28 Grudnia 2023

Wydarzenia


Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jak co roku bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Noc Biologów". W piątek 12 stycznia przedstawiciele UWM zaproszą wszystkich chętnych na wystawy, warsztaty, prezentacje i inne wydarzenia przybliżające niezwykły świat biologicznych tajemnic.

Noc Biologów to wspólne przedsięwzięcie wydziałów biologicznych i przyrodniczych polskich uniwersytetów i szkół wyższych a także ogrodów botanicznych. Hasłem przewodnim w tym roku są tajemnice życia od komórek do biosfer. Noc Biologów jest festiwalem naukowym, skierowanym zarówno do przedszkolaków i młodzieży szkolnej, jak również do dorosłych z Olsztyna, regionu oraz z powiatów z północnego Mazowsza. Dzięki ofercie online dociera jednak do całej Polski i świata.

W organizację wydarzenia, tradycyjnie, angażują się nie tylko naukowcy z UWM, ale także studenci, szczególnie ci zrzeszeni w różnych kołach naukowych.

W tym roku program Nocy Biologów jest bardzo bogaty. Znalazło się w nim miejsce m.in. dla webinariów (np. prowadzonego przez dr. Karola Mierzejewskiego pt. Jesteś tym co jesz – jak mikroplastik wpływa na nasz organizm), zajęć laboratoryjnych (podczas których będzie można dowiedzieć się, po co komórce jądro albo lepiej poznać pierwotniaki) czy wykładów (dr hab. inż. Grzegorz Panasiewicza, prof. UWM będzie mówił np. o tym, że biolog molekularny ma wiele wspólnego z... Sherlockiem Holmesem). W Collegium Biologae będzie można też wziąć udział w Studenckiej Giełdzie Naukowej oraz wystawie pt. Mikroorganizmy gołym okiem. Warto pamiętać, że Noc Biologów zatacza coraz szersze kręgi - wydarzenia będą odbywać się nie tylko online i w Kortowie, ale także np. w Iławie czy w Domu Pomocy Społecznej LAURENTIUS w Olsztynie.

Na kilka dni przed wydarzeniem prof. Stanisław Czachorowskim jeden z organizatorów wydarzenia, tłumaczył:

- Nie maleje zainteresowanie młodzieży i dorosłych piknikami naukowymi. Społeczne zapotrzebowanie na upowszechnianie wiedzy i edukację pozaformalną ciągle jest ogromne. Można sądzić że nawet rośnie. Na UWM przygotowano około 70 różnych zajęć w kontakcie i online. Na wiele w nich dość szybko zabrakło miejsc. I to mimo zwiększenia liczby zajęć. Są jeszcze miejsca na wykładach, przewidzianych na dużej sali i na niektórych zaklęciach laboratoryjnych. Jak widać trzecia, społeczna misja uniwersytetu jest bardzo potrzebna.

Start wydarzenia: 12 stycznia już o godz. 8.00, Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ul. Oczapowskiego 1A.

Więcej informacji o tym, co na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM przygotowali organizatorzy, można znaleźć na >>> stronie internetowej wydarzenia.

Rodzaj artykułu