Wsparcie studentów i pracowników

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie jest sygnatariuszem Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni. Dokument podkreśla rolę uczelni, w tworzeniu przestrzeni pielęgnującej akademickie wartości, kształcącej społeczne i obywatelskie postawy przyszłych elit, upowszechniającej ideę równości, różnorodności i tolerancji.

 

Wsparcie na UWM

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie przestrzega zasad równości i równouprawnienia. Dzięki nim każdy, bez względu na pochodzenie, rasę, wyznanie czy orientację seksualną, ma takie same szanse na rozwój i edukację. Szczególną rolę odgrywa w tym zakresie Uniwersyteckie Centrum Wsparcia, które dba zarówno o studentów, naukowców, jak i pracowników.

 

Uniwersyteckie Centrum Wsparcia

Uniwersyteckie Centrum Wsparcia oferuje wsparcie psychologiczne, doradztwo zawodowe, pomoc w rozwiązywaniu trudności w nauce, a także organizuje szkolenia i warsztaty dla studentów oraz pracowników. Swoje działania kieruje do osób związanych z uczelnią - niezależnie od wydziału czy kierunku studiów. Pomoc oferowana przez Uniwersyteckie Centrum Wsparcia jest bezpłatna i dyskretna.

 

Rzecznik do spraw Równości Szans

Rzecznik ds. Równości Szans na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie zajmuje się przede wszystkim przypadkami nierównego traktowania ze względu na płeć, wiek, orientację seksualną, niepełnosprawność, pochodzenie etniczne czy religię. Osoby, które uważają, że padły ofiarą dyskryminacji, mogą skontaktować się z Rzecznikiem, aby uzyskać poradę i wsparcie lub zgłosić sprawę przez odpowiedni formularz.

 

Komisja do spraw Równości Szans

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie działa Komisja ds. Równości Szans. Do jej zadań należy współpraca z Rzecznikiem ds. Równości Szans, opiniowanie zgłoszeń w zakresie działań dyskryminacyjnych oraz wydawanie opinii w toczących się postępowaniach, inicjowanie rozwiązań na rzecz równego traktowania dla całej społeczności akademickiej, upowszechnianie wiedzy o zasadach równego traktowania.

 

Specjalistka ds. Równouprawnienia

Decyzją władz na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie powołana została specjalistka ds. równouprawnienia, która wspiera działania podejmowane przez Rzecznika ds. Równości Szans oraz Komisję ds. Równości Szans. Jej zadaniem jest promowanie i upowszechnianie wiedzy o równym traktowaniu zarówno wśród pracowników, jak i studentów. Zajmuje się także analizą potrzeb społeczności akademickiej, szczególnie grup narażonych na dyskryminację, oraz wdrożeniem i ewaluacją Planu Równości Płci.

 

Procedury dla równości

Wizję, uczelni równej dla wszystkich, określają dokumenty przyjęte przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Należą do nich m.in. Plan Równości Płci, Procedura przeciwdziałania dyskryminacji czy procedura antymobbingowa. Dokumenty te dostępne są na stronie równie traktowanie.

 

Wsparcie psychologiczne i likwidowanie barier

Na uczelni działa Ośrodek Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji „Empatia” oferujący pomoc psychologiczną i terapeutyczną wszystkim potrzebującym. Można zgłosić się do niego samodzielnie i porozmawiać o problemie lub wysłać zawiadomienie online. Empatia stworzyła i udostępniła również narzędzie, które pomaga we wstępnej diagnozie swojego aktualnego samopoczucia. Pozwala ono ustalić, czy osobie rozwiązującej tekst potrzebna jest pomoc psychologiczna bądź wsparcie.

Działanie ośrodka uzupełnia streetworker, czyli osoba, która odpowiada na potrzeby i problemy zauważone w społeczności akademickiej. Jej działania mają również wspierać przedsięwzięcia w zakresie wzmacniania dostępu do edukacji, wsparcia psychologicznego i przeciwdziałania dyskryminacji.

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie funkcjonuje również Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami, które tworzy sprzyjające warunki pracy i studiowania osobom z niepełnosprawnościami, zapewniając asystenta, pomoc psychologiczną czy oferując specjalistyczne narzędzia niezbędne do nauki i pracy.