27 Listopada 2023
Aktualności
Wydarzenie odbyło się 22 listopada z inicjatywy Rady Wydziałowej Samorządu Studenckiego WPiA UWM, Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Olsztyn oraz Rady Kół Naukowych WPiA UWM.
– Celem targów było zaprezentowanie różnorodnych kół naukowych działających na Wydziale Prawa i Administracji UWM oraz umożliwienie studentom bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami tych organizacji – wyjaśnia Julia Kuczyńska z RWSS WPiA, która angażuje się także w działalność wydziałowej Rady Kół Naukowych. – Stoiska przygotowało 14 kół naukowych, które na nich prezentowało swoją działalność, oferowało informacje o planowanych wydarzeniach oraz zachęcało do aktywnego udziału w życiu naukowym.
Targi były nie tylko okazją do tego, by lepiej poznać ofertę kół naukowych, ale także dowiedzieć się czegoś nowego od koleżanek i kolegów. Studenci z Koła Naukowego Prawa Karnego Materialnego „Themis" przygotowali więc różne przedmioty i, korzystając z dokumentów z zakresu orzecznictwa, przedstawili okoliczności, w których były one uznawane za niebezpieczne, a kiedy nie. Dodatkowo omówili zabezpieczenia znajdujące się na polskich banknotach, przedstawiając jednocześnie informacje o fałszowaniu pieniędzy.
Studenci z Koła Prawa Międzynarodowego zachęcali do wstąpienia w swoje szeregi debatą oksfordzką pod hasłem „Czy suwerenność państw powinna zostać ograniczona w celu ochrony praw człowieka?”.
Dużą popularnością cieszyło się także stoisko Studenckiego Koła Naukowego Kryminalistyki. Pod okiem prof. Denisa Sołodova oraz członków koła studenci mogli pobrać odciski palców czy ust. Mieli też szansę zapoznać się z badaniami balistycznymi oraz rodzajami amunicji.
Z uwagi na możliwość rywalizacji emocje wzbudził quiz z paremiami rzymskimi przygotowany przez Koło Naukowe Prawa Rzymskiego „Romanitas”.
– Studenci tłumnie odwiedzali stoiska, wykazując zainteresowanie różnorodnością oferty naukowej prezentowanej przez poszczególne koła. Wydziałowe Targi Kół Naukowych 2023 zyskały ogromne uznanie wśród naszych studentów, przyczyniając się do budowania silnej wspólnoty akademickiej. Wydarzenie to stanowiło nie tylko doskonałą okazję do poszerzenia wiedzy i zdobycia nowych doświadczeń, ale także sprzyjało integracji studentów z różnych środowisk akademickich – podsumowuje Julia Kuczyńska.
red