01 Luty 2023

Aktualności


Dr hab. Aleksander Woźniak, prof. UWM otrzymał 23 stycznia od prezydenta Polski tytuł profesora sztuki w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki.

Moment uzyskania tytułu to wielki zaszczyt i duże osiągnięcie będące zwieńczeniem mojego dotychczasowego rozwoju. Jestem z tego powodu niezwykle szczęśliwy. Potrzeba sztuki nie ustaje we mnie. Mam nadzieję, że moja twórczość ulegnie intensyfikacji, a być może kolejnej rekonfiguracji - mówi prof. Woźniak.

wozniak w tokio

Prof. Aleksander Woźniak pracuje w Instytucie Sztuk Pięknych na Wydziale Sztuki UWM. W pracowni grafiki warsztatowej ISP prowadzi ćwiczenia z grafiki warsztatowej, ilustracji oraz pracownię dyplomową. Jest opiekunem Koła Naukowego Grafiki Warsztatowej. Specjalizuje się w tradycyjnych i eksperymentalnych technikach grafiki warsztatowej. Między innymi - drzeworycie wodnym (japońskim), technikach suchych wklęsłodrukowych, litografii na kamieniu i aluminium, autorskich technikach graficznych. Zajmuje się także książką artystyczną i rysunkiem. Jest autorem tekstów poświęconych grafice artystycznej oraz zagadnieniom dotyczącym kompozycji dzieła artystycznego.

drzeworyty

Przekazuję studentom swoją wiedzę i umiejętności i cieszy mnie, gdy widzę, że się rozwijają - podkreśla prof. Woźniak. - Nauczanie sztuki jest bardzo trudne, ponieważ zakłada rozwiązywanie problemów twórczych. To także dyskusje i wspólne poszukiwania. Lubię pracę ze studentami i jest ona ważna również dla mojego rozwoju.

Prof. Aleksander Woźniak: urodzony w 1978 r. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Aleksandry Simińskiej w Instytucie Sztuk Pięknych UWM w 2002 r. Doktorat na Wydziale Grafiki, ASP w Warszawie w 2009 r., habilitacja na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku w 2014 r. Laureat wielu nagród i wyróżnień w dziedzinie grafiki warsztatowej. Swoje dzieła prezentował na licznych wystawach polskich i zagranicznych, m.in. w Japonii, Szwecji, Niemczech, na Hawajach i w USA.

Mieszka w Szczytnie, jest żonaty, ma 3 córki. W miejscu zamieszkania założył własną pracownię artystyczną. W wolnym czasie lubi czytać oraz pasjonuje się muzyką. Urlop najczęściej spędza z rodziną, wędrując po górach.

lek

Rodzaj artykułu