11 Kwietnia 2025
Aktualności
Popularyzacja fachowej wiedzy dotyczącej rolnictwa, ogrodnictwa, ekonomiki i ochrony środowiska wśród młodzieży to główne cele Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. W tym roku eliminacje okręgowe w Olsztynie odbyły się 11 kwietnia.
– To najbardziej prestiżowy konkurs w naszym kraju, któremu patronuje i częściowo finansuje Ministerstwo Edukacji i Nauki – mówił podczas inauguracji wydarzenia dr hab. inż. Arkadiusz Stępień, prof. UWM, przewodniczący komitetu okręgowego w Olsztynie. – Ideą olimpiady jest przede wszystkim promowanie wśród uczniów szkół średnich wiedzy i umiejętności praktycznych w stopniu znacznie wyższym niż to wynika z programów nauczania. Olimpiada popularyzuje wiedzę z zakresu szeroko rozumianego rolnictwa, agrobiznesu, leśnictwa, architektury, krajobrazu i weterynarii. Finaliści i laureaci stopnia centralnego uprawnieni są do przyjęcia na określone kierunki studiów z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego.
W tym roku na szczeblu szkolnym w naszym okręgu uczestniczyło w olimpiadzie niemal tysiąc uczniów z 30 szkół średnich z woj. warmińsko-mazurskiego, północnej części mazowieckiego, wschodniej kujawsko-pomorskiego i południowo-wschodniej pomorskiego. Spośród nich ok. 160 osób przystąpiło do eliminacji okręgowych.
– Dziękuję nauczycielom za trud włożony w przygotowanie uczniów i przeprowadzanie kwalifikacji na etapie szkolnym. Mamy nadzieję, że wasi uczniowie po maturze wybiorą naszą uczelnię – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski – zaznaczył prof. Arkadiusz Stępień.

W inauguracji olimpiady wziął udział dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM, prorektor ds. studenckich, który w imieniu własnym i prof. Jerzego Przyborowskiego, rektora UWM, przywitał uczestników i gości.
– Serce mi się raduje, że tak dużo młodych osób jest na tej sali. Nasz Uniwersytet to uniwersytet wielowymiarowy. Kształcimy na prawie 80 kierunkach studiów. To jest bardzo szeroka oferta. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie zagościcie na naszym Uniwersytecie, bo naprawdę warto. Piękny kampus, sport akademicki, kultura studencka – wymieniał prorektor i zapraszał młodzież do wzięcia udziału w nadchodzącej rekrutacji. – Trzymam mocno za was kciuki. Dla mnie wszyscy jesteście już wygrani, bo przeszliście szkolne eliminacje. Dziękuję organizatorom, współorganizatorom, dziekanom, prodziekanom i nauczycielom za trud włożony w edukację uczniów i przygotowanie tego wielkiego wydarzenia.
W imieniu dziekanów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego głos zabrała prof. Urszula Czarnik z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt.
– Szanowni państwo, będziecie występować w siedmiu blokach tematycznych. Te siedem bloków przekłada się na kierunki kształcenia na naszym uniwersytecie, a to z kolei na dyscypliny naukowe, czyli na prowadzenie badań naukowych. Wśród tych dyscyplin większość posiada kategorię A. Oznacza to, że prowadzą badania na najwyższym poziomie. Dlatego też nieprzypadkowe jest miejsce organizacji dzisiejszej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych – przekonywała dziekan i gratulowała młodzieży oraz opiekunom, którzy przygotowywali uczniów do olimpiady.

Konkurs podzielony był na 7 bloków tematycznych: agrobiznes, architektura krajobrazu, mechanizacja rolnictwa, leśnictwo, produkcja roślinna, produkcja zwierzęca i weterynaria. Zmagania przebiegły w dwóch etapach: pisemnym i praktycznym. Podczas pierwszego etapu uczniowie musieli odpowiedzieć na 60 pytań testowych, w tym 45 specjalistycznych oraz 15 z ekonomii i organizacji dotyczących danego bloku tematycznego. W drugim – otrzymali trzy zadania praktyczne. Łącznie mogli uzyskać 120 punktów.
– Jestem uczniem technikum ekonomicznego, więc postanowiłem wziąć udział w olimpiadzie i sprawdzić swoją wiedzę. Z pytaniami testowymi poradziłem sobie bardzo dobrze, nie sprawiły mi większego problemu. Część praktyczna też całkiem dobrze mi poszła, więc jestem dobrej myśli. W Kortowie bardzo mi się podoba i chciałbym tu studiować – mówił Paweł Góralski, uczeń III klasy z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku.
Emilia Pająk do Kortowa przyjechała z Czerwińska nad Wisłą. Uczy się w II klasie Technikum Agrobiznesu.
– Interesuję się produkcją zwierzęcą i to skłoniło mnie do wzięcia udziału w olimpiadzie. Część pytań była podobna, jak w latach ubiegłych i z nimi nie miałam problemu. Myślę, że zarówno część pisemna, jak i praktyczna poszły mi całkiem dobrze. Musiałam m.in. rozróżnić rasy świń i je scharakteryzować oraz opisać jajka i symbole, które się na nich znajdują – dodała uczennica i zaznaczyła, że już drugi raz bierze udział w olimpiadzie. – Bardzo podoba mi się w Kortowie, jest nowocześnie, a wykładowcy mają ogromną wiedzę. Z przyjemnością i dużym zainteresowaniem słucham o czym mówią. Jestem dopiero w II klasie i nie wiem, co przyniesie los, ale jeśli będę miała możliwość tu studiować, to z chęcią skorzystam.

Łukasz Groch, uczeń z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie, do olimpiady przystąpił w bloku tematycznym weterynaria.
– Pytania były dosyć trudne i na niektóre nie znałem odpowiedzi. Zadania praktyczne poszły mi znacznie lepiej. Bardzo chciałbym studiować weterynarię na UWM, ale jeśli się nie uda, to spróbuję swoich sił na innym kierunku, a jest z czego wybierać – podkreślał uczeń.
Jego kolega Damian Krajza, uczeń 5. klasy Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie na Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w Olsztynie był już piąty raz. Osiągał już na niej sukcesy.
– Biorę udział w olimpiadzie od pierwszej klasy szkoły średniej. Nauczycielka od produkcji roślinnej dostrzegła we mnie potencjał i zachęciła do udziału. Już w pierwszej klasie zająłem siódme miejsce podczas eliminacji okręgowych, a w drugiej dostałem się do eliminacji centralnych – wspominał Damian, który przez kolejne lata nauki w szkole średniej kontynuował dobrą passę. – W tym roku również liczę na pierwsze miejsce, chociaż uważam, że produkcja roślinna jest jednym z najcięższych bloków podczas tej olimpiady, bo łączy wiele zagadnień. Trzeba mieć bardzo duży zakres wiedzy, także z produkcji zwierzęcej, weterynarii i ekonomii. W pytaniach praktycznych czuję się najlepiej. W tym roku musiałem m.in. rozpoznać szkodniki magazynowe i opowiedzieć o badaniach gleby. Po maturze planuję studiować rolnictwo na UWM.

Swoją wiedzę chciał też sprawdzić Konrad Gałązka, uczeń Zespołu Szkół nr 1 w Bielsku Białej. Dla niego to świetna okazja, aby zdobyć nowe doświadczenia.
– Startowałem w olimpiadzie już w ubiegłym roku i mam nadzieję, że w tym poszło mi lepiej – żartował Konrad. – Jak to bywa z pytaniami – jedne były łatwiejsze, drugie trudniejsze. Myślę, że nie było tak źle. Najwięcej problemów sprawiło mi jedno z zadań praktycznych. Musiałem zwymiarować nakrętkę i za bardzo się zestresowałem. Oprócz tego musiałem jeszcze powiedzieć, w jaki sposób wymieniamy olej silnikowy oraz dokręcić błotnik w ciągniku kluczem dynamometrycznym. Mam w Kortowie wielu znajomych, którzy tu studiują i rozważam studia na UWM, ale raczej nie na Wydziale Nauk Technicznych. W tej chwili myślę o geodezji lub prawie.
W eliminacjach centralnych, które odbędą się już 23 i 24 maja w Sejnach, okręg olsztyński reprezentować będzie 21 laureatów – po trzech z każdego bloku tematycznego.
syla,
Fot. Janusz Pająk, Katarzyna Wróblewska
W wyniku eliminacji pisemnych i praktycznych wyłoniono i nagrodzono po pięciu laureatów. Nagrody za dobre wyniki w eliminacjach okręgowych otrzymali:
I BLOK: AGROBIZNES
1. miejsce: Bartosz Skonieczny - Zespół Szkół w Makowie Mazowieckim - 102 pkt
2. miejsce: Adrian Olkowski - Zespół Szkół w Makowie Mazowieckim - 96 pkt
3. miejsce: Weronika Olewnik - Zespół Szkół w Zielonej - 92 pkt
4. miejsce: Julia Szablan - Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agr. Giżycku - 92 pkt
5. miejsce: Mateusz Grubalski - Zespół Szkół Rolniczych w Ostródzie - 80 pkt
II BLOK: ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU
1. miejsce : Zuzanna Rumińska - Zespół Szkół Budowlanych w Olsztynie - 90 pkt
2. miejsce: Kacper Kożyczkowski - Zespół Szkół Ogrodniczych w Pruszczu Gdańskim – 89 pkt
3. miejsce: Wiktoria Witkowska - Zespół Szkół w Makowie Mazowieckim - 88,5 pkt
4. miejsce: Lins Damian - Zespół Szkół Ogrodniczych w Pruszczu Gdańskim – 84,5 pkt
5. miejsce: Kobyłecka Julia - Zespół Szkół CKR w Gołotczyźnie – 73,5 pkt
III BLOK: LEŚNICTWO
1. miejsce: Andrzej Barcz - Technikum Leśne w Starościnie - 106 pkt
2. miejsce: Wojciech Janiak - Technikum Leśne w Starościnie – 102 pkt
3. miejsce: Maja Jackiewicz - Zespół Szkół Zawodowych w Iłowie – 95 pkt
4. miejsce Mikołaj Dawid - Zespół Szkół Leśnych w Rucianem Nidzie – 90 pkt
5. miejsce: Marta Bruździak - Zespół Szkół Leśnych Zawodowych w Iłowie – 84,5 pkt
IV BLOK: MECHANIZACJA ROLNICTWA
1. miejsce: Olaf Kwakowicz - Zespół Szkół CKR w Karolewie - 107 pkt
2. miejsce: Ksawery Langowski - Zespół Szkół CKR w Dobrocinie - 96 pkt
3. miejsce: Aleksander Langowski - Zespół Szkół nr 1 w Białej Piskiej - 95 pkt
4. miejsce: Damian Stryjewski - Zespół Szkół CKR w Gołotczyźnie - 94 pkt
5. miejsce: Błażej Chludziński - Zespół Szkół nr 1 w Płońsku - 93 pkt
V BLOK: PRODUKCJA ROŚLINNA
1. miejsce: Damian Krajza - Zespół Szkół CKR w Karolewie - 90 pkt
2. miejsce: Wiktoria Stryjewska - Zespół Szkół Powiatowych w Przasnyszu - 81 pkt
3. miejsce: Tomasz Sikorski - Zespół Szkół CKR w Gołotczyźnie - 77 pkt
4. miejsce: Szymon Kamiński - Zespół Szkół w Krasnosielcu - 72 pkt
5. miejsce: Krzysztof Bil - Zespół Szkół Rolniczych w Smolajnach - 72 pkt
VI BLOK: PRODUKCJA ZWIERZĘCA
1. miejsce: Dariusz Zbikowski - Zespół Szkół w Makowie Mazowieckim - 112 pkt
2. miejsce: Alicja Szwaracka - Zespół Szkół CKR w Dobrocinie - 105 pkt
3. miejsce: Patryk Kalinowski - Zespół Szkół w Zielonej - 102 pkt
4. miejsce: Julia Szostak - Zespół Szkół Rolniczych w Ostródzie - 87 pkt
5. miejsce: Paweł Konopko - Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu - 86 pkt
6. miejsce: Żaneta Deptuła - Zespół Szkół w Makowie Mazowieckim - 86 pkt
VII BLOK: WETERYNARIA
1. miejsce: Maria Kornacka - Zespół Szkół Rolniczych w Smolajnach - 92 pkt
2. miejsce: Hanna Wojciechowska - Zespół Szkół CKR w Dobrocinie - 89 pkt
3. miejsce: Natalia Antonowicz – Centrum Kształcenia nr 2 w Gdańsku - 88 pkt
4. miejsce: Julia Ukleja - Zespół Szkół CKR w Dobrocinie - 83 pkt
5. miejsce: Magdalena Rekosz - Centrum Kształcenia nr 2 w Gdańsku - 88 pkt
W rankingu szkół wyłoniono 3 szkoły:
1. Zespół Szkół w Makowie Mazowieckim - 25 pkt
2. Zespół Szkół CKR w Dobrocinie - 19 pkt
3. Zespół Szkół CKR w Karolewie – 12 pkt
Komitet Okręgowy Olimpiady na finał centralny zakwalifikował 21 uczniów:
I BLOK: AGROBIZNES
1. miejsce: Bartosz Skonieczny - Zespół Szkół w Makowie Mazowieckim - 102 pkt
2. miejsce: Adrian Olkowski - Zespół Szkół w Makowie Mazowieckim - 96 pkt
3. miejsce: Olewnik Weronika Olewnik – Zespół Szkół w Zielonej - 92 pkt.
II. BLOK: ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU
1 miejsce: Zuzanna Rumińska - Zespół Szkół Budowlanych w Olsztynie - 90 pkt
2 miejsce: Kacper Kożyczkowski - Zespół Szkół Ogrodniczych w Pruszczu Gdańskim - 89 pkt
3 miejsce: Wiktoria Witkowska - Zespół Szkół w Makowie Mazowieckim - 88,5 pkt
III BLOK: LEŚNICTWO
1. miejsce: Barcz Andrzej – Technikum Leśne w Starościnie – 106 pkt
2. miejsce: Janiak Wojciech – Technikum Leśne w Starościnie – 102 pkt
3. miejsce: Jackiewicz Maja - Zespół Szkół Zawodowych w Iłowie – 95 pkt
IV BLOK: MECHANIZACJA ROLNICTWA
1. miejsce: Olaf Kwakowicz - Zespół Szkół CKR w Karolewie - 107 pkt
2. miejsce: Ksawery Langowski - Zespół Szkół CKR w Dobrocinie - 96 pkt
3. miejsce: Aleksander Duda - Zespół Szkół nr 1 w Białej Piskiej - 95 pkt
V BLOK: PRODUKCJA ROŚLINNA
1. miejsce: Damian Krajza - Zespół Szkół CKR w Karolewie - 90 pkt
2. miejsce: Wiktoria Stryjewska - Zespół Szkół Powiatowych w Przasnyszu - 81 pkt
3 miejsce: Tomasz Sikorski - Zespół Szkół CKR w Gołotczyźnie - 77 pkt
VI BLOK: PRODUKCJA ZWIERZĘCA
1. miejsce: Dariusz Zbikowski - Zespół Szkół w Makowie Mazowieckim - 112 pkt
2. miejsce: Alicja Szwaracka - Zespół Szkół CKR w Dobrocinie - 105 pkt
3. miejsce: Patryk Kalinowski - Zespół Szkół w Zielonej - 102 pkt
1. miejsce: Maria Kornacka - Zespół Szkół Rolniczych w Smolajnach - 92 pkt
2. miejsce: Hanna Wojciechowska - Zespół Szkół CKR w Dobrocinie - 89 pkt
3. miejsce: Natalia Antonowicz - Centrum Kształcenia nr 2 w Gdańsku - 88 pkt