09 Stycznia 2024

Aktualności


Piątego stycznia w wieku 90 lat odszedł prof. Stanisław Wężyk, doktor honoris causa UWM, naukowiec zasłużony dla rozwoju polskiego drobiarstwa.

Senat naszej uczelni przyznał prof. Wężykowi ten zaszczytny tytuł na wniosek Wydziału Bioinżynierii Zwierząt 20 kwietnia 2002 r. za opracowanie i wdrożenie nowoczesnych metod genetycznego doskonalenia drobiu, wybitne osiągnięcia w zachowaniu bioróżnorodności rodzinnych populacji kur oraz za zasługi w rozwoju Wydziału Bioinżynierii Zwierząt UWM.

Profesor Stanisław Wężyk był długoletnim, szczególnie zasłużonym i cenionym pracownikiem naukowym Instytutu Zootechniki PIB w Krakowie, a w latach 1970-83 zastępcą dyrektora instytutu ds. naukowo-badawczych. Tematem jego prac badawczych były: programy genetycznego doskonalenia drobiu, chów i hodowla drobiu, warunki utrzymania, systemy produkcji, etiologia i dobrostan, żywienie drobiu, jakość produktów drobiarskich, opłacalność i organizacja produkcji drobiarskiej, problematyka polityki rolnej Polski i Unii Europejskiej.

Stanisław Wężyk urodził się 13 stycznia 1934 roku w Ostrowie Wlkp. W tamtejszym liceum zdał maturę. W 1956 r. uzyskał tytuł mgr. inż. zootechniki w WSR w Krakowie. Doktoryzował się w 1963 r., a w 1970 r. habilitował się też w WSR w Krakowie. Tytuł profesorski uzyskał w 1988 r.

Profesor był nie tylko autorytetem naukowym, ale też wybitnym organizatorem prac badawczych. Jego talenty, nowatorstwo i zawodowe wizjonerstwo miały ogromne znaczenie w tworzeniu strategii działań naukowych i wyznaczaniu kierunków rozwoju polskiego rolnictwa, a zwłaszcza hodowli i produkcji drobiu. Godny uznania jest także jego dorobek w dziedzinie dydaktyki, popularyzowania wiedzy fachowej i przekazywania najnowszych osiągnięć naukowych do praktyki rolniczej.

Był promotorem wielu prac doktorskich, recenzentem przewodów habilitacyjnych i postępowań w sprawie nadania tytułu naukowego profesora w dziedzinie nauk rolniczych. Profesor Wężyk przyczynił się do znacznego postępu w polskim drobiarstwie, a także do ochrony dziedzictwa kulturowego w hodowli ras zagrożonych wyginięciem.

Profesor był członkiem wielu zootechnicznych towarzystw naukowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Był autorem ponad 1000 publikacji (książek, skryptów, artykułów), wielu ekspertyz i kilku patentów. Wypromował wielu magistrów i doktorów zootechniki. Był także aktywnym działaczem społecznym branży drobiarskiej w Polsce i przez wiele lat przewodniczył kapitule oceniającej potrawy podczas Festiwalu Pasztetników i Potraw z Gęsi w Ostrzeszowie. W 2018 r. w ostrzeszowskiej Alei Gwiazd Sztuki Kulinarnej odsłonięto gwiazdę upamiętniającą profesora. Pasjonował się ponadto militariami i narciarstwem.

opr. lek

Rodzaj artykułu