12 Października 2023


W środę 11 października w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM rozpoczęły się spotkania z Biurem Karier. Co tydzień studenci będą mieli okazję porozmawiać z doradczyniami zawodowymi. Planowane są również spotkania z przedstawicielami firm. Na pierwszym spotkaniu zaproszeni goście mówili o kompetencjach przyszłości.

Sala kreatywna na pierwszym piętrze Biblioteki, czyli sala nr 122, stała się 11 października przestrzenią rozmów o przyszłości zawodowej.

Chcemy wyjść naprzeciw studentom, by mogli poznać nas i potencjalnych pracodawców. Ruszyliśmy ze środowymi spotkaniami z Biurem Karier. Spotkania będą się odbywały co tydzień w Bibliotece Uniwersyteckiej. Będziemy dla studentów dostępne między 9 a 14 w sali 122. Można do nas przyjść, by wykonać test kompetencji, porozmawiać, dowiedzieć się, czym zajmuje się Biuro Karier i jak możemy studentom pomóc – mówi Jolanta Sołodow, doradczyni zawodowa z Biura Karier UWM.Na środowe spotkania będziemy zapraszać pracodawców, którzy będą prezentować oferty pracy, staży, praktyk, wolontariatu. Przed każdą środą na naszym profilu na Facebooku będziemy informowali, jaka to będzie firma.

Na pierwszym spotkaniu z cyklu „Środy z Biurem Karier” studenci mogli wysłuchać wystąpień związanych z kompetencjami przyszłości. Dr Marek Piotrowski z Wydziału Nauk Ekonomicznych poruszył temat „Rynek pracy przyszłości: imigrant, robot i osoba z ograniczoną sprawnością ruchową razem w pracy". Zaprezentował możliwości robota kompana z VALET - Projekt WNE UWM. Gość przybliżył problemy współczesnego rynku pracy – kryzys demograficzny i starzenie się społeczeństwa, brak wykwalifikowanych pracowników, napływ imigrantów zarobkowych.

Marek Piotrowski

Zgodnie z prognozami demograficznymi należy spodziewać się dalszego postępu procesu starzenia się ludności Polski i uszczuplania się potencjalnych zasobów pracy. Jedną z głównych strategii łagodzenia negatywnych konsekwencji wspomnianych zjawisk jest coraz bardziej efektywne wykorzystanie zewnętrznych zasobów – mówił dr Marek Piotrowski, zwracając uwagę, jak ważne jest opracowanie kompleksowej polityki imigracyjnej w Polsce i całej UE.

Dr Piotrowski uważa, że szansą dla przedsiębiorców może być wykorzystanie nowoczesnych technologii, także robotów, które mogą pomóc np. osobom z ograniczoną sprawnością ruchową. Przywołał własne badania wskazujące, że poziom aktywności zawodowej osób z ograniczoną sprawnością ruchową jest relatywnie duży. Pojawiały się pytania, co może wykonać robot, a do czego niezbędny jest człowiek. Wśród zebranych wywiązała się dyskusja o problemach absolwentów na rynku pracy, potrzebach pracodawców i zaletach studiów dualnych, które zapewniają przeszkolenie studentów od strony praktycznej i przygotowują do podjęcia pracy w konkretnych zakładach produkcyjnych i firmach technologicznych.

Dr Miłosz Babecki z Wydziału Humanistycznego UWM swoje wystąpienie zatytułował ,,AI i my. Synergia czy konflikt?".

Bardzo ważne jest to, żebyśmy umieli się przede wszystkim dostosować do zmian, ponieważ one są bardzo dynamiczne. Będziemy rozmawiać między innymi o wykorzystywaniu algorytmów sztucznej inteligencji w naszym otoczeniu w różnych obszarach: od humanistyki po bardzo zaawansowane nauki, na przykład inżynieryjne – mówił „Wiadomościom Uniwersyteckim” dr Miłosz Babecki przed spotkaniem ze studentami. – Rozmawiamy o czymś, czego w zasadzie jeszcze rok temu w obecnym wymiarze nie znaliśmy. Czat GPT został upubliczniony w listopadzie 2022 roku i to był kamyk, który ruszył lawinę. W kwietniu 2023 roku do Internetu trafiło ponad 1000 nowych aplikacji wykorzystujących algorytmy sztucznej inteligencji.

Dr Babecki zwrócił uwagę na prognozy ekonomistów, że globalny rynek związany z produkowaniem wszystkiego, co działa w oparciu o sztuczną inteligencję, wynosi już w 2023 roku 196 miliardów na całym świecie. Jego zdaniem ważne jest dostrzeżenie, że wszyscy w to inwestują. Przypomniał, jak bardzo na przestrzeni dekady zmienił się dostęp do informacji i dzisiaj studenci większość dokumentów, książek i danych mają w dostępne przez Internet, także w telefonie.

Przyszłość to, zdaniem wykładowcy z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, dalsze wykorzystanie sztucznej inteligencji i nowe kompetencje.

Musimy być wyposażeni w takie kompetencje, które będą pozwalały nam weryfikować, czy to, co widzimy, jest prawdziwe, czy obraz lub człowiek w sieci nie został wygenerowany przez sztuczną inteligencję. Istotne będą zawody związane z tworzeniem treści, ale też z jej zweryfikowaniem i oceną etyczną komunikacji. Najważniejsze w tej najnowszej rzeczywistości jest to, żebyśmy byli elastyczni nie tylko czasowo i mobilnie, jeśli chodzi o miejsce, ale posiadali też cały czas wewnętrzną ciekawość. To ona powoduje, że będziemy chcieli testować różne rozwiązania – dodał dr Miłosz Babecki.

Kolejne środowe spotkania będą okazją do nowych inspiracji i rozmów, by już w czasie studiów wykorzystać czas i planować swoją zawodową przyszłość.

AW

plakat środy z biurem karier

 

Rodzaj artykułu