25 Styczeń 2023

Aktualności


W 2023 roku obchodzimy 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zmienił wygląd jednego z akademików w Kortowie. Na ścianie domu studenckiego nr 2 pojawił się mural poświęcony największemu polskiemu astronomowi.

UWM czuje się spadkobiercą idei przyświecających Mikołajowi Kopernikowi. Wyrazem tego jest np. odwołanie do wielkiego astronoma w tekście ślubowania składanego przez studentów dołączających do wspólnoty akademickiej. Kopernik, przez lata związany z Olsztynem i regionem, ma być dla nich wzorem wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Od teraz będzie im o tym przypominał także mural, który pojawił się w centrum Kortowa, a który przedstawia wyobrażenie najpopularniejszego polskiego astronoma jako studenta UWM.

Mural nawiązujący do postaci Mikołaja Kopernika powstał dość szybko. Inspiracja przyszła z otoczenia.

– Hasło „Gdyby Kopernik studiował dziś w Kortowie...” ma pobudzać wyobraźnię potencjalnego odbiorcy – mówi Małgorzata Śpiewak, autorka projektu. –  Czy Kopernik słuchałby Radia UWM FM? Czy czytałby nasze „Wiadomości Uniwersyteckie”? Co więcej, czy byłby czynnym uczestnikiem organizowanej przez samorząd studencki Kortowiady? Jak by wyglądał, gdybyśmy mieli szansę spotkać go w miasteczku uniwersyteckim lub minąć się z nim w sali wykładowej? To tylko kilka z pytań, które mogą nam przychodzić na myśl, ale na pewno każdy z nas znajdzie ich znacznie więcej.

 

Fot. Mateusz Kowalski

„Kortowski” Kopernik nie jest taki, jakim pamiętamy go z pomników.

– W związku z tym, że znany nam obecnie wizerunek Kopernika możemy opierać jedynie na trzech obrazach olejnych z XVI wieku, nasza XXI-wieczna wersja jest ich całkowitym przeciwieństwem – przyznaje autorka projektu. – Chcieliśmy, aby wizja kortowskiego Kopernika była przedstawiona w sposób jak najbardziej przyjazny studentom, bo to przecież oni tworzą charakter Kortowa, dlatego też stylistyka muralu związana jest z motywem radości i zabawy.

A skoro o radości mowa, to z efektu zadowolony jest pomysłodawca uczynienia ze ściany DS 2 miejsca dla artystycznego hołdu Kopernikowi, czyli kanclerz UWM, Bogusław Stec.

 – To mała rzecz, ale cieszy – przyznał w rozmowie z Radiem UWM FM. – Cieszy nie tylko dlatego, że jest pierwszy i piękny, ale także dlatego, że zaprojektowała go absolwentka Wydziału Sztuki UWM i nasza pracownica.

Jak zapowiada Bogusław Stec, podobnych murali ma się w Kortowie pojawić więcej. – Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda się stworzyć przynajmniej dwa nowe – zaznaczył kanclerz.

Autorka muralu, Małgorzata Śpiewak, od niedawna pracuje w Dziale Marketingu UWM. Z wielkim astronomem łączy ją zainteresowanie… ciałami niebieskimi. Na swoim koncie ma m.in. projekt artystyczny, którego motywem przewodnim był Księżyc. Zainspirowana jego fazami i nieoczywistością wpływu, jaki na nas wywiera, przygotowała 365 plakatów techniką druku pigmentowego. Wybrane prace od wiosny można oglądać w Galerii Rektorskiej UWM.

– Mamy nadzieję, że sam mural odświeży nieco obraz naszego miasteczka, stanie się jego charakterystycznym elementem – mówi Małgorzata Śpiewak. – Może będzie miejscem spotkań, na które studenci będą umawiać się hasłem: „To co, widzimy się pod Kopernikiem?”.

 

Fot. Mateusz Kowalski

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jest jednym z organizatorów Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który odbędzie się w 2023 roku w Toruniu, Krakowie i Olsztynie. Przygotowują go wspólnie z UWM Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Polska Akademia Nauk. Inauguracja Kongresu odbędzie się 19 lutego w Toruniu, w 550. rocznicę urodzin astronoma.

Nasz Uniwersytet będzie także organizatorem szeregu innych wydarzeń odwołujących się do dziedzictwa Mikołaja Kopernika. W Olsztynie odbędzie się w 2023 roku m.in. XI Kongres Polonii Medycznej i IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich, a także jubileuszowa Konferencja LOFAR Meeting. Nie zabraknie też inicjatyw o charakterze np. artystycznym, a nawet rozrywkowym, bo o promocję Roku Kopernika zadbają m.in. organizatorzy Kortowiady. Więcej szczegółów poznamy już wkrótce.

Przypomnijmy, że 16 listopada Senat RP jednogłośnie przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. W posiedzeniu, podczas którego zapadła oficjalna decyzja w tej sprawie, na zaproszenie marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego, udział wziął prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM.

Do Roku Kopernika nasz region przygotowuje się od dłuższego czasu. Rektor UWM reprezentuje społeczność Uniwersytetu także w komitecie honorowym zrzeszającym przedstawicieli najważniejszych instytucji Warmii i Mazur.

Daria Bruszewska-Przytuła

Rodzaj artykułu