Agenda zrównoważonego rozwoju
„Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju” została przyjęta w 2015 r. przez 193 państwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Wśród założeń wymienionych w agendzie są m.in. działania chroniące klimat, odpowiedzialna konsumpcja czy promowanie aktywności i zdrowego trybu życia.
Na podstawie zawartych w agendzie idei Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie przyjął, a następnie opublikował dokument „Agenda Zrównoważonego Rozwoju do 2030 r.”, w którym ujęte zostały najważniejsze cele, które Uczelnia zobowiązuje się realizować.
Zgodnie z przyjętą „Agendą Zrównoważonego Rozwoju do 2030 r.” Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zobowiązał się do realizacji sześciu z siedemnastu celów. Wśród nich są:
- Cel 3. Dobre zdrowie i jakość życia
- Cel 4. Dobra jakość edukacji
- Cel 5. Równość płci
- Cel 11. Zrównoważone miasta i społeczności
- Cel 12. Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja
- Cel 13. Działania w dziedzinie klimatu
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie upowszechnia aktywność fizyczną oraz zdrowe nawyki, dofinansowując zajęcia sportowe i rekreacyjne. Dba również o zapewnienie instytucjonalnego wsparcia w walce z wykluczeniami, nieetycznymi postawami, a także przeciwdziała dyskryminacji. Tworzy również instrumenty psychologicznego wsparcia, które pomagają studentom i pracownikom. Dodatkowo uczelnia stale rozwija ofertę kierunków studiów, na których kształceni są specjaliści, z zakresu pomocy psychologicznej, zdrowego stylu życia czy przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym. UWM wspiera swoich pracowników i studentów w prowadzeniu badań oraz wypracowywaniu rozwiązań mających na celu polepszenie jakości życia.
Jako uczelnia publiczna UWM zapewnia równy dostęp do szkolnictwa wyższego i komfortowej nauki. Uczelnia oferuje kierunki kształcenia, które zapewniają studentom zdobycie umiejętności zawodowych niezbędnych do znalezienia dobrej pracy, rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. Aby realizować ten cel, UWM tworzy warunki sprzyjające osobom studiującym, usuwając bariery architektoniczne i wprowadzając planowanie przestrzeni zgodnie ze zrównoważonym rozwojem. Wspiera również osoby ze szczególnymi potrzebami.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie realizuje ten cel, zwiększając świadomość równego traktowania ze względu na płeć. Przeciwdziała przejawom dyskryminacji, przemocy i molestowania, a także zapewnia równość płci m.in. w zakresie wynagrodzeń i możliwości rozwoju zawodowego. Zobowiązuje się również do działań promujących i wdrażających rozwiązania mające na celu ułatwienie godzenia życia rodzinnego, zawodowego i studiowania.
Ważne dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jest zapewnienie łatwego i powszechnego dostępu do zielonych przestrzeni publicznych dla wszystkich. Chce rozsądnie wykorzystywać zasoby oraz łagodzić skutki zmian klimatycznych. Uczelnia dąży również do obniżenia niekorzystnego wpływu miast na środowisko, zaczynając od działań w miasteczku studenckim tj. wprowadzenie i rozwijanie ekomobilności poprzez systematyczne wymienianie floty samochodowej na elektryczną czy tworzenie wiat parkingowych dla rowerów. UWM zobowiązał się także do utworzenia miejsc kreatywnego rozwoju, które będą integrowały społeczność akademicką z mieszkańcami miasta i regionu.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie działa w kierunku racjonalnego zarządzania i zużywania zasobów naturalnych. Do wdrażania praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju zachęca również otoczenie gospodarcze. W swoich priorytetach zakłada prowadzenie rozsądnej polityki zakupowej na całej uczelni, zmniejszenie zużywania papieru do druku (dzięki wprowadzeniu elektronicznego obiegu dokumentów i systemu centralnego druku). W planach ma również przeprowadzenie kampanii edukacyjnych skierowanych do społeczności akademickiej w zakresie racjonalnego korzystania z wody i energii cieplnej w obiektach uczelni.
Środowisko, w którego otoczeniu znajduje się Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie uwrażliwia i zachęca do szczególnego dbania o przyrodę. Dlatego działania, które podejmuje uczelnia, mają m.in. przeciwdziałać zmianom klimatu, ich skutkom, a także zmniejszać ślad węglowy czy obniżać poziom generowania odpadów. Wprowadzane zmiany organizacyjne na uczelni, edukacja i wsparcie badań naukowców, są ściśle związane m.in. z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem.
Pliki do pobrania
Agenda zrównoważonego rozwoju do 2030 roku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Agenda for sustainable development by 2023 at the University of Warmia and Mazury in Olsztyn