UWM poza murami

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie angażuje swoich naukowców i pracowników w odpowiedzialne dążenie do działań związanych ze zrównoważonym rozwojem. Jako ośrodek naukowy chce być inicjatorem i kreatorem świadomych rozwiązań i działań w środowisku lokalnym, w Polsce, jak i na świecie.

 

Forum Zielonych Uniwersytetów

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zainicjował powstanie Forum Zielonych Uniwersytetów. Poza olsztyńską uczelnią przynależą do niego jeszcze Uniwersytet Gdański oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Sygnatariusze listu intencyjnego, podpisanego w 2022 roku, zobowiązują się do realizacji działań na rzecz ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju oraz zwiększania świadomości społeczeństwa w zakresie jego wpływu na otoczenie. Środowisko naukowe jest odpowiedzialne za realną zmianę światopoglądową dotyczącą ekologii i klimatu, dlatego też deklaruje podejmowanie działań w zakresie tworzenia innowacyjnych rozwiązań, pomagających w dążeniu do zrównoważonego rozwoju.

 

Klaster energii

Poza realizowaniem wewnętrznych projektów uczelnia angażuje się w działania regionalne. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie należy do olsztyńskiego Klastra Energii, czyli porozumienia podmiotów zajmujących się wytwarzaniem, konsumpcją, magazynowaniem i sprzedażą energii elektrycznej. To krok w stronę zrównoważonego korzystania z energii.

Dla uczelni jest to szczególne zobowiązanie, ponieważ Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie jest największym odbiorcą energii w mieście. Klaster Energii tworzy łącznie dwanaście olsztyńskich podmiotów.

Do jego zadań należą między innymi:

  • osiągnięcie przez członków Klastra neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2040 roku, w szczególności poprzez wykorzystanie OZE, elektromobilność, gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz ograniczenie zużycia wody;
  • zachowanie i poprawa środowiska naturalnego;
  • zapewnienie dostępu do „czystej” energii elektrycznej i cieplnej;
  • poprawa bezpieczeństwa energetycznego;
  • równoważenie zapotrzebowania na energię na obszarze działalności Klastra Energii;pobudzanie innowacyjności w zakresie wytwarzania, dystrybucji, bilansowania, magazynowania energii oraz zarządzania popytem na energię elektryczną, cieplną, paliwa gazowe oraz chłód;
  • skuteczna komercjalizacja wyników prac badawczych uczelni i jednostek naukowych;
  • promowanie rozwoju edukacji.