18 Listopada 2024
Wydarzenia
Ishbel Szatrawska urodziła się w Olsztynie. Jest autorką mazurskiej opowieści pt. „Toń”, za którą otrzymała w 2024 r., zarówno od jury, jak i czytelników, Wawrzyn Warmii i Mazur. Ta sama powieść została także uhonorowana nagrodą Krakowska Książka Miesiąca Stycznia 2024 oraz była nominowana Nagrody Nike 2024 i Nagrody Conrada 2024.
„Toń” opowiada, jak czytamy na stronie internetowej pisarki, „losy kilku pokoleń rodziny związanej z dawnymi Prusami Wschodnimi, gdzie od wieków mieszały się tożsamość polska, mazurska, niemiecka i litewska: Historię babki Janki, arystokratki Gudrun i jej ukochanego Maxa – niemieckiego chirurga, ciotki Gertraud, syna Janki – Wolfa, i wreszcie Alicji – najmłodszej z rodziny, antropolożki, która musi zmierzyć się z koniecznością sprzedaży rodzinnej siedziby nad Gubrem – domu pełnego wspomnień i naznaczonego tajemnicą. Śledzimy losy bohaterów i bohaterek, począwszy od czasów wojny, katastrofy Königsbergu i Rastenburga, sowieckiej nawałnicy, przez komunistyczną Polskę – już odmienioną, gdzie o przeszłości nie mówi się wcale lub mówi się szeptem – aż do czasów współczesnych, w których rozgrywa się nowy uchodźczy dramat”.
Prof. Joanna Chłosta-Zielonka w podsumowaniu roku 2023, które ukazało się na stronie UWM, wskazała tę premierę jako jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych i zaznaczyła: „Książka Ishbel Szatrawskiej pt. „Toń” (...) zobrazowała po raz pierwszy w tak doskonały sposób problematykę mazursko-niemiecko-polską, związaną z, będącymi konsekwencją II wojny światowej, przeobrażeniami terytorialnymi, narodowymi, kulturowymi i obyczajowymi obecnych Warmii i Mazur, a także przedstawiła trafną refleksję o współczesnym życiu”.
Wydana w 2022 roku sztuka „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia” (przedstawiająca historię ocalałego z Zagłady łódzkiego Żyda, który w pogoni za karierą aktorską wyruszył do Hollywood, a którego życie komplikują agenci FBI) przyniosła z kolei autorce nominację do Paszportu „Polityki”, nagrodę Odkrycie Empiku 2022 oraz nagrodę Krakowska Książka Miesiąca Lutego 2023. Prof. Bernadetta Darska, literaturoznawczyni z UWM tak pisała o książce w swojej recenzji: „Znakomite wyczucie dialogów, świetne niuansowanie emocji, celne rozgrywanie gier słownych i stereotypów kulturowych, wreszcie nieoczywista, odsłaniana fragmentami historia życia tytułowego Hersha Libkina – taka jest debiutancka książka doświadczonej autorki tekstów dramaturgicznych Ishbel Szatrawskiej”.
Spotkanie z Ishbel Szatrawską odbędzie się 18 listopada o godz. 11.30 w Auli Teatralnej Wydziału Humanistycznego.