04 Marca 2024

Wydarzenia


Cykl spotkań zainaugurujemy opowieścią o… „Sejmflixie”, a temat przybliży nie kto inny jak dr Miłosz Babecki, medioznawca z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Do zobaczenia w Bibliotece Uniwersyteckiej (sale 306/307), 13 marca o godzinie 12.00.

Sejmflix, czyli…? 

Polityka w Polsce zawsze wzbudzała emocje. Zdaje się jednak, że ostatnie wybory parlamentarne pobiły wszelkie rekordy, jeśli idzie o zainteresowanie Polaków sytuacją na scenie politycznej. O wyborach mówiło się wszędzie, i to z niemałym poruszeniem. Okazało się, że był to dopiero przedsmak tego, jak ogromną popularność zyskają tematy polityczne.  

Zmiana władzy po 15 października zmotywowała obywateli do bieżącego śledzenia wydarzeń rozgrywających się przy ulicy Wiejskiej w Warszawie, a transmisje z kolejnych posiedzeń Sejmu podbijały wyniki oglądalności na oficjalnym kanale polskiego parlamentu na YouTube i niejednokrotnie zdobywały pierwsze miejsce w „karcie na czasie”. Wystąpienia posłów komentowano niczym losy bohaterów z najgłośniejszego, znanego wszystkim, serialu. Co ciekawe, po live’y z Wiejskiej chętnie sięgało wielu młodych ludzi, którzy dotychczas nie wykazywali się szczególnym zainteresowaniem kwestiami politycznymi. Jak to się właściwie stało? 

 

Co nami kierowało? Przyjdź i posłuchaj! 

O tym, jakie mechanizmy społeczne i medialne zadecydowały o pojawieniu się zjawiska zwanego „Sejmflixem”, opowie nam specjalista ds. mediów, dr Miłosz Babecki z Wydziału Humanistycznego, już 13 marca na pierwszym wykładzie otwartym w ramach „Naukowych śród na UWM”. Badacz poruszy ze słuchaczami także inne ciekawe zagadnienia związane z sytuacją polityczną w Polsce po 15 października. Przybliży m.in. postać marszałka sejmu, który również cieszy się popularnością – w dużej mierze za sprawą ciętych ripost kierowanych do posłów w czasie posiedzeń.  

W każdym serialu mamy do czynienia z różnymi bohaterami – czy wśród polityków, bohaterów transmisji live na YouTube, można dostrzec konkretne role, tendencje? Na to pytanie także odpowie nasz gość. Porozmawiamy ponadto o języku debaty publicznej – czy rzeczywiście należy się na nim wzorować? Co cechuje współczesną debatę? Jakim językiem mówią władze i… o czym to świadczy?  

Nie mamy wątpliwości, że temat jest istotny i warty zgłębienia, a spotkanie będzie owocne i rozwijające dla każdego, kto zechce wziąć w nim udział. Choć wszem wobec komunikujemy zaproszenie na wykład, zachęcamy także do zadawania pytań i dzielenia się własnymi przemyśleniami po wystąpieniu naszego badacza. Dyskusja to idealna okazja do wymiany myśli, poznania innych punktów widzenia i jeszcze większego poszerzenia horyzontów. Inspirujmy się więc wzajemnie! 

 

Coby nie zapomnieć… 

Jeśli zainteresowaliśmy Cię pierwszym wykładem w cyklu „Naukowych śród”, zapamiętaj: 

  • 13 marca, godzina 12.00, 

  • Biblioteka Uniwersytecka UWM (ul. M. Oczapowskiego 12B), 

  • Sale 306, 307. 

Do zobaczenia! 

 

Miłosz Babecki 

Dr Miłosz Babecki – medioznawca, badacz gier wideo społecznego oddziaływania i twórca podcastu Met@phor_Games. Jego zainteresowania naukowe ogniskują się także wokół wpływu mediów społecznościowych na użytkowników. Związany z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Humanistycznym UWM. 

 

Rodzaj artykułu