej osób zgłasza się jednak na praktyki, ale to też sobie chwalimy, ponieważ wracają one do nas po zakończeniu studiów, a część nawet podejmuje decyzję o przejściu na studia zaoczne, aby już zdobywać doświadczenie nie rezygnując z edukacji – zaznacza Iwona Rogozińska, ekspert ds. rekrutacji w LG Electronics Mława.

Heinz–Glas Działdowo to przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji szkła, wyrobów i opakowań szklanych. Z Wydziałem Nauk Technicznych współpracują już od jakiegoś czasu i to nie był ich pierwszy raz na targach pracy.

–  Reprezentujemy trzy zakłady, w których produkujemy opakowania szklane, zdobimy opakowania oraz robimy opakowania z tworzyw sztucznych – nakrętki, nasadki itp. Nasze zakłady dynamicznie się rozwijają i potrzebujemy fachowców, którzy będą nas wspierać w tym rozwoju – zapewnia Andrzej Sumiła. Przedsiębiorstwo poszukiwało specjalistów ds. wzorów i wdrożeń, operatora CNC, technologa termoformowania oraz młodszego kontrolera jakości.

Targi pracy na WNT

 

Oprócz przedsiębiorców, swoje stoisko miało także uczelniane Biuro Karier, które rozmawiało ze studentami i absolwentami o oferowanych przez nie usługach. Dodatkowo za polubienie biura w mediach społecznościowych można było wylosować fajny upominek.

– Jeśli chodzi o usługi, to organizujemy bardzo fajne spotkania grupowe, warsztatowe, podczas których można szlifować swoje umiejętności, np. pracę w zespole, dobrą komunikację czy rozwiązywanie konfliktów. Zachęcamy też do współpracy koła naukowe, bo wiemy, że studenci uczestniczący w nich są bardzo aktywni. Dodatkowo pracujemy również indywidualnie ze studentami nad wyborem ich ścieżki edukacyjnej, kariery, mamy też profesjonalne badania do pomiaru potrzeb zawodowych i kompetencji – podkreśla Iwona Olechnowicz, doradczyni zawodowa z Biura Karier UWM i dodaje, że zainteresowanie ofertą jest bardzo duże, a to co cieszy, to fakt, że młode osoby myślą o sobie teraz i w przyszłości. Pracownica zachęcała także do zapisywania się przez stronę internetową biura.

Studenci Wydziału Nauk Technicznych, jak co roku, podkreślali zasadność organizowania targów pracy na wydziale i zachwalali to, że mogą porozmawiać z przyszłymi pracodawcami i zapoznać się z ich działalnością oraz ofertami staży, praktyk i pracy.

–  Studiuję na II roku mechatronikę i rozglądam się za różnymi stanowiskami. Najbardziej jestem zainteresowany, jak wiele osób u nas na wydziale, praktykami czy pracą w Michelin, ale dzisiejsze targi pracy pokazują, że mamy też inne możliwości. Szczególnie spodobała mi się oferta LG Electronics – mówi Mateusz Lewczak, a Bogusław Golubski, student I roku energetyki dodaje, że już teraz interesują go praktyki, aby jak najlepiej przygotować się do przyszłego zawodu.

Targi pracy na WNT

 

Oferta firmy Expom –  specjalizującej się w świadczeniu kompleksowych procesów produkcyjnych od zakupu materiału poprzez spawanie, obróbkę skrawaniem, malowanie, wyposażenie hydrauliczne, elektryczne, pneumatyczne, po testy dynamiczne i statyczne FAT –  przypadła do gustu Mai Starzyńskiej, studentki II roku energetyki.

–  Mają dział dotyczący odnawialnych źródeł energii, więc jest to oferta zdecydowanie skierowana do studentów naszego kierunku. Uważam, że organizacja targów pracy jest bardzo potrzebna, ponieważ studenci nie do końca wiedzą, gdzie mogą odbyć praktyki i zdobyć doświadczenia, a te oferowane przez uczelnię nie zawsze mają wystarczającą liczbę miejsc – podkreśla studentka.

Podobnego zdania jest Julia Górska, studentka I roku inżynierii w logistyce, dla której targi pracy mogą być również inspiracją, w jakim kierunku się rozwijać. Jej również w szczególności przypadła do gustu oferta firmy Expom.

–  Po pierwsze, miałam wcześniej już styczność z dźwigami i suwnicami, które tworzy ta firma. Jest to praca z najnowocześniejszymi urządzeniami światowych marek. Po drugie, oferowane przez nich praktyki są dodatkowo płatne. Jest to ogromny atut i na pewno zainteresuje wielu studentów – dodaje studentka.

Podczas targów pracy na WNT swoje oferty przedstawiły: BARWA SYSTEM Sp. z o.o., ERKO sp. z o.o. sp. k., Expom S.A., Heinz–Glas Działdowo Sp. z o.o., LG Electronics Mława Sp. z o. o., Polmlek sp. z o.o., PRADMA Dariusz Naruszewicz, Schwarte Group Sp. z o. o., Signify Poland Sp. z o. o., Tetra Pak i Tymbark WMS Sp. z o. o. (Grupa Maspex).

 

syla, fot. Janusz Pająk

Rodzaj artykułu