28 Marca 2025

Wydarzenia


Czwarty – przedostatni – wykład otwarty w tegorocznym cyklu „Naukowych śród na UWM” już niebawem! A będzie to okazja, by pochylić się nad… dobrostanem zwierząt. O temacie z naukowego punktu widzenia opowie nie kto inny jak dr inż. Justyna Błażejak z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt. 

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Do zobaczenia w Bibliotece Uniwersyteckiej (sale 306/307), 9 kwietnia o godzinie 12.00. 

Myślistwo: dobro czy zło?  

Polowanie na zwierzęta to temat niewątpliwie kontrowersyjny, wzbudzający emocje. W dyskusji nierzadko emocje wypierają rzeczowe argumenty. Czy tak naprawdę sprawa myśliwych jest możliwa do jednoznacznego rozstrzygnięcia w kategoriach dobra lub zła? Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy łowiectwa wydają się stanowczo stać przy swoich racjach i raczej trudno w tej sytuacji o kompromis lub wzajemne zrozumienie. Ale czy kompromis ten jest niewykonalny? O tym opowie nasza naukowczyni podczas wykładu i podejmie się próby znalezienia złotego środka między dwoma, bezsprzecznie, skrajnymi biegunami. 

  

Połączenie tradycji z dbałością o dobrostan zwierząt – czy to możliwe?  

Wydawać by się mogło, że polowanie na zwierzęta stoi w opozycji do ich ochrony. Przeciwnicy myślistwa głośno podnoszą, że działalność łowiecka nie ma etycznego uzasadnienia – jest to de facto pozbawianie życia zwierząt. Ale czy myśliwi robią to bezmyślnie i bez sensu? Jak się ma do tego prawo i czy każdy może polować? W tym miejscu należy też wspomnieć o rozróżnieniu między myśliwymi a kłusownikami – a to nie pozostaje bez znaczenia w dyskusji na temat dobra zwierząt. Czyja działalność jest uzasadniona, a czyja nielegalna? Przyjdźcie na wykład i posłuchajcie dr inż. Justyny Błażejak! 

  

Chcesz poznać naukową perspektywę na temat zwierząt, ich ochrony i łowiectwa? Zapamiętaj:  

  • 9 kwietnia o 12.00,  

  • Biblioteka Uniwersytecka UWM (ul. M. Oczapowskiego 12 B),  

  • sale 306/307.  

Zapraszamy!   

Rodzaj artykułu