07 Luty 2023

Wydarzenia


Grupa Artystyczna Rezerwa Twórcza UWM zaprasza do wspólnego malowania obrazu pt. Nasze Niebo Kopernika. Wydarzenie potrwa od 13 do 17 lutego – tak, aby praca była gotowa na urodziny Mikołaja Kopernika i Dzień Nauki Polskiej, które przypadają 19 lutego.

Malowanie rozpocznie się 13 lutego o godz. 9.00 w Starej Kotłowni w Kortowie. Będzie odbywało się codziennie do godz. 14.00 w tym samym miejscu, a w środę 15 lutego nastąpi zmiana lokalizacji – artyści przeniosą się do Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie (ul. Tuwima 10).   

Na obrazie o powierzchni 80 cm na 100 cm zaznaczono ołówkiem 832 kwadraty. Każdy z uczestników będzie mógł pomalować jeden kwadrat o powierzchni 3 na 3 cm kw. Może być sam kolor lub dowolna kompozycja. Wszystko to, co autor uzna za stosowne i zainspirowane niebem Kopernika. Malowanie odbędzie się za pomocą farb akrylowych (pędzle i farby będą na miejscu). Każdy z autorów wpisze się do pamiątkowej Księgi Autorów, podając swoje nazwisko oraz koordynaty swojego kwadratu (dzięki współrzędnym łatwo będzie można odnaleźć indywidualny wkład każdego autora). Liczba autorów ograniczona jest liczbą wyznaczonych kwadratów.

Jest to przedsięwzięcie integracyjne środowiska akademickiego oraz mieszkańców Olsztyna. Organizatorzy chcą uczcić zarówno rok Mikołaja Kopernika, jak i rocznicę urodzin najsłynniejszego polskiego astronoma. Świętowany będzie również Dzień Nauki Polskiej. Obraz, który powstanie zostanie udostępniony na wystawach organizowanych w różnych miejscach Olsztyna i regionu. Nasze Niebo Kopernika będzie także rekwizytem, służącym do opowiadania o nauce i badaniach naukowych.

Sposób wykonania i efekt końcowy symbolizuje naukę i tworzenie wiedzy. Najkrócej opisać można to jako 3 razy K. Po pierwsze kumulatywnie, bo efekty zarówno pracy malarzy, jak i badań naukowych sumują się w ciągu kolejnych lat i wieków, a każde pokolenie uczonych i naukowców korzysta z dorobku poprzedników, uzupełniając je swoim wkładem. Po drugie kolektywnie – praca malarska, tak jak i wiedza ludzka, powstaje zbiorowym wysiłkiem wielu osób. Zwłaszcza współcześnie nauka rozwija się w licznych zespołach badawczych. W pojedynkę niewiele już można zdziałać. Nauka potrzebuje współpracy, tak jak nasze wspólne malowanie. Po trzecie konektywnie – bo wiedza i artystyczne pomysły rozproszone są w wielu głowach i razem, w interakcji, ujawniają swą złożoność i ogrom zgromadzonych faktów, teorii, przemyśleń. Niebo Kopernika powstanie - tak jak i wiedza naukowa - we współpracy. Efekt będzie niespodzianką – nie  był zaplanowany, ani wcześniej zaprojektowany. To suma indywidualnych wizji, pracy i osobistej interpretacji frazy „niebo Kopernika”. Efekty badań naukowych i wiedza ludzka także są sumą indywidualnego wkładu wielu osób i wielu pokoleń. Efekt nieprzewidziany i niezaplanowany choć spójny.

Po namalowaniu, wspólne dzieło zostanie udostępnione szerokiej publiczności do kontemplacji, dyskusji i kolejnych inspiracji. Grupa Artystyczna Rezerwa Twórcza UWM zaprasza do kontynuacji w dowolnej formie: dyskusji, komentarzy, prac malarskich czy muzycznych. Niebo, jakie widział Mikołaj Kopernik, jest ogromne, z mnóstwem galaktyk, gwiazd, czarnych dziur i planet. Jest w nim miejsce i na Twoją kreatywność oraz aktywność. Będziemy pokazywać Nasze Niebo Kopernika na wystawach, by opowiadać o nauce i o dziele Mikołaja Kopernika oraz o przewrotach kopernikańskich w nauce.

Przedsięwzięcie odbywa się pod patronatem:

Dr. hab. Jerzego Przyborowskiego, prof. UWM, rektora UWM w Olsztynie

Prof. dr. hab. Andrzej Ciereszko, prezesa Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku

Prof. dr. hab. Mariusza Piskuły, dyrektora Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie

 

Więcej informacji można znaleźć na Facebooku.

Rodzaj artykułu