23 Lutego 2023

Aktualności


Prof. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska oraz dr hab. Magdalena Zielińska, prof. UWM, z Katedry Biotechnologii w Ochronie Środowiska na Wydziale Geoinżynierii UWM otrzymały nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w kategorii zespołowej za rok 2022.

Odebrały ją w Toruniu 19 lutego podczas Gali Nauki Polskiej. Za co dokładnie minister nagrodził kortowskie naukowczynie?

Za nowatorskie badania nad usuwaniem bisfenolu A w systemach oczyszczania ścieków oraz za badania wpływu synergicznego oczyszczania ścieków z użyciem jonów żelaza i stałego pola magnetycznego na aktywność metaboliczną mikroorganizmów.

O co chodzi w tych badaniach?

Bisfenol A to związek wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych. Najpowszechniej występuje w produktach z poliwęglanów, papierze termicznym do drukarek fiskalnych i jako powłoka wewnątrz puszek.

Według wiarygodnych badań naukowych bisfenol A działa niekorzystnie na wiele aspektów zdrowotnych. W naszych badaniach skoncentrowałyśmy się na 2-stopniowym sposobie jego usuwania ze ścieków. W pierwszej fazie zastosowałyśmy pewne mikroorganizmy, a w drugiej filtrację membranową. Taki system pozwala usuwać ze ścieków bisfenol A bardziej efektywnie – wyjaśnia prof. Cydzik-Kwiatkowska.

Drugi wątek badań naukowczyń dotyczy wpływu synergicznego oczyszczania ścieków z użyciem jonów żelaza i stałego pola magnetycznego na aktywność metaboliczną mikroorganizmów, czyli …

Wykazałyśmy, że poddanie ścieków stałemu polu magnetycznemu z jednoczesnym użyciem jonów żelaza zwiększa aktywność mikroorganizmów, których zadaniem jest oczyszczanie ścieków, a zatem proces staje się efektywniejszy i szybszy – tłumaczy prof. Zielińska.

Kandydatury naukowczyń do nagrody ministra wysunął Senat UWM. Jak ją odebrały?

Spokojnie, chociaż bardzo się cieszymy, że nasza praca i dorobek zostały zauważone i docenione. Bo przecież kandydatów i to znaczących było wielu. Ta nagroda motywuje nas do dalszej pracy. I pomysłów na pewno nam nie zabraknie – zapewnia prof. Cydzik-Kwiatkowska.

Prof. Zielińska podkreśla, że dla niej ważne było to, iż wręczenie nagród odbyło się właśnie 19 lutego.

Działo się to w Toruniu, w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Na gali było mnóstwo ludzi, a wśród nich 5 noblistów. Pomyślałam, że chciałabym w ich wieku też mieć taką jasność umysłu, jak oni. Dlatego to wszystko wywarło na mnie duże wrażenie – dzieli się swymi refleksjami prof. Zielińska.

lek

Rodzaj artykułu