30 Października 2024
Aktualności
Projekt „Wolontariusze Uśmiechu – młodzi, empatyczni, zaangażowani. Animowanie działań wolontarystycznych na rzecz społeczności lokalnej” to wspólny pomysł grupy osób – Michała Matyjewicza, wolontariusza i ucznia klasy IIIC z V Liceum Ogólnokształcącego im. Wspólnej Europy w Olsztynie, nauczycielek z tego liceum: Agnieszki Idziaszek i Marzeny Płotek, a także pracowników Wydziału Nauk Społecznych UWM: dr Alicji Joanny Siegień-Matyjewicz i dr. Marka Matyjewicza. Ich inicjatywa wygrała w konkursie na minigranty Centrum Wolontariatu FOSa i to w siedzibie tej organizacji 4 października została podpisana umowa na realizację projektu.
UWM wspiera inicjatywy młodych
– Główną ideą jest promowanie działań wolontarystycznych przede wszystkim wśród najmłodszych pokoleń, pogłębianie społecznej świadomości w tym kierunku oraz uwrażliwianie na problemy osób potrzebujących. Komisja konkursowa przyznała pierwsze miejsce w tej kategorii naszej grupie – mówi zaangażowana w projekt dr Alicja Joanna Siegień-Matyjewicz z Katedry Pedagogiki Ogólnej i Opiekuńczej UWM. – Do współpracy zaproszeni zostali również studenci trzeciego roku studiów stacjonarnych z Wydziału Nauk Społecznych z pedagogiki opiekuńczej oraz pedagogiki szkolnej z animacją kulturalną, aby wspomóc swoich młodszych kolegów. UWM w tym projekcie pełni rolę „starszego brata” – wspiera merytorycznie i organizacyjnie najmłodszych adeptów wolontariatu – uczniów V Liceum Ogólnokształcącego im. Wspólnej Europy w Olsztynie. Dzięki zaangażowaniu w projekt pracowników będących pedagogami i animatorami kultury, UWM dostarcza narzędzi edukacyjnych, wiedzę oraz zasoby potrzebne do realizacji działań zaplanowanych w projekcie.
Promocja wolontariatu będzie prowadzona między innymi w mediach społecznościowych i przez stronę internetową szkoły. Uczniowie z ideą działań wolontarystycznych chcą dotrzeć do swoich kolegów i koleżanek ze szkoły, a także do ich rodziców.
Warsztaty, które łączą pokolenia
Jak informuje dr Siegień-Matyjewicz, odbiorcami inicjatywy wolontariackiej są podopieczni Olsztyńskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego Palium, ale także zainteresowani proponowanymi działaniami mieszkańcy miasta Olsztyna oraz dzieci, młodzież, opiekunowie i rodzice.
– Planujemy podjąć różne działania uwzględniające wymiar międzypokoleniowy, m.in. chcemy zorganizować zajęcia arterapeutyczne wśród młodzieży z V Liceum Ogólnokształcącego im. Wspólnej Europy w Olsztynie i podopiecznych Olsztyńskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego Palium oraz członków ich rodzin, a także przygotować grę terenową pt. „Wolontariusz! Uśmiechnij się!”, w ramach której rozdane zostaną wytwory rękodzielnicze stworzone podczas warsztatów. Wolontariusze podczas spotkań będą dawać też porady, jak mogą spędzać czas razem dzieci, rodzice i dziadkowie – mówi dr Joanna Siegień-Matyjewicz. I dodaje: – W środę 23 października 2024 r. w auli V LO przeprowadziłam pierwsze warsztaty arteterapeutyczne, na których uczniowie tej placówki oraz studenci III roku pedagogiki opiekuńczej z UWM wykonali przy użyciu techniki makramowej breloczki w kształcie liści, co wyzwoliło w nich kreatywność, a także uczyło cierpliwości oraz wyciszyło i zrelaksowało.
Zdaniem pedagożki z UWM taka forma łączenia pokoleń, gdzie dzieci, rodzice czy młodzież i osoby dorosłe wspólnie angażują się w projekt, jest bardzo efektywna, ponieważ wzmacnia więzi międzypokoleniowe, rozwija empatię, wrażliwość, komunikację międzyludzką oraz buduje wspólne doświadczenia, które przekładają się na lepszą integrację społeczną i zrozumienie otaczającej rzeczywistości psychospołecznej z różnych perspektyw.
Projekt będzie realizowany do 13 grudnia 2024 roku.
Program „Wkręć się z nami w wolontariat. Wsparcie organizacji wolontariatu w Federacji FOSa” finansuje Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Korpusu Solidarności (Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030).
aw