29 Maja 2023
Okazjonalne informacje
Senat UWM postanowił docenić prof. Marię Siemionow za znaczący wkład w rozwój nauki polskiej i światowej w obszarach medycyny takich jak chirurgia rekonstrukcyjna, medycyna regeneracyjna oraz transplantologia, a także za wybitną działalność naukową, dydaktyczną, organizacyjną i medyczną oraz niezwykłą życzliwość i stałą gotowość do pomagania innym. Promotorem tego doktoratu jest prof. dr hab. n. med. Dawid Larysz.
Prof. Maria Siemionow jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł lekarza. Stopień naukowy doktora nauk medycznych nadała jej w 1985 roku Rada Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu na podstawie rozprawy doktorskiej: Ocena przydatności różnych technik mikrochirurgicznego zespalania tętnic o średnicy mniejszej niż 1 mm, a stopień naukowy doktora habilitowanego w 1992 roku na podstawie rozprawy habilitacyjnej: Hemodynamika mikrokrążenia wolnego płata mięśniowego w badaniu doświadczalnym in vivo. W 2004 roku została mianowana na stanowisko profesora nadzwyczajnego AM w Katedrze i Klinice Chirurgii Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej na Wydziale I Lekarskim Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W 2007 roku prezydent RP nadał jej tytuł naukowy profesora nauk medycznych.
Od 1995 roku prof. Siemionow kieruje oddziałem chirurgii plastycznej i mikrochirurgii w Klinice Medycyny w Cleveland w stanie Ohio, gdzie od 2005 roku jest profesorem na tamtejszym wydziale chirurgicznym.
Na dorobek naukowy Marii Siemionow składają się badania doświadczalne w dziedzinie mikrokrążenia, nerwów obwodowych oraz transplantologii, jak również badania klinicznie w zakresie neuropatii uciskowych, transplantacji twarzy i badań indukcji tolerancji transplantologii. Jej autorytet jest uznany zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Prof. Maria Siemionow działa również na polu wychowawczo-dydaktycznym w Polsce i za granicą. Jest promotorką przewodów doktorskich, które powstały w Laboratorium Mikrochirurgii Cleveland Clinic oraz w University of Illnois w Chicago.
W grudniu 2008 r. dokonała pierwszej w USA udanej operacji przeszczepienia twarzy. Podczas trwającej 22 godziny operacji ośmioosobowy zespół pod jej kierunkiem przeszczepił kobiecie będącej ofiarą postrzelenia ok. 80 proc. powierzchni twarzy pochodzącej od zmarłej dawczyni. Była to najbardziej kompleksowa i rozległa operacja tego typu. Wymagała połączenia licznych kości, mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych. Dzięki przeszczepowi pacjentka odzyskała utraconą w wyniku wypadku szczękę wraz z podniebieniem, górną wargę, policzki, nos, powieki dolne, a także odzyskała zdolność samodzielnego oddychania, mówienia i jedzenia.
W 2009 roku prof. Siemionow została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a Polskie Towarzystwo Lekarskie odznaczyło ją Medalem Gloria Medicinae. W 2008 roku ukazała się jej autobiografia w języku angielskim pt. Face to Face, a w 2010 wydanie polskie pt. Twarzą w Twarz (wydawnictwo Znak). Była odznaczana wieloma prestiżowymi medalami i nagrodami w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych.