08 Luty 2023

Aktualności


Uniwersytet Warmińsko-Mazurski otrzymał defibrylatory na podstawie umowy prewencyjnej, którą władze uczelni podpisały z PZU Życie. Jej celem jest zapobieganie wypadkom lub zmniejszanie ich skutków.

Nowe defibrylatory to urządzenia typu Lifepak CR2. Ponadto do Straży Uniwersyteckiej trafiła torba medyczna PSP R-1, która posiada wyposażenie zgodne z przepisami Państwowej Straży Pożarnej.

- Ważne jest to, że defibrylatory, które otrzymaliśmy, są kompatybilne ze sprzętem, z którego korzystają zespoły ratownictwa medycznego. To znaczy, że jeśli nakleimy elektrody na ciało poszkodowanego, to one posłużą później ratownikom – mogą pojechać z pacjentem na szpitalny oddział ratunkowy. To umożliwia również oszczędności, bo elektrody mogą być użyte tylko raz – podkreśla Kamil Witowicz, szef Straży Uniwersyteckiej UWM.

Nowe defibrylatory trafią do: Działu Obsługi Technicznej i Utrzymania Infrastruktury, Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji „Kortosfera” oraz do nowej siedziby Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk Społecznych. Należy pamiętać, że z takiego urządzenia może skorzystać każdy, kto widzi, że niezbędne jest udzielenie pomocy.  

- O takich właśnie lokalizacjach zdecydowaliśmy, ponieważ w tych miejscach lub w ich obrębie znajduje się wielu pracowników i studentów, więc w razie potrzeby defibrylator będzie łatwo dostępny – wyjaśnia Kamil Witowicz.   

Przy okazji warto przypomnieć, że w przypadkach, w których ktoś, kto znajduje się w Kortowie, uległ wypadkowi lub stracił przytomność, można zadzwonić do Straży Uniwersyteckiej UWM – najlepiej pod czynny całą dobę numer: 532 111 038 lub 89 523 49 09. Wszyscy pracownicy Straży Uniwersyteckiej przeszli kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, a trzy czwarte z nich posiada wyższy stopień przeszkolenia w postaci kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej, co oznacza, że mogą podać np. tlen.

- Przypominam, że zawsze można do nas zadzwonić i poinformować dyżurnego Centrum Monitoringu lub dowódcę zmiany, że doszło do takiego czy innego zdarzenia. Wówczas wykwalifikowani pracownicy przyjadą i udzielą pomocy do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Ponadto poinformują ratowników, do jakiego rodzaju zdarzenia jadą, a więc zespół w karetce będzie mógł się przygotować, dzięki czemu pomoc będzie szybsza i bardziej efektywna. Ponadto w naszych samochodach służbowych znajduje się odpowiedni sprzęt – m.in. nosze, które pozwalają ewakuować daną osobą z miejsca zdarzenia – dodaje Kamil Witowicz.

mw

 

 

 

Rodzaj artykułu