17 Lutego 2025
Wydarzenia
Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Do zobaczenia w Bibliotece Uniwersyteckiej (sale 306/307), 26 lutego o godzinie 12.00.
Kto i dlaczego używa wulgaryzmów?
Wulgaryzmy nierzadko kojarzą się ze społecznym marginesem. Tymczasem przeklinają niemal wszyscy, język staje się coraz bardziej swobodny, nawet dosadny. Choć brzydkie słowa znane są od wieków, można odnieść wrażenie, że współcześnie na dobre zadomowiły się w komunikacji, nie tylko tej potocznej. Przestrzeń publiczna bywa coraz częściej okraszona językiem pozbawionym delikatności. To się dzieje.
W trakcie wykładu, pod kierunkiem prof. Wołk, będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak się dzieje i jaką funkcję pełnią wulgaryzmy. Dlaczego wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich codzienności? Co nam dają? A co być może odbierają?
Jak Cię widzą (słyszą), tak Cię piszą?
O tym, że język jest naszą wizytówką, wiadomo nie od dziś. W końcu nawet gdy nie mówimy stricte o sobie, przekazujemy na swój temat mnóstwo informacji – przez słownictwo, jakim się posługujemy, sposób, w jaki konstruujemy nasze komunikaty etc. Wydaje się, że Polacy są z wulgaryzmami nierozłączni, a czasem nawet bywają z nich dumni. Na pewno cechuje nas w tej kwestii wielka kreatywność, w końcu bazujemy na zaledwie kilku podstawowych wulgaryzmach i z powodzeniem czerpiemy z dobrodziejstw systemu słowotwórczego.
Jaki jest więc obraz Polaków w kontekście używania wulgaryzmów?
Poszukajmy odpowiedzi wspólnie! Już…
-
26 lutego o 12.00,
-
w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM (ul. M. Oczapowskiego 12B),
-
w salach 306, 307.
Do zobaczenia!
Mariola Wołk
Dr hab. Mariola Wołk, prof. UWM pracuje w Katedrze Języka Polskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jej zainteresowania naukowe dotyczą semantyki i składni współczesnego języka polskiego, pragmatyki, leksykografii współczesnej, wcześniej także tekstologii (problematyka gatunków mowy). Uczestniczyła w pracach nad „Wielkim słownikiem języka polskiego PAN” pod red. Piotra Żmigrodzkiego (opracowywanie haseł typu: funkcyjne). Brała także udział w pracach nad „Przewodnikiem językowo-encyklopedycznym po gramatyce semantycznej języka polskiego w ujęciu historycznym” pod kierunkiem Macieja Grochowskiego. Jest autorką dwóch monografii: „Ogłoszenie jako akt mowy i gatunek tekstu. Studium z semantyki i składni” (Toruń 2007) i „Nonsens i zjawiska pokrewne. Studium semantyczne” (Olsztyn 2017) oraz ponad pięćdziesięciu artykułów naukowych opublikowanych w większości w renomowanych czasopismach ogólnopolskich. W ramach działalności popularyzatorskiej współpracuje z lokalnymi mediami: z Radiem Olsztyn (audycja „Bezbłędnik językowy”) i z Radiem UWM FM (autorski cykl „Mity o języku”). Jest pomysłodawczynią i koordynatorką Pogotowia Językowego UWM.