18 Kwietnia 2023

Aktualności


Koło Naukowe Teologów-Ekumenistów Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zorganizowało 14 kwietnia 2023 seminarium naukowe. Wzięli w nim udział studenci i doktoranci. Spotkanie odbyło się na platformie Google Meet i miało charakter międzynarodowy.

Koło Naukowe Teologów-Ekumenistów działające przy Katedrze Teologii Fundamentalnej, Dogmatycznej i Nauk Biblijnych zaczęło swoją działalność w roku akademickim 2016/2017. Po raz siódmy zorganizowało Forum Studenckie. Każde spotkanie ma inny temat przewodni, w tym roku był to: „Kościół wczoraj, dziś, jutro”. W latach 2017-2019 spotkania miały charakter ogólnopolski i odbywały się na Wydziale Teologii. Od 2020 roku z powodu pandemii forum odbywa się online. Stało się wydarzeniem nie tylko ogólnopolskim, ale, przez udział studentów z zagranicy, także międzynarodowym. Zaproszenie do wzięcia udziału kierowane jest głównie do studentów i doktorantów z wydziałów teologii. W tym roku jeden z tematów prezentowali studenci psychologii z Uniwersytetu Adama Mickiewicz w Poznaniu.

- Forum umożliwiło spojrzenie na Kościół interdyscyplinarnie, z różnych perspektyw: teologicznej, ekumenicznej, psychologicznej – mówi ks. dr hab. Paweł Rabczyński, prof. UWM, opiekun naukowy koła i przewodniczący komitetu naukowego forum. I dodaje: – Chociaż ma nazwę „studenckie”, to biorą w nim udział zarówno studenci, jak i doktoranci. Spotkanie rozpoczyna wykład, potem uczestnicy dzielą się swoimi badaniami naukowymi. W tym roku ja wygłosiłem wykład na temat „Co to znaczy wierzyć w Jezusa Chrystusa i w Jego Kościół?”.

Uczestnicy poruszali tematy historyczne, omawiając Listy św. Hieronima i aktualność nauczania Ojców Kościoła dzisiaj. Dyskutowali również nad współpracą ekumeniczną i stawiali pytania o przyszłość. Studenci psychologii mówili o wpływie religijności na dobrostan jednostki.

- Nie zmienia się Ewangelia, którą Kościół głosi, ale świat wokół zmienia się dynamicznie. Zadaniem Kościoła jest dostosowanie przekazu Ewangelii do różnych ludzi – uważa Jan Hasiuk, student III roku teologii na UWM, prezes Koła Naukowego Teologów-Ekumenistów i jeden z organizatorów forum. Jak zauważa, budująca była współpraca z uczestnikami z innych wydziałów (m.in. z Polski, z Włoch). – Wymiana doświadczeń i dzielenie się obserwacjami tych samych zagadnień było bardzo ciekawe. To tak jak czytanie Ewangelii – każdy z ewangelistów opisywał te same historie trochę inaczej, miał inną perspektywę i docierał do różnych adresatów. 

 

Anna Wysocka

Fot. Freepik

Jan Hasiuk, student teologii. Fot. archiwum prywatne.
Jan Hasiuk, student teologii. Fot. archiwum prywatne. 

 

Rodzaj artykułu