25 Styczeń 2023

Aktualności


Akademicki Klub Płetwonurków „Skorpena” ma nową prezeskę – została nią Aleksandra Furmańska, studentka czwartego roku prawa. Jakie plany mają nasi aktywni płetwonurkowie?

Jak się pani czuje w nowej roli?

Być może dla niektórych będzie to zaskoczeniem, ale dołączyłam do „Skorpeny” dopiero w 2022 roku, zatem objęłam funkcję prezeski stosunkowo szybko. To dobrze pokazuje, jak bardzo „Skorpena” jest otwarta na nowe osoby, które chcą działać i  robić coś fajnego. Nie ma żadnego problemu, aby wejść z przysłowiowej ulicy, przedstawić się i powiedzieć, że chciałoby się nurkować. Każdy jest od razu „przygarnięty” i otoczony opieką. Ja nie mam poczucia, że jestem młodsza czy mniej doświadczona, bo wszyscy traktowani są równo. W „Skorpenie” są bardzo doświadczone osoby, które mają nawet kilkudziesięcioletnie doświadczenie w nurkowaniu, a pomimo to nie stwarzają dystansu wobec młodszych. Świetne jest to, że ludzie w różnym wieku, reprezentujący różne zawody czy kierunki studiów potrafią się ze sobą dogadać.

Skąd u pani pasja do nurkowania?

Ta pasja zaczęła się u mnie dzięki „Skorpenie”, bo przyznam szczerze, że wcześniej odczuwałam nawet lęk przed wodą. W dzieciństwie np. napiłam się wody na basenie i chociaż nie była to bardzo niebezpieczna sytuacja, to jednak niesmak pozostał. W „Skorpenie” znalazłam się dzięki mojemu koledze z akademika, który pewnego razu wpadł na pomysł,abyśmy zeszli do piwnicy, do siedziby klubu, i wstąpili do niego. Odparłam mu na to: „Gdzie? Ja do wody? Nie ma takiej opcji, ja się do tego nie nadaję”. Jednak w „Skorpenie” są tak cudowni instruktorzy, że jak już raz zeszłam pod wodę, to nie chciałam z niej wyjść. I tak już zostało.

Jak minął wam ostatni rok akademicki?

Bierzemy udział w dużej liczbie imprez nurkowych – przede wszystkim cyklicznych, ale też czasami pewne pomysły pojawiają się spontanicznie, podczas naszych spotkań. Od razu znajdują się chętni do organizacji i działamy. Ostatnio braliśmy udział w imprezie Diversnight, która jest bardzo fajną inicjatywą, bo nurkowie z całego świata wchodzą pod wodę w tym samym czasie. W wakacje, kiedy na Uniwersytecie jest przestój, organizujemy nasz obóz i można powiedzieć, że wtedy cała Polska zjeżdża się do miejscowości Cerkiewnik na Warmii, gdzie nurkujemy, integrujemy się, śpimy w namiotach, rozpalamy ogniska. Odwiedzają nas również nasi sąsiedzi z piwnicy DS1, czyli Akademicki Klub Turystyczny. Na zakończenie sezonu letniego jeździmy nad jezioro Hańcza koło Suwałk, najgłębsze w Polsce, gdzie jest okazja zanurkować z doświadczonymi nurkami. Jako osoba, która jest świeżo po kursie, mogę powiedzieć, że to jest ogromna wartość dodana, że w „Skorpenie” są doświadczone osoby, które służą radą i pomagają rozwijać pasję.

Ilu członków liczy obecnie „Skorpena”?

Lista naszych członków wciąż jest aktualizowana, ale to kilkadziesiąt osób. Uczestniczyć w życiu „Skorpeny” można nie tylko nurkując, ale także będąc po prostu naszym sympatykiem. Są osoby, które ze względu na swój stan zdrowia czy osobiste powody nie mogą nurkować, ale to nie wyklucza uczestnictwa w naszym klubie. Są tutaj całe rodziny, chłopaki przyprowadzają swoje dziewczyny i odwrotnie. To jest bardzo otwarte środowisko. Np. podczas Diversnight do wody weszła grupa 30 nurków, ale na brzegu czekała porównywalnie duża grupa osób, jeśli nie większa. Na wszystkich czekała gorąca zupa i poczęstunek, więc atmosfera była wspaniała.

Jak można się zgłosić do „Skorpeny”?

Spotkania odbywają się w każdą środę o godz. 20.15 w budynku DS1 przy ul. Kanafojskiego 3 (wejście z boku, od strony Kortówki). Zapraszamy wszystkich, nie trzeba mieć doświadczenia w nurkowaniu – mamy instruktorów, którzy nauczą wszystkiego od podstaw. Mogą przyjść także ci, którzy chcieliby dowiedzieć się czegokolwiek o nurkowaniu lub po prostu porozmawiać.

Jakie macie plany na rok akademicki 2022/23?

Ten rok jest dla nas bardzo ważny, ponieważ będziemy obchodzić 55-lecie klubu, więc jest to ładna i konkretna data. Chcielibyśmy godnie uczcić historię „Skorpeny”, także na niwie ogólnopolskiej. Obchody planujemy na przełom września i października przyszłego roku. Chcemy to dobrze zaplanować i dopasować najlepszy termin. Na pewno będą huczne obchody w Kortowie, a także i jakiś wyjazd z tej okazji. Zapraszam do śledzenia profilu Akademicki Klub Płetwonurków „Skorpena” na Facebooku, gdzie na bieżąco informujemy o naszych działaniach. Będą tam też dostępne informacje o naborze na kurs, który rozpocznie się wiosną.

Rozmawiała Marta Wiśniewska

Rodzaj artykułu