18 Kwietnia 2023

Aktualności


Grupa 33 studentów Wydziału Prawa i Administracji UWM odwiedziła Sąd Najwyższy oraz Biuro Rzecznika Praw Dziecka w Warszawie. Wyjazd studyjny był dla nich szansą, by lepiej poznać działanie tych instytucji oraz z bliska przyjrzeć się pracy w zawodach, które – być może – będą chcieli wykonywać w przyszłości.

Wyjazd studyjny do Warszawy odbył się w marcu, a jego organizatorką była dr Martyna Seroka z Katedry Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego WPiA na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Studenci mieli możliwość uczestniczenia w charakterze publiczności w rozprawie cywilnej w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego. Udział w takim wydarzeniu uznać można za wyjątkowe doświadczenie zawodowe dla praktykującego mecenasa – zaznacza dr Martyna Seroka. I tłumaczy: – Rozprawa w Izbie Cywilnej to rzadkość, bowiem większość spraw rozpatrywana jest tu na posiedzeniach niejawnych.

Podczas swojego pobytu w Sądzie Najwyższym studenci przyglądali się jednej z tych rozpraw, których przedmiot jest w ostatnich latach szeroko omawiany i komentowany w mediach.

Sprawa dotyczyła powództwa osoby fizycznej przeciwko bankowi o zapłatę, czyli była to popularna obecnie „sprawa frankowa”. W składzie sędziowskim zasiedli sędziowie Sądu Najwyższego: prof. dr hab. Joanna Teresa Misztal-Konecka (Prezes Sądu Najwyższego Izby Cywilnej), dr hab. Beata Maria Janiszewska, dr hab. Marcin Krzysztof Krajewski, którzy są także nauczycielami akademickimi, co nie umknęło uwadze studentom WPiA, bowiem znają oni ich publikacje naukowe – mówi dr Seroka. I dodaje, że po rozprawie była okazja, by zamienić kilka słów z prof. Joanną Misztal-Konecką oraz prof. Maciejem Krajewskim, a także zwiedzić budynek i lepiej poznać historię i strukturę Sądu Najwyższego.

W roli przewodniczki wystąpiła Teresa Pyźlak, główny specjalista ds. wizerunku z Centrum Informacyjnego Sądu Najwyższego.

Pani przewodnik opowiedziała studentom o 86 paremiach prawniczych w języku polskim i łacińskim, umieszczonych na 76 kolumnach budynku. Ich źródłami były pisma jurystów rzymskich i konstytucje cesarskie (Digesta justyniańskie, kodeks justyniański). Na każdej głowicy kolumn widnieją motywy wagi, która jest atrybutem Temidy (bogini sprawiedliwości). Studenci obejrzeli sale rozpraw, w tym także największą, reprezentacyjną salę im. Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Stanisława Dąbrowskiego, a także mieli możliwość zwiedzić zielony taras na dachu gmachu – opowiada organizatorka wyjazdu. – Na zakończenie pobytu żacy zjedli obiad w kantynie Sądu Najwyższego, żywo dyskutując o rozprawie i okazałym budynku, który zrobił na nich ogromne wrażenie. Zarówno hol, jak i klatki schodowe oraz mosty pomiędzy piętrami są wykonane ze szkła, co w zamyśle architektów miało podkreślać ideę przejrzystości mieszczących się w gmachu instytucji, a na zwiedzających robi ogromne wrażenie wizualne.

Następnym punktem wizyty w Warszawie było Biuro Rzecznika Praw Dziecka. Studenci prawa i administracji wysłuchali obszernej prelekcji na temat działalności Mikołaja Pawlaka, jego uprawnień i zmian w prawie, które dokonują się za sprawą podejmowanych przez niego działań. Wykład poprowadziła Ewelina Rzeplińska-Urbanowicz, dyrektor Zespołu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Biurze RPD.

Studenci UWM w Biurze Rzecznika Praw Dziecka
Fot. Biuro Rzecznika Praw Dziecka

 

Podczas swojego pobytu w Warszawie studenci odwiedzili także Zespół Dziecięcego Telefonu Zaufania i Obsługi Interesantów, gdzie spotkali się i rozmawiali z psychologami z tej komórki.

Do Dziecięcego Telefonu Zaufania najczęściej zgłaszane są sprawy dotyczące przemocy, problemów emocjonalnych, w relacjach rówieśniczych, szkolnych i rodzinnych oraz wynikających z okresu dorastania. Zespół Dziecięcego Telefonu Zaufania prowadzi także edukację upowszechniającą prawa dziecka poprzez spotkania oraz zajęcia edukacyjne. Telefon jest czynny przez całą dobę – siedem dni w tygodniu – przypomina dr Martyna Seroka.

Organizatorka uważa wyjazd na udany, więc z wdzięcznością wypowiada się o pracownikach Centrum Badań i Projektów UWM, których życzliwość ułatwiła przygotowanie wyprawy.

Studenci odwiedzili miejsca, do których być może nigdy by nie trafili, poszerzyli wiedzę z zakresu prawa cywilnego i prawa rodzinnego, które są kierunkowymi przedmiotami na Wydziale Prawa i Administracji – mówi dr Seroka. I przyznaje, że są także inne efekty tej wyprawy. – Niektórzy sprytnie wykorzystali sposobność i nawiązali kontakty, dzięki którym kilku studentów wybiera się na praktyki studenckie do Biura Rzecznika Praw Dziecka, zaś inni po zakończonej sesji mają zamiar aplikować do kancelarii adwokackich, z których mecenasów zapoznali podczas wizyty w Sądzie Najwyższym.

Wyjazd został sfinansowany z projektu pt. „Program Rozwojowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie” i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, nr POWR.03.05.00-00-Z310/17, zaś nadzorowany przez NCBiR.

ms, red.

Rodzaj artykułu