13 Luty 2023
Aktualności
Profesor dr hab. Iwona Anna Ndiaye jest literaturoznawczynią i tłumaczką. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie kieruje pracami Katedry Literatury i Języka Rosyjskiego. Jest też kierownikiem Centrum Języka Rosyjskiego i Kultury „Instytut Puszkina” UWM oraz sekretarzem Zarządu Komisji Emigrantologii Słowian Międzynarodowego Komitetu Slawistów. Należy do komitetów redakcyjnych oraz rad programowych czasopism krajowych i zagranicznych.
Jest autorką licznych publikacji z zakresu literaturoznawstwa, emigrantologii, komunikacji międzykulturowej i przekładoznawstwa. Za monografię Pod maską Talii. O tożsamości poetyckiej Nadieżdy Teffi została wyróżniona Nagrodą PAN.
– Kariera nauczyciela akademickiego ma swoją specyfikę – zauważa prof. Ndiaye. – Określają ją poszczególne etapy – uzyskiwane kolejno stopnie i tytuły naukowe. W tym sensie nominacja profesorska formalnie jest zwieńczeniem naszej kariery. Jednakże dla mnie osobiście nie jest to jeszcze czas na ostateczne podsumowania. Wciąż rozpiera mnie energia i chęć do działania. Dlatego mam nadzieję, że ten niewątpliwie bardzo ważny moment w moim życiu zawodowym, będzie mnie motywował do dalszych badań i pracy dydaktycznej. Może jedynie czas nieco inaczej rozstawić akcenty i swoją pasję ukierunkować na kształcenie młodszej kadry...
Skoro mowa o pasji, to warto zauważyć, że prof. Ndiaye dała się poznać także jako popularyzatorka wiedzy o Afryce. Za swoją działalność na tym gruncie została m.in. wyróżniona nagrodą ambasady Senegalu w Polsce.
Sporo uwagi prof. Ndiaye poświęca także roli kobiet w Afryce. Efektem zainteresowań badawczych w tym zakresie jest m.in. publikacja "Rola kobiet i organizacji kobiecych w wybranych państwach afrykańskich", której była redaktorką naukową.
red.