28 Listopada 2023

Wydarzenia


Od 6 listopada na uczelni rozpoczęła się charytatywna zbiórka na leczenie Aleksandry Kacprzyk, pracownicy UWM. W środę 6 grudnia odbędzie się mikołajkowy koncert charytatywny, w czasie którego wystąpią m.in. Stanisław Soyka i Enej.

Aleksandra Kacprzyk od 11 lat pracuje w Sekcji Socjalnej UWM. Zna ją wielu pracowników ze wszystkich jednostek organizacyjnych. To do jej rąk wcześniej trafiały wnioski tych, którzy potrzebowali np. dofinansowania do wczasów albo finansowego wsparcia w postaci choćby zapomogi. Teraz to ona potrzebuje pomocy. Dziesięć miesięcy temu zdiagnozowano u niej nowotwór. Ma najbardziej złośliwego, niezwykle agresywnego i szybko rozprzestrzeniającego się, potrójnie ujemnego raka piersi, który nie reaguje na chemioterapię.

Aby się leczyć, pani Ola potrzebuje wsparcia finansowego. Jej znajomi i przyjaciele z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego postanowili pomóc jej w zdobyciu funduszy. 

Zbiórka i licytacje 

Od 6 listopada w Kortowie rozpoczęła się zbiórka. Za zgodą kanclerza Bgusława Steca na terenie kampusu do 6 grudnia będą stały puszki. Znajdziemy je w budynku Rektoratu (Kancelaria Ogólna) i w biurze Sekcji Spraw Socjalnych (Prawocheńskiego 4), której pracownicą jest pani Aleksandra. Tam będą też sprzedawane bilety-cegiełki w cenie 40 zł upoważniające do wejścia na koncert charytatywny. Zakupu cegiełek można również dokonać, wpłacając 40 zł na konto Fundacji (nr konta: 52 1050 1025 1000 0090 3010 4252, tytuł przelewu: Aleksandra Kacprzyk). Okazanie potwierdzenia płatności upoważnia do odbioru cegiełki w Sekcji Socjalnej.  

W wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość przesłania dowodu wpłaty na adres socjalny@uwm.edu.pl i odbioru biletu przed rozpoczęciem koncertu, przy wejściu. Wtedy też będzie można kupić wejściówkę na koncert, ale organizatorzy zastrzegają, że liczba biletów jest ograniczona, więc lepiej zrobić to wcześniej. Posiadacze biletów wezmą też udział w loterii przeprowadzonej na koniec koncertu, a do wygrania będą upominki od sponsorów.

Warto też pamiętać, że wolontariusze zbierający pieniądze na rzecz pani Oli, posiadają stosowne identyfikatory oraz koszulki z napisem "Fundacja Rakiety", a zbiórka odbywa się wyłącznie do oznakowanych, zaplombowanych puszek. Organizatorzy zachęcają także do przekazywania darów na licytację. Nie muszą to być przedmioty, może to być np. kolacja z dziekanem.

Przyjaciele i znajomi Aleksandry Kacprzyk nawiązali współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami, sportowcami, instytucjami. Dzięki temu na licytację trafią m.in. kursy nauki jazdy konnej i nurkowania, weekend w hotelu ze spa, bilety na wydarzenia sportowe oraz kulturalne, vouchery na usługi, gadżety sportowe itd. Będzie można także licytować prace artystyczne studentów i pracowników oraz przekazane przez władze uczelni i dziekanów poszczególnych wydziałów UWM.

Uniwersytecki Mikołajkowy Koncert Charytatywny – gramy dla Oli

Z myślą o pani Oli 6 grudnia w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM odbędzie się koncert charytatywny. To inicjatywa pracowników Uniwersytetu wspieranych przez Fundację Onkologiczną Rakiety.

Koncert rozpocznie się o godzinie 18. Będzie akustyczny. Ma nie być typowo świąteczny i nie będzie na nim jeszcze kolęd, ale, jak zaznacza jego koordynator, utwory mają być nastrojowe, dawać nadzieję i siłę do działania.

Swoje wsparcie pani Oli zgodzili się okazać artyści znani nie tylko ze swoich świetnych występów, ale i z otwartych serc. W czasie koncertu, który odbędzie się pod hasłem „Gramy dla Oli”, na scenie w Kortowie wystąpią: Enej, Stare Drobne Małże, The Doctors oraz Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka. Gwiazdą wieczoru będzie Stanisław Soyka.

Aby zdobyć bilety upoważniające do udziału w tym niezwykłym i charytatywnym wydarzeniu, wystarczy wrzucić 40 zł do specjalnej puszki w Sekcji Socjalnej (ul. Prawocheńskiego 4). Cała zebrana kwota zostanie przekazana na leczenie pani Oli.

Podczas koncertu odbędą się licytacje przedmiotów, usług oraz voucherów uprawniających do udziału w wyjątkowych wydarzeniach (są wśród nich m.in. kurs nauki jazdy konnej, nurkowanie, weekend w hotelu ze strefą spa, wyjazdy na wydarzenia sportowe, kulturalne, vouchery na gadżety sportowe itd.). Licytacje będą dostępne także na portalu Allegro Charytatywni.

W dniu koncertu w sklepiku „Dar Serca” pojawią się ofiarowane przez darczyńców przedmioty, wśród których na pewno nie zabraknie rękodzieła. Na koncert warto wziąć gotówkę, ale będzie też możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych.

Akcja profilaktyczna

Zanim jeszcze wybrzmią pierwsze utwory koncertu, będzie można wziąć udział w akcji profilaktycznej. Od godziny 17 w Centrum Konferencyjnym Fundacja Rakiety przeprowadzi warsztaty w zakresie prawidłowego samobadania przy użyciu fantomów piersi, jąder oraz skóry. Studenci z Koła Ratownictwa Medycznego przygotują stanowiska do reanimacji i będą na miejscu szkolić chętne osoby. Będzie można się również zarejestrować jako dawca szpiku w fundacji DKMS.

Mikołajkowy wieczór nie będzie jedyną okazją, by zrobić coś dobrego dla innych. Tego samego dnia w godz. 9-12 na parkingu przy ul. Oczapowskiego 5 (przed Wydziałem Bioinżynierii Zwierząt)  stanie ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, gdzie będzie można oddać krew.

Aby móc myśleć o innych, warto zadbać także o samych siebie. Od 8 do 10 grudnia w godz. 9-18 na parkingu przy ul. Oczapowskiego 4 (przy Wydziale Nauk Ekonomicznych) stacjonować będzie Mammobus. Będzie w nim można wykonać profilaktyczne badania mammograficzne. O tym, w jaki sposób należy się przygotować do badania oraz dokonać rejestracji, informacje zostaną przekazane społeczności akademickiej mailowo. Panie będące pracownicami Uniwersytetu mają zapewnione pierwszeństwo.

Choroba zmienia świat nagle

Aleksandra Kacprzyk jest wzruszona zaangażowaniem społeczności akademickiej i ma nadzieję, że jej historia zachęci inne kobiety do regularnych badań.

O chorobie mówić nie jest łatwo.

W styczniu się dowiedziałam o nowotworze, w lipcu miałam operację usunięcia piersi i węzłów chłonnych. Przeszłam chemioterapię. Nie zareagowałam na wlewy. Jestem teraz na chemioterapii w tabletkach. Żeby przystąpić do immunoterapii, muszę zakończyć obecny cykl chemioterapii. Wtedy czekają mnie ponowne badania – mówi Aleksandra Kacprzyk.

O immunoterapii dowiedziała się od lekarzy. Niestety, nie jest ona refundowana, a koszty są ogromne: koszt jednego wlewu to 12 tys. zł, a trzeba go powtarzać co trzy tygodnie przez dwa lata.

Aleksandra zwraca uwagę na samobadanie piersi, które każda kobieta powinna wykonywać co miesiąc.

–  Chodziłam regularnie na badanie USG i mammografię. To miała być tylko torbiel – mówi. I zaznacza: – Ważne, żeby się dziewczyny same badały i ze wszystkimi guzkami zgłaszały się do lekarza. To jest bardzo ważne. Człowiek sobie nie zdaje sprawy z tego, ile młodych osób choruje.

Fundacja Onkologiczna Rakiety, pod którą opiekę trafiła, promuje profilaktykę onkologiczną oraz wspiera swoich podopiecznych na każdym etapie ich leczenia. Jedną z form takiej pomocy jest organizacja zbiórek na rzecz Funduszu Ratunkowego, leków nierefundowanych czy też zabiegów wzmacniających organizm podczas chemioterapii. Dzięki Fundacji Rakiety Aleksandra może prowadzić zbiórkę na walkę z chorobą. Dostaje również wsparcie i informacje potrzebne na czas leczenia. Fundacja posiada stałą zgodę na organizację zbiórek publicznych. 100% przekazanych pieniędzy trafia do podopiecznych.

Przyjaciele okazują wsparcie

– Szczególne podziękowania kieruję do władz uczelni: do pana kanclerza i pana rektora, bo w ciągu dosłownie kilkunastu godzin dostałem decyzję o użyczeniu nieodpłatnym auli kongresowej w Centrum Konferencyjnym. Koncert będzie kulminacją wydarzeń, ale zbiórkę chcemy wypromować wcześniej – mówi Mariusz Kurowski z Działu Obsługi Obiektów UWM, koordynator koncertu i wydarzeń towarzyszących. I dodaje: – Podzieliliśmy się rolami. Adam Borkułak, brat Aleksandry, zajmie się oprawą muzyczną, zespołami i konferansjerką podczas koncertu. Zawiązaliśmy nieformalny komitet organizacyjny, ja jestem koordynatorem. Są w nim m.in. koleżanki i koledzy z Działu Obsługi Obiektów, Działu Inwentaryzacji, Straży Uniwersyteckiej oraz Sekcji Socjalnej, gdzie pracuje Ola oraz innych działów uczelni, których nie sposób wymienić.

Mariusz Kurowski zaznacza, że chciałby, aby koncert charytatywny dla pracowników i studentów był na stale wpisany do kalendarza, aby można było pomóc tym, którzy tego potrzebują. Mamy w społeczności UWM osoby, które ciężko chorują, ale trudno jest im o pomoc prosić. Jak podkreśla koordynator koncertu, trudno jest mówić o chorobie, ale w zmaganiach z nią ważne jest wsparcie bliskich i przyjaciół. To ono dodaje sił.

Zapytaliśmy organizatora wydarzenia, dlaczego pomaga.

To jest odruch. Każdy ma w DNA zapisane pomaganie. Każdy ma w sobie podkłady dobra. My często dzielimy się sukcesem, a nie potrafimy mówić o swoich trudnych chwilach. Ola otworzyła się i opowiedziała o swojej chorobie. Koncert jest częścią pomocy dla niej. Chcemy nie tylko pomóc jej finansowo, ale też dodać jej otuchy. Wiemy, że wróci do nas – dodaje Mariusz Kurowski.

Zbiórkę można także wesprzeć >>> na stronie Fundacji Rakiety

red.

Rodzaj artykułu