15 Kwietnia 2024
Wydarzenia
Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Do zobaczenia w Bibliotece Uniwersyteckiej (sale 306/307), 24 kwietnia o godzinie 12.00.
Jak rele i bambiki pojawiły się w polszczyźnie?
Kolejne plebiscyty PWN na Młodzieżowe Słowo Roku zaskakują wynikami. Pojawiają się w nich zupełnie nowe wyrazy czy konstrukcje językowe, często trudne do zrozumienia dla ludzi, którzy na co dzień nie mają styczności z młodzieżą. Ta z kolei okazuje się bardzo kreatywna, jeśli o język idzie. Polszczyzna naturalnie się zmienia, przejawiają się w niej rozmaite tendencje, będące niejako odzwierciedleniem stale zmieniającego się świata. Wydaje się także uzasadnione, że znaczny wpływ na te zmiany mają młodzi ludzie. Skąd właściwie czerpią inspiracje do tworzenia takich słów jak rel, oporowo czy bambik?
Język kreuje rzeczywistość
O tym, że język jest naszą wizytówką, wiadomo nie od dziś. W końcu nawet gdy nie mówimy stricte o sobie, przekazujemy na swój temat mnóstwo informacji – przez słownictwo, jakim się posługujemy, czy sposób, w jaki konstruujemy nasze komunikaty etc.
Jaki więc obraz Polaków prezentuje język współczesnej młodzieży i wszechobecne delulu wraz z sigmami? O jakich zmianach w świecie nas informują? Obserwacjami na ten temat podzieli się już 24 kwietnia nasza gościni. Podczas spotkania będziemy też rozważać, czy wspomniane delulu, sigmy i bambiki zagrażają polszczyźnie. Czy nowa leksyka w jakikolwiek sposób narusza tę tradycyjną?
Poszukajmy odpowiedzi wspólnie! Już…
-
24 kwietnia o 12.00,
-
w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM (ul. M. Oczapowskiego 12 B.),
-
w salach 306, 307.
Do zobaczenia!
Alina Naruszewicz-Duchlińska
Prof. dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska – lingwistka, autorka 6 monografii naukowych (7 jest w trakcie powstawania) i ponad 60 artykułów, które można wpisać w następujące kręgi tematyczne: nazwy własne, dyskurs medialny, teksty z zakresu kultury popularnej, genologia lingwistyczna, językowa komunikacja internetowa. Kieruje Katedrą Języka Polskiego i Logopedii oraz kwartalnikiem naukowym „Prace Językoznawcze”. Lubi bawić się słowami i je obserwować. Kolekcjonuje pierwsze zdania przeczytanych książek i dobre wspomnienia.