Green Team
Green Team to zespół pracowników i naukowców, realizujący założenia „Agendy Zrównoważonego Rozwoju do 2030 roku”. Green Team działa na rzecz zwiększenia świadomości ekologicznej oraz podejmuje inicjatywy związane z ochroną środowiska. Zespół dąży do zaspokajania potrzeb otoczenia tak, aby nie ograniczać zasobów oraz szans na rozwój kolejnych pokoleń.
Budynki
- Optymalizowanie kosztów zużycia energii oraz zmniejszenie emisji CO₂ poprzez realizację projektów związanych z termomodernizacją obiektów.
- Zamontowanie instalacji fotowoltaicznych.
- Wprowadzenie serwerów chmurowych w Bibliotece Uniwersyteckiej, dzięki którym zrezygnowano z drogiego zaplecza serwerowego, więc oszczędzane są pieniądze i energia elektryczna. W budynku udostępnione są także urządzenia do skanowania, dzięki czemu zmniejszyła się ilość wydruków.
Laboratoria i badania naukowe
- Stosowanie nowoczesnej aparatury, odzyskiwanie i zmniejszanie zużycia odczynników chemicznych.
- Wprowadzenie do użytkowania odczynników o mniejszej uciążliwości dla środowiska oraz zdrowia laborantów.
- Aktualizowanie metod analitycznych zgodnie z koncepcją Zielonej Chemii (z ang. Green Chemistry).
- Sukcesywna rezygnacja z metod badawczych stanowiących obciążenie dla środowiska, np. zamknięcie pracowni izotopowej, dzięki zastąpieniu metod radioimmunologicznych metodami immunoenzymatycznymi.
- Poszukiwanie rozwiązań problemów mających wpływ na zdrowie: zanieczyszczenia wód, gleby i powietrza czy bezpieczeństwa żywności i zwierząt. Zajmowanie się w pracach badawczych kwestiami związanymi z biopaliwem czy odzyskiwaniem energii.
- Powoływanie kierunków i przedmiotów, dzięki którym kształceni są odpowiedzialni społecznie specjaliści, którzy w swojej pracy zawodowej uwzględniają kwestie związane z ochroną środowiska i racjonalnym gospodarowaniem zasobami.
- W czasie zajęć laboratoryjnych oraz konwersatoriów studenci projektują rozwiązania z myślą o swoim najbliższym otoczeniu.
Otoczenie
- Dążenie do całkowitego elektronicznego obiegu dokumentów (usprawnienie i przyspieszenie pracy, ale także zmniejszenie liczby wydruków).
- Segregacja odpadów, zbieranie nakrętek od plastikowych butelek i przekazywanie ich na zbiórki charytatywne.
- Likwidowanie koszy na śmieci spod biurek i zapewnienie koszy do segregacji odpadów.
- Wprowadzanie rozwiązań sprzyjających elektromobilności: wymiana aut spalinowych na elektryczne, budowanie wiat rowerowych, rozszerzenie strefy dla elektronicznych hulajnóg w Kortowie.
- Zasadzanie łąk kwietnych oraz domków dla owadów w kampusie uniwersyteckim.